Myrtle Beach, SC Nationals Winners 2016-17

Scholarships

Award NameDancer’s NameStudio NameAward Description
Tommy’s Find Your Truth Junior ScholarshipAnna FallinIn Motion Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Tommy’s Find Your Truth Junior ScholarshipHailey NievaThe Dance Factor2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Tommy’s Find Your Truth Teen ScholarshipHannah ColinDanceWorks2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Tommy’s Find Your Truth Teen ScholarshipBrenna VitalThe Dance Company, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Tommy’s Find Your Truth Senior ScholarshipSophie Suleskyvalley dance theatre2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Tommy’s Find Your Truth Senior ScholarshipAnna HebertThe Dance Company, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Erica’s Find Your Truth Junior ScholarshipSophia CurbeloStars Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Erica’s Find Your Truth Junior ScholarshipGabbie St. PeterStage Presence for Dancers2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Erica’s Find Your Truth Teen ScholarshipChance HooverPremiere Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Erica’s Find Your Truth Teen ScholarshipSophia AndersonThe Dance Factor2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Erica’s Find Your Truth Senior ScholarshipCharlie PolomskyThe Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Erica’s Find Your Truth Senior ScholarshipDonovan Mellonvalley dance theatre2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Keith’s Find Your Truth Junior ScholarshipElla CorrellStage Door Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Keith’s Find Your Truth Junior ScholarshipGrace KellyBritney Boyd Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Keith’s Find Your Truth Teen ScholarshipMia SpilotroThe Dance Factor2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Keith’s Find Your Truth Teen ScholarshipMaya KrajicekKeegan Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Keith’s Find Your Truth Senior ScholarshipMorgan FairclothDance Mechanics2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Keith’s Find Your Truth Senior ScholarshipPerri TrusterBarbara Thompson School of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Becca’s Find Your Truth Camp Dance ScholarshipMichaela PetkovaDance U2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Becca’s Find Your Truth Camp Dance ScholarshipMollie CromerTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Becca’s Find Your Truth Camp Dance ScholarshipPenelope NorwoodJ'adore DANCE2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Becca’s Find Your Truth Camp Dance ScholarshipSummer BauerTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Becca’s Find Your Truth Camp Dance ScholarshipMcKinley RectorTilley's Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Robert’s Find Your Truth Junior ScholarshipEmerson LindBroadway South Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Robert’s Find Your Truth Junior ScholarshipArielle LynardBeaufort Academy of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Robert’s Find Your Truth Teen ScholarshipAriana FlanaganNo Limits Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Robert’s Find Your Truth Teen ScholarshipBrooke MelilloSarah Kennedy Ballet2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Robert’s Find Your Truth Senior ScholarshipKaiya WashingtonBeaufort Academy of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Robert’s Find Your Truth Senior ScholarshipAlex TroupeThe Dance Company, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Kathryn’s Find Your Truth Junior ScholarshipTaylor HoffmanCoastal Performing Arts Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Kathryn’s Find Your Truth Junior ScholarshipLauryn MitchellAugusta West Dance Studio I2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Kathryn’s Find Your Truth Teen ScholarshipHalle PitmanBritney Boyd Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Kathryn’s Find Your Truth Teen ScholarshipAuryanna AscueCreative Edge Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Kathryn’s Find Your Truth Senior ScholarshipChloe KaplanColumbia City