Bethesda, MD 2016-17 Winners

Scholarships

Award NameRecipient NameStudio Name
Clifton's Audition ScholarshipKendal WooleyThe Movement Studios
Clifton's Audition ScholarshipCassidy MyersCharlene's School of Dance
Clifton's Audition ScholarshipAbigail McKinneyPremiere Dance Studio
Retter's Audition ScholarshipSamantha ScottPremiere Dance Studio
Retter's Audition ScholarshipJulia RosumJo Ann Warren
Retter's Audition ScholarshipEmily MitchenerElower-Sicilia Productions
Audition Regional ScholarshipMichael CherryBuffa's Dance Studio
Audition Regional ScholarshipCali HollisterSilhouette Dance
Movement Lifestyle ScholarshipMatthew PerkoThe Rock School West
Movement Lifestyle ScholarshipReginamarie JamesAshburn Academy of Dance
Movement Lifestyle ScholarshipAmanda ShellLinda Watkins School of Dance
Summer Intensive - HALFAndrew RobareAshburn Academy of Dance
Summer Intensive - HALFSummer McKinneyThe Movement Studios
Summer Intensive - FULLRyan VyskocilDawn Crafton Dance Connection
Audition Regional Scholarship - Junior ClassAva Weasevalley dance theatre
Audition Regional Scholarship - Junior ClassNevaeh ChounramanyStudio Luminance
Audition Regional Scholarship - Junior ClassKaylee VexlerAbsolute Dance
Audition Regional Scholarship - Teen ClassMorgan Davisvalley dance theatre
Audition Regional Scholarship - Teen ClassLindsey WeaverCentre Dance
Audition Regional Scholarship - Teen ClassCaleigh MrowkaThe Movement Studios
Tommy's National Junior ScholarshipJulia KernAshburn Academy of Dance
Tommy's National Teen ScholarshipRiley HigginsMiss Dicey's School of Dance
Tommy's National Senior ScholarshipBella MaisonetInnovation Dance Project
Erica’s National Junior ScholarshipKira GellesSilhouette Dance
Erica’s National Teen ScholarshipChance HooverPremiere Dance Studio
Erica’s National Senior ScholarshipJessica SmithThe Rock School West
Keith's National Junior ScholarshipDelaney SheppardPolaris Dance Institute
Keith’s National Teen ScholarshipMairead FerrisDawn Crafton Dance Connection
Keith’s National Senior ScholarshipAnnie GellesSilhouette Dance
Becca's National Camp Dance ScholarshipMatthew CorkumFierce Dance Academy
Becca's National Camp Dance ScholarshipAnnaleise DoolittleElower-Sicilia Productions
Becca's National Camp Dance ScholarshipMcKinley CollinsBravo Dance Center
Kathryn’s National Junior ScholarshipDylan VyskocilDawn Crafton Dance Connection
Kathryn’s National Teen ScholarshipMegan GreeningAshburn Academy of Dance
Kathryn’s National Senior ScholarshipDani GuarinSilhouette Dance
Seth’s National Camp Dance ScholarshipElise HerodPolaris Dance Institute
Seth's National Junior ScholarshipAdella MonborneCharlene's School of Dance
Seth's National Teen ScholarshipJanae HolsterThe Movement Studios
Seth's National Senior ScholarshipKaela TylerSilhouette Dance
Val’s National Junior ScholarshipHailey BarryFierce Dance Academy
Val’s National Teen ScholarshipAlondra TorresThe Movement Studios
Brooke's National Junior ScholarshipLogan SpeerAbsolute Dance
Brooke's National Teen ScholarshipChelsie KeyheaAbsolute Dance
Brooke's National Senior ScholarshipEmily KwiatkowskiThe Movement Studios
Dejan's National Junior ScholarshipGrace ShippieAshburn Academy of Dance
Dejan's National Teen ScholarshipKaitlyn ManziJo Ann Warren Studio
Dejan's National Senior ScholarshipCatherine LittleDawn Crafton Dance Connection
Zach’s National Senior ScholarshipMeredith JaneDawn Crafton Dance Connection
Steven Boyd ScholarshipCharlotte SachsSussex Dance Academy
Steven Boyd ScholarshipKaitlyn BellBravo Dance Center
Steven Boyd ScholarshipGrace HochbergDawn Crafton Dance Connection
The Giving Key ScholarshipAlexandra PereiraMovement Speaks Studio of Dance
Making Noise ScholarshipJoy GibbsThe Movement Studios
Making Noise ScholarshipJenae HolsterThe Movement Studios
Making Noise ScholarshipLucy EstepElower-Sicilia Productions
Making Noise ScholarshipRyan VyskocilDawn Crafton Dance Connection
Social Media ScholarshipKayla WhetzelExpressions LLC.