Jazz2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Kathryn’s Find Your Truth Senior ScholarshipAnnie GellesSilhouette Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Camp Dance ScholarshipEdyka McClellanKane & Co Dance Productions2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Junior ScholarshipLibby DetmerDaryl Jervis Dance Studios2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Junior ScholarshipPiper HamrickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Teen ScholarshipHeidi CoughenourAugusta West Dance Studio I2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Teen ScholarshipClaire VanHookTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Senior ScholarshipOlivia SmithTippy Toes School of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Seth’s Find Your Truth Senior ScholarshipLeah NowellDance Industry Performing Arts Center2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Val’s Find Your Truth Junior ScholarshipElla SanfordBroadway South Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Val’s Find Your Truth Junior ScholarshipLogan SpeerAbsolute Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Brooke’s Find Your Truth Junior ScholarshipKaydence LandersArt In Motion Dance Academy, LLC2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Brooke’s Find Your Truth Junior ScholarshipLilly HerlDaryl Jervis Dance Studios2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Brooke’s Find Your Truth Teen ScholarshipEmma SpurlingDance Branson2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Brooke’s Find Your Truth Teen ScholarshipJordyn BaileyDaryl Jervis Dance Studios2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Brooke’s Find Your Truth Senior ScholarshipKassidy OswaldCoastal Performing Arts Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Brooke’s Find Your Truth Senior ScholarshipAlexis SafstromStage Door Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dejan’s Find Your Truth Junior ScholarshipKenzie RobertsonDancers Corner2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dejan’s Find Your Truth Junior ScholarshipBryton CzajkowskiCoastal Performing Arts Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dejan’s Find Your Truth Teen ScholarshipGavin McGuireSandra Lynn’s School of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dejan’s Find Your Truth Teen ScholarshipMartina TheriaultThe Center For Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dejan’s Find Your Truth Senior ScholarshipJenna Spitznas8 Count Dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dejan’s Find Your Truth Senior ScholarshipAjah McGoughCoastal Performing Arts Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Lindsay’s Find Your Truth Junior ScholarshipNyllah AllenThe Next Step Performing Arts Center2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Lindsay’s Find Your Truth Junior ScholarshipMarissa CostaAngela Bates Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Lindsay’s Find Your Truth Teen ScholarshipMorgan Davisvalley dance theatre2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Lindsay’s Find Your Truth Teen ScholarshipBella AndrewsTriple Threat Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Lindsay’s Find Your Truth Senior ScholarshipLexi LeeThe Dance Factor2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Lindsay’s Find Your Truth Senior ScholarshipAlison TaylorDance Mechanics2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Zach’s Find Your Truth Teen ScholarshipEden BrodPremiere Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Zach’s Find Your Truth Teen ScholarshipOlivia Caroline HarrisThe Dance Centre2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Zach’s Find Your Truth Senior ScholarshipSarah Parishrpm dance2 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipMia SaccomanoDance Mechanics1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipCayley Bryantrpm dance1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipKaitlyn ManziJo Ann Warren Studio1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipCheynie SingletonAbsolute Dance1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipAlana ArchieIn Motion Dance Center1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipAva AdeebBritney Boyd Dance Company1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipLija AbeleThe Dance Company, Inc.1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipZoe DerosbyStage Presence for Dancers1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipTori RamirezThe Dance Factor1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Steven Boyd ScholarshipLyndsie PelotteStage Presence for Dancers1 Regional Convention Scholarship on the Trust the Journey Tour 2017-18