Solo Awards

Award NameRecipient NameStudio NameRoutine Name
Miss Camp Dance 5th Runner UpBrookelyn LewisExpressions LLC.If The Shoe Fits
Miss Camp Dance 4th Runner UpMaria FryElower-Sicilia ProductionsThe Rainbow Connection
Miss Camp Dance 3rd Runner UpTierney BurnsElower-Sicilia ProductionsAll About Me
Miss Camp Dance 2nd Runner UpAnnaleise DoolittleElower-Sicilia ProductionsWonderful World
Miss Camp Dance 1st Runner UpLaila SpankaBravo Dance CenterI Belong
Miss Camp Dance High ScoreKassidy PayneFierce Dance AcademyLollipop
Miss Junior 4th Runner UpChloe CastroPolaris Dance InstituteIts My New Philosophy
Miss Junior 3rd Runner UpElla ODonnellPremiere Dance StudioHalo
Miss Junior 2nd Runner UpHailey BarryFierce Dance AcademyMoon and Back
Miss Junior 1st Runner UpKira GellesSilhouette DanceCome By Fire
Miss Junior High ScoreAva Weasevalley dance theatreAftermath
Mr. Junior High ScoreMason KlosowoskiFierce Dance AcademyThe Way You Look Tonight
Miss Pre-Teen 4th Runner UpMarissa CostaAngela Bates Dance AcademyPiece by Piece
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpNevaeh ChounramanyStudio LuminanceGhetto Fab
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpRose WeedyElower-Sicilia ProductionsFar Far
Miss Pre-Teen 1st Runner UpMairead FerrisDawn Crafton Dance ConnectionMy Shot
Miss Pre-Teen High ScoreSophia DalyElower-Sicilia ProductionsErrand Girl For Rhythm
Mr. Pre-Teen 1st Runner UpBailey PayneFierce Dance AcademyRoyal Payne
Mr. Pre-Teen High ScoreLogan SpeerAbsolute DanceSwing
Miss Teen 4th Runner UpBrooke MelilloSarah Kennedy BalletThe Only Way Out
Miss Teen 3rd Runner UpElle OuimetAshburn Academy of DanceThis Place in Time
Miss Teen 2nd Runner UpEden BrodPremiere Dance StudioWave
Miss Teen 1st Runner UpJanae HolsterThe Movement StudiosJust Let Me Dance
Miss Teen High ScoreCalista RingThe Dance MovementHow To Love Me
Mr. Teen 1st Runner UpChance HooverPremiere Dance StudioYou Make Me Feel So Young
Mr. Teen High ScoreJack EstepElower-Sicilia ProductionsPeak of the Empire
Miss Senior 4th Runner UpMeredith KaneDawn Crafton Dance ConnectionSeul Au Monde
Miss Senior 3rd Runner UpSummer McKinneyThe Movement StudiosNatural Woman
Miss Senior 2nd Runner UpAmanda CohenThe Movement StudiosThere Is A Time
Miss Senior 1st Runner UpGrace HochbergDawn Crafton Dance ConnectionWeight of Darkness
Miss Senior High ScoreAnnie GellesSilhouette DanceMasked
Mr. Senior 5th Runner UpEvan WestMiss Dicey's School of DanceThe Light That Never Fails
Mr. Senior 4th Runner UpTomas WeinbergerThe Movement StudiosSo Far
Mr. Senior 3rd Runner UpMichael CherryBuffa’s Dance Studio 2Cage of Bones
Mr. Senior 2nd Runner UpRyan VyskocilDawn Crafton Dance ConnectionWave
Mr. Senior 1st Runner UpMatthew PerkoThe Rock School WestWaiting Game
Mr. Senior High ScoreAndrew RobareAshburn Academy of DanceRefracted

Style High Score Awards

Age CategorySize CategoryStyle CategoryStudio NameRoutine Name
Camp Dance AdventureDuo/TrioTapFierce Dance AcademyHey Mickey
Camp Dance AdventureGroupBalletElower-Sicilia ProductionsFairies
Camp Dance AdventureGroupJazzElower-Sicilia ProductionsGirlfriend
Camp Dance AdventureGroupTapElower-Sicilia ProductionsStrawberry Jammin
JuniorDuo/TrioJazzPolaris Dance InstituteI Wanna Be Like You
JuniorDuo/TrioTapElower-Sicilia ProductionsAnything You Can Do
JuniorDuo/TrioMusical TheaterPremiere Dance StudioEverything is Beautiful
JuniorGroupJazzCharlene's School of DanceBarbie Girl
JuniorGroupLyricalValley Dance StudioBrave Souls
JuniorLineJazzMiss Dicey's School of DanceTelephone
JuniorLineMusical TheaterPremiere Dance StudioLegally Blonde
JuniorProductionVarietyJane Baron's Academy of DancePetit Monsters
Pre-TeenDuo/TrioBalletFierce Dance AcademyYellow
Pre-TeenDuo/TrioJazzAbsolute Dance
Troublemaker
Pre-TeenDuo/TrioLyricalAngela Bates Dance AcademyGift of a Friend
Pre-TeenDuo/TrioTapElower-Sicilia ProductionsBe My Baby
Pre-TeenDuo/TrioHip HopMovement Speaks Studio of DancePretty Girls
Pre-TeenDuo/TrioVarietyMiss Dicey's School of DanceDont Worry, Be Happy
Pre-TeenDuo/TrioContemporaryBravo Dance CenterTHY WILL BE DONE
Pre-TeenGroupBalletSussex Dance AcademyTritsch Tratsch
Pre-TeenGroupJazzDawn Crafton Dance ConnectionAbsolutely Not
Pre-TeenGroupLyricalFierce Dance AcademySnow
Pre-TeenGroupTapElower-Sicilia ProductionsBeautiful Disaster
Pre-TeenGroupHip HopThe Movement StudiosLipgloss
Pre-TeenGroupContemporaryThe Movement StudiosFlock
Pre-TeenGroupMusical TheaterThe Movement StudiosTake Back Your Mink
Pre-TeenLineBalletFierce Dance AcademyA Sky Full of Stars
Pre-TeenLineJazzCharlene's School of DanceWash That Man Right Outta My Hair
Pre-TeenLineTapJane Baron's Academy of DanceJailhouse Rock
Pre-TeenLineHip HopBravo Dance Center64 MPH
Pre-TeenLineContemporaryAshburn Academy of DanceWasted Time
Pre-TeenProductionJazzPremiere Dance StudioBhangra
Pre-TeenProductionVarietyFierce Dance AcademyTo Infinity
TeenDuo/TrioBalletSussex Dance AcademyFly
TeenDuo/TrioJazzElower-Sicilia ProductionsEnemy
TeenDuo/TrioLyricalAngela Bates Dance AcademyIn My Arms
TeenDuo/TrioTapMiss Dicey's School of DanceImma Shine
TeenDuo/TrioContemporaryThe Dance MovementCoffins
TeenDuo/TrioMusical TheaterDawn Crafton Dance ConnectionEasy Street
TeenGroupBalletFierce Dance AcademyCrystallize
TeenGroupJazzElower-Sicilia ProductionsSing Sing Sing
TeenGroupLyricalFierce Dance AcademyPoison and Wine
TeenGroupTapElower-Sicilia ProductionsHello Goodbye
TeenGroupHip HopElower-Sicilia ProductionsThey Dont Know About Us
TeenGroupVarietyFierce Dance AcademyLast Moment
TeenGroupContemporaryPremiere Dance StudioNever Knock
TeenLineJazzAngela Bates Dance AcademyMake it Fizz
TeenLineLyricalFierce Dance AcademyWounded
TeenLineTapAbsolute Dance
Viva Le Swing
TeenLineHip HopThe Movement StudiosNicki
TeenExtended LineVarietyFierce Dance AcademyImprov
TeenLineContemporaryThe Movement StudiosSense Of Touch
TeenLineMusical TheaterPremiere Dance StudioBe Italian
TeenProductionHip HopFierce Dance AcademyKiss the Sky
TeenProductionContemporaryPremiere Dance StudioBuilding An Empire
TeenProductionMusical TheaterAbsolute Dance
Hairspray
SeniorDuo/TrioJazzGift of Dance AcademyAll the Jazz
SeniorDuo/TrioLyricalAngela Bates Dance AcademyI Wont Give Up
SeniorDuo/TrioTapThe Movement StudiosFast Car
SeniorDuo/TrioHip HopMartell School of DanceBangerz
SeniorDuo/TrioContemporarySilhouette DanceRock Bottom
SeniorGroupJazzAngela Bates Dance AcademyPresto Change O
SeniorGroupLyricalAshburn Academy of DanceTotal Eclipse of the Heart
SeniorGroupTapDawn Crafton Dance ConnectionRecess
SeniorExtended GroupContemporaryAngela Bates Dance AcademyOvercast by your Shadow
SeniorLineJazzCharlene's School of DanceUma Thurman
SeniorLineLyricalCharlene's School of DanceMirror Mirror
SeniorLineTapThe Movement StudiosMan In The Mirror
SeniorLineHip HopMovement Speaks Studio of DanceWorkout Plan
SeniorLineContemporaryJane Baron's Academy of DanceGirl