Dance Spirit Future StarCydney HeardDance BransonYear Subscription to Dance Spirit
Feature in Dance Spirit in Dec. 2017 or Jan 2018
Half Tap Labs ScholarshipMcKenna GreeneDancers CornerHalf Off Scholarship to Tap Labs in New York
Half Tap Labs ScholarshipIvy AndersonDance ConnectionHalf Off Scholarship to Tap Labs in New York
Giving Key ScholarshipJulissa GarciaTammie Locklar's Dance StudioFull Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Social Media ScholarshipBella TumminelloBroadway South DanceFull Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Movement Lifestyle ScholarshipJack BeauleDancers Corner10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipMallory HendersonBroadway South Dance10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipHailey CookeDancers Corner10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipAlana GregoryBarbara Thompson School of Dance10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipHadley CawthorneThe Dance Company, Inc.10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Half Summer Intensive ScholarshipElena GimenezThe Dance Company, Inc.Half Off to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Half Summer Intensive ScholarshipHope JonesBarbara Thompson School of DanceHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Half Summer Intensive ScholarshipHaley HuelsmanNew England Dance and Gymnastics CentersHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Half Summer Intensive ScholarshipMaris KrystosekBroadway South DanceHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Half Summer Intensive ScholarshipAmanda McRaeCathy's Dance Studio Inc.Half Off to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Full Summer Intensive ScholarshipLeah WadeDancers CornerFull scholarship to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Full Summer Intensive ScholarshipPiper LindBroadway South DanceFull scholarship to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Full Summer Intensive ScholarshipSamantha WinnTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Full scholarship to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Full Summer Intensive ScholarshipAshleigh BrackettNo Limits Dance CenterFull scholarship to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Full Summer Intensive ScholarshipAlexis BainesMartell School of DanceFull scholarship to DanceMakers Summer Intensive - July 17th-20th, 2017
Pace University Intensive ScholarshipSydney WinnTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Scholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipMorgan PerschyTriple Threat Dance CompanyScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipAmy WentworthCedar Park Dance CompanyScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipElle DanjeanAlfonso Academy - New Light Dance ProjectScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipCali HollisterSilhouette DanceScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipParis WoodWilliams Center Rhythm FactoryScholarship to Pace University Intensive
$25K Pace ScholarshipBenjamin PeraltaBritney Boyd Dance Company$25K to University and Accepted in Dance Program

Collective

AwardDancerStudio
Collective JV 2017-18TJ BealDance extreme academy
Collective JV 2017-18Ava Weasevalley dance theatre
Collective JV 2017-18Brooke CoxDance Branson
Collective JV 2017-18Janae HolsterThe Movement Studios
Collective 2017-18Brooke McDonoughKansas Dance Academy
Collective 2017-18Katherine LitakerWilliams Center Rhythm Factory
Collective 2017-18Hadley CawthorneThe Dance Company, Inc.
Collective 2017-18Mallory TrudellJackson Dance Company
Collective 2017-18Bella MaisonetInnovation Dance Project
Collective 2017-18Drea DeGrateAllegro Performing Arts Academy