CDA/Junior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Camp Dance Duo/Trio Runner UpElower-Sicilia ProductionsLullabye of Broadway
Camp Dance Duo/Trio High ScoreFierce Dance AcademyHey Mickey
Camp Dance Group Judges PickBravo Dance CenterTHE ITSY BITSY SPIDER
Camp Dance Group Runner UpElower-Sicilia ProductionsGirlfriend
Camp Dance Group High ScoreElower-Sicilia ProductionsFairies
Camp Dance High ScoreElower-Sicilia ProductionsStrawberry Jammin
Junior Duo/Trio Judges PickMiss Dicey's School of DanceBelieve That
Junior Duo/Trio Judges PickPolaris Dance InstituteHeaven Hop
Junior Duo/Trio Runner UpPremiere Dance StudioEverything is Beautiful
Junior Duo/Trio High ScoreElower-Sicilia ProductionsAnything You Can Do
Junior Group Judges PickPolaris Dance InstituteCrazy Little Thing
Junior Group Judges PickValley Dance StudioBrave Souls
Junior Group Judges PickAshburn Academy of DanceBetter When Im Dancing
Junior Group Runner UpBravo Dance CenterPARTY GIRLS
Junior Group High ScoreFierce Dance AcademyTutti Frutti
Junior Line Judges PickMiss Dicey's School of DancePolar Express
Junior Line Runner UpMiss Dicey's School of DanceTelephone
Junior Line High ScorePremiere Dance StudioLegally Blonde
Junior Production High ScoreJane Baron's Academy of DancePetit Monsters
Junior High ScoreCharlene's School of DanceBarbie Girl