Collective 2017-18Hope JonesBarbara Thompson School of Dance
Collective 2017-18Abby KoskinasBroadway South Dance
Collective 2017-18Avery CampbellNo Limits Dance Center
Collective 2017-18Megan TurnquistDancers Corner
Collective 2017-18Elle DanjeanAlfonso Academy - New Light Dance Project

Solo Awards

 Name of DancerStudioRoutine NameAward
Miss CDA 5th Runner UpAlana HarralsonLOVV The Dance Studio6 “Electric Pink Dress”
Miss CDA 4th Runner UpAli AikenLow Country Dance Center2 “YELLOW POLKA DOT BIKINI”
Miss CDA 3rd Runner UpSophia BacaThe Dance Factor3 “Candyman”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss CDA 2nd Runner UpMolly TapioTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.5 “Hound Dog”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss CDA 1st Runner UpCaitlyn GroffThe Dance Factor4 “Here comes the sun”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss CDAKaylee SchwambKane & Co. Dance Productions1 “Girlfriend”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Miss Junior 9th Runner UpAbby MelsaLOVV The Dance Studio24 "The Climb”
Miss Junior 8th Runner UpSkylar SachsDaryl Jervis Dance Studios7 “Enchanted Faerie”
Miss Junior 7th Runner UpBella TumminelloBroadway South Dance21 “Meeting In The Ladies Room”
Miss Junior 6th Runner UpMalyn BeasterStage Presence for Dancers36 "The Way You Look Tonight”
Miss Junior 5th Runner UpJaina HernandezCoastal Performing Arts Academy35 “Brown Derby Jump”
Miss Junior 4th Runner UpAlissa Claire RhoadesAugusta West Dance Studio I19 “Girls Night Out”
Miss Junior 3rd Runner UpNayoung KwonTriple Threat Dance Company25 “King"2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Junior 2nd Runner UpBailee PeaseAugusta West Dance Studio I12 “Girl In The Mirror”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Junior 1st Runner UpNatalia GarciaLOVV The Dance Studio15 “Miss Redfern”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss JuniorAva Weasevalley dance theatre54 “The Spring”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Mr. Junior 3rd Runner UpWilliam ColinDanceWorks34 “I’ve Got No Strings”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Junior 2nd Runner UpBrodie GrahamMeta Fairburn’s Dance Academy44 “Pokemon”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Junior 1st Runner UpElijah TankEvolution Dance Complex38 “Rock This Town”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. JuniorTj BealDance extreme academy41 “Hatrick"Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Miss Pre-Teen 9th Runner UpMadeline RichardsonBroadway South Dance168 "The Wind”
Miss Pre-Teen 8th Runner UpLauren VaughnJ’adore DANCE192 “Through The Eyes Of A Child”
Miss Pre-Teen 7th Runner UpKenzie RobertsonDancers Corner63 “Proud Mary”
Miss Pre-Teen 6th Runner UpHailey NievaThe Dance Factor116 "Holy Water”
Miss Pre-Teen 5th Runner UpAva BatsonDancers Corner107 "The Light That Never Fails”
Miss Pre-Teen 4th Runner UpBella AndrewsTriple Threat Dance Company108 “Rise”
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpSydney ReavesAlfonso Academy - New Light Dance Project86 “Bridge Over Troubled Water”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpYing Lei PhamJust Off Broadway64 “Holy Water”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Pre-Teen 1st Runner UpAlex WoznykTriple Threat Dance Company118 “The Impossible Dream”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Pre-TeenCydney HeardDance Branson160 “White Room”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Mr Pre-Teen 6th Runner UpGavin McGuireSandra Lynn’s School of Dance74 “Did I Mention”
Mr. Pre-Teen 5th Runner UpJack ChadwickMoschettas Performing Arts Center140 “Youngblood”
Mr. Pre-Teen 4th Runner UpLiam AnnesDance Connection133 “A Wink And A Smile”
Mr. Pre-Teen 3rd Runner UpCaleb GormanProgressive Movement Arts Centre149 “Catch Em All”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Pre-Teen 2nd Runner UpLogan SpeerAbsolute Dance139 “Swing”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Pre-Teen 1st Runner UpMekhi Johnsonrpm dance174 "The Dream”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Pre-TeenWyatt OswaldCoastal Performing Arts Academy135 “Doin’ It To Death”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Miss Teen 9th Runner UpBrooke MelilloSarah Kennedy Ballet216 “Shadows”Solo StarMaker Performance
Miss Teen 8th Runner UpMia SpilotroThe Dance Factor266 “The First Time”Solo StarMaker Performance
Miss Teen 7th Runner UpAmy WentworthCedar Park Dance Company245 “Loss”Solo StarMaker Performance
Miss Teen 6th Runner UpKristina SimDaryl Jervis Dance Studios270 “Seven Nation Army”Solo StarMaker Performance
Miss Teen 5th Runner UpMorgan Davisvalley dance theatre217 “Discovery”Solo StarMaker Performance
Miss Teen 4th Runner UpHaley HuelsmanNew England Dance and Gymnastics Centers329 “Turn to Dust”Solo StarMaker Performance
Miss Teen 3rd Runner UpKatie WeatherlyBroadway South Dance229 “Your Memory”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Teen 2nd Runner UpKailyn HowellMeta Fairburn’s Dance Academy277 “Earth”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Teen 1st Runner UpMorgan PerschyTriple Threat Dance Company273 “Gloomy Sunday”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss TeenBrooke CoxDance Branson338 “Creep”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Mr. Teen 6th Runner UpDrew MillerEastern Shore Dance Academy251 “Mac the Knife”
Mr. Teen 5th Runner UpChance HooverPremiere Dance Studio330 “You Make Me Feel So Young”
Mr. Teen 4th Runner UpDyson RameyDance Mechanics306 “Be There"
Mr. Teen 3rd Runner UpChristian NesselrotteThe Dance Company, Inc.276 “Manolo”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Teen 2nd Runner UpAnthony SetzerDiane’s Dance Center315 “Boy In The Park”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Teen 1st Runner UpDawson JacksonBritney Boyd Dance Company240 “Puppet Master”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. TeenNathan AllenAllegro Performing Arts Academy337 “My vampire heart”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Miss Senior 9th Runner UpBrooke McDonoughKansas Dance Academy523 “Blind Faith”Solo StarMaker Performance
Miss Senior 8th Runner UpHope JonesBarbara Thompson School of Dance548 “Sound of Silence”Solo StarMaker Performance
Miss Senior 7th Runner UpMaris KrystosekBroadway South Dance491 “Found a Boy”Solo StarMaker Performance
Miss Senior 6th Runner UpHailey CookeDancers Corner447 “Gotcha”Solo StarMaker Performance
Miss Senior 5th Runner UpParker FrankiewiczThe Center For Dance522 “Swank”Solo StarMaker Performance
Miss Senior 4th Runner UpLexi LeeThe Dance Factor440 “Variation from Coppelia / Power of Love”Solo StarMaker Performance
Miss Senior 3rd Runner UpNina HowardTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.492 “Creep”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Senior 2nd Runner UpKylie FairburnMeta Fairburn’s Dance Academy449 “Smile”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss Senior 1st Runner UpCali HollisterSilhouette Dance994 “Polluted”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Miss SeniorElle DanjeanAlfonso Academy - New Light Dance Project589 “distal points expanding through molecular structure”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket
Mr. Senior 2nd Runner UpDeclan O’ConnellDance Avenue456 “Walk This Way”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. Senior 1st Runner UpAlex TroupeThe Dance Company, Inc.546 “Fragile”2 Regional Convention Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Mr. SeniorJack BeauleDancers Corner457 “More Than Machinery”Full Year Scholarship on the Find Your Truth Tour 2017-18
Solo StarMaker Performance
Solo StarMaker Letterman’s Jacket

Group Awards

AwardStudioRoutine NameAward Description
Camp Dance Duo/Trio HSLOVV The Dance Studio394 “Mickey Mouse Club”$500.00
Camp Dance Group 4thCoastal Performing Arts Academy361 “Tricky”
Camp Dance Group 3rdDaryl Jervis Dance Studios346 “Following the Leader”
Camp Dance Group 2ndLow Country Dance Center423 “Shake a Tail Feather”
Camp Dance Group HSTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.341 “Everybody Wants a Water Buffalo”$500.00
Camp Dance Line HSDanceWorks382 “Ease On Down”$500.00
Camp Dance Production 2ndTilley’s Dance Academy399 “It’s a Girl Party”
Camp Dance Production HSTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.401 “Born To Do”$500.00
Camp Dance High ScoreCoastal Performing Arts Academy347 “Oh Chocolattes”$1000.00
Junior Duo/Trio Judges PickJo Ann Warren Studio420 “Knock on Wood”
Junior Duo/Trio Judges PickProgressive Movement Arts Centre414 “Thats My Girl”
Junior Duo/Trio Judges PickBeaufort Academy of Dance376 “Got To Work”
Junior Duo/Trio 5thMeta Fairburn’s Dance Academy369 “Missing In My Heart”
Junior Duo/Trio 4thLOVV The Dance Studio406 “I Feel Pretty”
Junior Duo/Trio 3rdBroadway South Dance408 “Girlz”
Junior Duo/Trio 2ndvalley dance theatre416 “Schuyler Sisters”
Junior Duo/Trio HSAugusta West Dance Studio I389 “Trollin’ Trio”$500.00
Junior Group Judges PickThe Dance Factor424 “I Won’t Grow Up”
Junior Group Judges PickDanceWorks387 “Lost Boy”
Junior Group Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.356 “Forever Young”
Junior Group 5thBroadway South Dance393 “Wind It Up”
Junior Group 4thBeaufort Academy of Dance374 “Girlfriends”
Junior Group 3rdA Leap Above411 “Explorer of the World”
Junior Group 2ndBroadway South Dance377 “Secret Garden”
Junior Group HSvalley dance theatre359 “The Hunt”$500.00
Junior Line Judges PickLow Country Dance Center366 “Girl Party”
Junior Line Judges PickCoastal Performing Arts Academy421 “March of the Penguins”
Junior Line Judges PickTilley’s Dance Academy402 “I Wanna Dance With Somebody Mix”
Junior Line 5thAugusta West Dance Studio I368 “Rules of Beautiful”
Junior Line 4thDaryl Jervis Dance Studios380 “Shes Got a Way”
Junior Line 3rdThe Dance Factor413 “Nitty Gritty”
Junior Line 2ndArt In Motion Dance Academy, LLC400 “Life of the Party”
Junior Line HSAugusta West Dance Studio I352 “Me Too”$500.00
Junior Production Judges PickCoastal Performing Arts Academy409 - “Shirley Temple”
Junior Production 5thDaryl Jervis Dance Studios360 “Forever Young”
Junior Production 4thDanceWorks348 “Magic”
Junior Production 3rdStage Door Dance Academy363 “Steal Your Rock and Roll”
Junior Production 2ndCoastal Performing Arts Academy385 “Hercules”
Junior Production HSDaryl Jervis Dance Studios427 “I’m Dappin”$500.00
Junior High ScoreIn Motion Dance Center422 “Mama I’m a Big Girl Now”$1000.00
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickThe Center For Dance843 - “Slay”
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickBritney Boyd Dance Company665 “Grown”
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.830 “Oh Sheila”
Pre-Teen Duo/Trio 5thIn Motion Dance Center619 “Orange Colored Sky”
Pre-Teen Duo/Trio 4thDancers Corner639 “Forget About the Boy”
Pre-Teen Duo/Trio 3rdTriple Threat Dance Company664 “Dancing”
Pre-Teen Duo/Trio 2ndvalley dance theatre610 “I’ll Trade Your Broken Wings For Mine”
Pre-Teen Duo/Trio HSDance Branson667 “Perception”$500.00
Pre-Teen Group Judges PickStage Presence for Dancers620 “Dream On”
Pre-Teen Group Judges PickThe Dance Factor863 “Years”
Pre-Teen Group Judges PickIn Motion Dance Center592 “Bottom of the River”
Pre-Teen Group Judges PickTeresa’s School of Dance876 “Circle of Life”
Pre-Teen Group 5thvalley dance theatre634 “Not That Kinda Girl”
Pre-Teen Group 4thMeta Fairburn’s Dance Academy808 “Will You Be There”
Pre-Teen Group 3rdvalley dance theatre622 “I’m Okay”
Pre-Teen Group 2ndBritney Boyd Dance Company646 “Alps”
Pre-Teen Group HSDance Mechanics810 “Wonderwall”$500.00
Pre-Teen Line Judges PickMomentum Dance Center604 “Dance In The Graveyards”
Pre-Teen Line Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.873 “Revolution”
Pre-Teen Line Judges PickPalmetto En Pointe668 “Matilda”
Pre-Teen Line 5thBroadway South Dance838 “Talk to Me”
Pre-Teen Line 4thvalley dance theatre660 “The Walk”
Pre-Teen Line 3rdBroadway South Dance844 “Falling Asleep In The Trees”
Pre-Teen Line 2ndBeaufort Academy of Dance875 “Turnt Up”
Pre-Teen Line HSBroadway South Dance867 “Queen”$500.00
Pre-Teen Production Judges Pickrpm dance669 “Be Here Long”
Pre-Teen Production Judges PickStage Presence for Dancers643 “Tomorrow”
Pre-Teen Production Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.825 “I Spy”
Pre-Teen Production 5thStage Door Dance Academy612 “#divadomination”
Pre-Teen Production 4thThe Center For Dance892 “Born To Do”
Pre-Teen Production 3rdDaryl Jervis Dance Studios849 “Jivin”
Pre-Teen Production 2ndStage Door Dance Academy594 “Rhythm Nation”
Pre-Teen Production HSBroadway South Dance815 “The Power Within”$500.00
Pre-Teen High ScoreStage Door Dance Academy656 “Perm”$1000.00
Teen Duo/Trio Judges PickKForce Dance Company721 “I Need You”
Teen Duo/Trio Judges PickPalmetto En Pointe677 “The Child Within”
Teen Duo/Trio Judges PickAngela Bates Dance Academy759 “In My Arms”
Teen Duo/Trio 5thDance Mechanics682 “In My Life”
Teen Duo/Trio 4thDancers Corner775 “Oye”
Teen Duo/Trio 3rdvalley dance theatre795 “Vienna”
Teen Duo/Trio 2ndThe Center For Dance699 “Autumn Leaves”
Teen Duo/Trio HSMeta Fairburn’s Dance Academy676 “Conflict of Interest”$500.00
Teen Group Judges PickProgressive Movement Arts Centre752 “Incomplete”
Teen Group Judges PickStage Presence for Dancers765 “Rise Above”
Teen Group Judges PickThe Dance Factor689 “OMG”
Teen Group 5thMeta Fairburn’s Dance Academy729 “Viering”
Teen Group 4thvalley dance theatre770 “Hollow Drum”
Teen Group 3rdDaryl Jervis Dance Studios679 “Fast Car”
Teen Group 2ndDancers Corner790 “Under Stars”
Teen Group HSMeta Fairburn’s Dance Academy704 “Avant Gardner”$500.00
Teen Line Judges PickDanceWorks796 “9 to 5”
Teen Line Judges PickDaryl Jervis Dance Studios693 “The Way I Do”
Teen Line Judges PickAbsolute Dance702 “Viva Le Swing”
Teen Line 5thDancers Corner753 “Sax”
Teen Line 4thTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.758 “Coffee”
Teen Line 3rdBroadway South Dance732 “The Diary”
Teen Line 2ndDance Mechanics751 “Summertime Sadness”
Teen Line HSThe Center For Dance727 “Incantations”$500.00
Teen Production Judges PickLinda Watkins School of Dance791 “Magalenha”
Teen Production Judges PickAbsolute Dance724 “Hairspray”
Teen Production Judges PickCoastal Performing Arts Academy787 “I Wanna Rock”
Teen Production 5thThe Center For Dance789 “River Deep”
Teen Production 4thTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.713 “Pause”
Teen Production 3rdDancers Corner797 “What You Came For”
Teen Production 2ndThe Dance Company, Inc.766 “Pretty Things”
Teen Production HSStage Door Dance Academy762 “One Moment In Time”$500.00
Teen High ScoreMeta Fairburn’s Dance Academy780 “Hallelujah”$1000.00
Senior Duo/Trio Judges PickDiane’s Dance Center956 “World Needs”
Senior Duo/Trio Judges PickAngela Bates Dance Academy929 “I Won’t Give Up”
Senior Duo/Trio Judges PickDanceWorks983 “Dock of the Bay”
Senior Duo/Trio 5thThe Dance Company, Inc.907 “Don’t Worry About Me”
Senior Duo/Trio 4thDancers Corner960 “Behind the Lock”
Senior Duo/Trio 3rdDancers Corner926 “Things Are Happening”
Senior Duo/Trio 2ndSilhouette Dance991 “Oil and Water”
Senior Duo/Trio HSMeta Fairburn’s Dance Academy943 “If You Forget Me”$500.00
Senior Group Judges PickDanceWorks975 “My Shot”
Senior Group Judges PickJo Ann Warren Studio954 “Lizzie Borden”
Senior Group Judges PickKeegan Dance Company968 “Last Train”
Senior Group 5thThe Dance Factor985 “Yellow”
Senior Group 4thLinda Watkins School of Dance946 “Home At Last”
Senior Group 3rdTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.905 “Good Mourning”
Senior Group 2ndDancers Corner940 “Telluride”
Senior Group HSThe Center For Dance919 “Fram”$500.00
Senior Line Judges PickDaryl Jervis Dance Studios971 “Temple of Quan Yin”
Senior Line Judges PickLinda Watkins School of Dance934 “Pose”
Senior Line Judges PickThe Dance Factor978 “That Man”
Senior Line 5thDancers Corner966 “Break Away”
Senior Line 4thStage Door Dance Academy936 “Beastly”
Senior Line 3rdThe Dance Company, Inc.962 “Casino Royale”
Senior Line 2ndDancers Corner933 “Lazy River”
Senior Line HSDancers Corner918 “Leaving Song”$500.00
Senior Production 4thThe Dance Company, Inc.920 “Juke Box Baby”
Senior Production 3rdThe Dance Company, Inc.987 “Sax”
Senior Production 2ndDancers Corner904 “Go Off On Dem”
Senior Production HSDancers Corner952 “Cryin Wolf”$500.00
Senior High ScoreDancers Corner972 “Blackbird”$1000.00
Performance of the YearDancers Corner984 “Which Witch”$2000.00

Studio Awards

AwardStudioAward Description
Shaffer StudioTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.$500.00
BreakThrough StudioDanceWorks$500.00
Most Technical StudioDance Factor$500.00
Best Studio ChoreographyBroadway South Dance$500.00
StandOut StudioThe Center For Dance$500.00
Studio of the YearStage Door Dance Academy$1000.00