Pre-Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickExpressions LLC.Dance Like Yo Daddy
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickFierce Dance AcademyYellow
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickAbsolute DanceTroublemaker
Pre-Teen Duo/Trio Runner UpAngela Bates Dance AcademyGift of a Friend
Pre-Teen Duo/Trio High ScoreMiss Dicey's School of DanceDont Worry, Be Happy
Pre-Teen Group Judges PickExpressions LLC.Dance Doctor
Pre-Teen Group Judges PickAngela Bates Dance AcademyMama Told Me
Pre-Teen Group Judges PickThe Movement StudiosFlock
Pre-Teen Group Runner UpThe Movement StudiosTake Back Your Mink
Pre-Teen Group High ScoreDawn Crafton Dance ConnectionAbsolutely Not
Pre-Teen Line Judges PickBravo Dance Center64 MPH
Pre-Teen Line Judges PickJane Baron's Academy of DanceJailhouse Rock
Pre-Teen Line Judges PickCharlene's School of DanceWash That Man Right Outta My Hair
Pre-Teen Line Runner UpFierce Dance AcademyA Sky Full of Stars
Pre-Teen Line High ScoreAshburn Academy of DanceWasted Time
Pre-Teen Production Judges PickMiss Dicey's School of DanceJungle Book
Pre-Teen Production Judges PickFierce Dance AcademyTo Infinity
Pre-Teen Production Runner UpCarlisle DanceWork
Pre-Teen Production High ScorePremiere Dance StudioBhangra
Pre-Teen High ScoreElower-Sicilia ProductionsBe My Baby

Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Teen Duo/Trio Judges PickPolaris Dance InstitutePiece By Piece
Teen Duo/Trio Judges PickElower-Sicilia ProductionsEnemy
Teen Duo/Trio Judges PickThe Movement StudiosLet Go
Teen Duo/Trio Runner UpThe Dance MovementCoffins
Teen Duo/Trio High ScoreAngela Bates Dance AcademyIn My Arms
Teen Group Judges PickSussex Dance AcademyLast Moment
Teen Group Judges PickFierce Dance AcademyPoison and Wine
Teen Group Judges PickThe Movement StudiosArranged
Teen Group Runner UpPremiere Dance StudioNever Knock
Teen Group High ScoreElower-Sicilia ProductionsSing Sing Sing
Teen Line Judges PickJane Baron's Academy of DanceJumpin Jack
Teen Line Judges PickValley Dance StudioIron
Teen Line Judges PickAngela Bates Dance AcademyGravity
Teen Line Runner UpFierce Dance AcademyWounded
Teen Line High ScoreThe Movement StudiosSense Of Touch
Teen Production Judges PickAbsolute DanceNinjas
Teen Production Judges PickFierce Dance AcademyKiss the Sky
Teen Production Runner UpPremiere Dance StudioBuilding An Empire
Teen Production High ScoreAbsolute DanceHairspray
Teen High ScoreElower-Sicilia ProductionsHello Goodbye

Senior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Senior Duo/Trio Judges PickCarlisle DanceMakeup Smeared Eyes
Senior Duo/Trio Judges PickMartell School of DanceBangerz
Senior Duo/Trio Runner UpAshburn Academy of DanceWhat Lies Beneath
Senior Duo/Trio High ScoreThe Movement StudiosFast Car
Senior Group Judges PickFierce Dance AcademyWith or Without You
Senior Group Judges PickMovement Speaks Studio of DanceI Dreamed a Dream
Senior Group Judges PickAngela Bates Dance AcademyOvercast by your Shadow
Senior Group Runner UpThe Movement StudiosI Want You Back
Senior Group High ScoreDawn Crafton Dance ConnectionRecess
Senior Line Judges PickMovement Speaks Studio of DanceWorkout Plan
Senior Line Judges PickCharlene's School of DanceUma Thurman
Senior Line Runner UpCharlene's School of DanceMirror Mirror
Senior Line High ScoreThe Movement StudiosMan In The Mirror
Senior Production High ScoreJane Baron's Academy of DanceTomorrow Never Comes
Senior High ScoreDawn Crafton Dance ConnectionSo It Is

Overall Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Stand Out StudioElower-Sicilia Productions
Shaffer StudioAshburn Academy of Dance
Judges Top PickPremiere Dance StudioSound & Color
Overall High ScoreSilhouette DanceRock Bottom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *