Inside Scoop with Sarah Frangenburg

Sarah-F-Image

As we set forth on our “Give Out The Love Tour” this fall and we welcome our new Collective, we can’t help but reflect on what an amazing year we had with this past year’s original members. It was an amazing year full of learning experiences, growth and once in a lifetime opportunities for them to travel the country, assist the top instructors in the industry, and find out what it’s like to work behind the scenes for DanceMakers. It truly was amazing to watch each one of the Collective members find themselves through people that inspire them in class; some new, some old, and take those experiences to help them grow not only as dancers, but also as people. We decided we couldn’t quite sum up how this tour had changed their lives so we interviewed Sarah Frangenburg, a member of the 2013-2014 Collective, and let’s just say she had us feeling inspired! We are so grateful to have been able to share this beautiful experience with this amazing group of dancers and we will miss them dearly, but we are looking forward to making new memories with the 2014-15 Collective! Take a peek below for our amazing interview with Sarah Frangenburg. 

Q: What was your favorite memory of the “Be the Difference Tour”?

A: There’s so much that was my favorite – honestly, one would have to be nationals. Nationals was one of the best weeks I have ever had. It was so happy, and so joyful, yet it was so sad at the same time. I feel like that week was the summit of the entire year, and all the hard work came to life. Everything just made more sense - seeing everything come together.

Q: How has DanceMakers impacted your life as a dancer?

A: As a dancer it has brought me more out of my shell. It has made me more confident and made me appreciate what I have, what I can do, and pushed me to be better than I ever thought I could be. Its taught me that I can be good in styles that aren’t my strong suit and help me be more confident in getting better at them, especially Hip Hop (laughs). It has also taught me to really WATCH. Studying people and watching what they do, seeing what makes them different and beautiful, and using that to make me become better not only as a dancer, but also as a person.

Q: If you would give any advice to your little sister Sophie, who will be joining us for our “Give Out The Love” tour, what would it be?

A: I think the biggest advice would be to take EVERYTHING in. Every moment. Every new lesson that you learn. Everything someone says to you. Take it, and hold it in your heart. Put it into your being. Don’t forget ANY of it. Every class, weekend, and aspect. Every single breath you take. Be hungry for knowledge. Interact with people. Make it a point to give them hug. Ask them how they are. MEET people. It portrays who you are and who Dancemakers is. A piece of advice I would pass down would be from Kathryn about making eye contact with people. Look deep into their eyes when you are sharing a moment with someone. Its only between you two. No one else. Its one of the most amazing and powerful things someone can experience. 

Q: Who is the biggest inspiration in your life & why?

A: Kathryn. She has taught me so much this year. It’s really hard to explain in words how much she inspires me. She inspires me with every little thing that she does. Conversations, not only with me, but everyone else. She makes me want to be a better person, be my very best self, and put my heart into everything that I do.

Q: What went through your head when you found out you were going to be in the Collective? 

A: At first I think I was shocked and numb because I wanted it so badly. It was mind blowing. I think after that my mind was blank. I was so excited I couldn’t think of anything else. It was amazing! No one will know how much it meant to me, in that moment, on that stage, to have that feeling.

Q: How did the Collective change you as a person?

A: I think that it has made me more appreciative of every opportunity that I am given. It constantly made, and still makes me SO happy and has left such an impact on me that sometimes I would just sit and cry. Not because I was sad. I was just in awe. It made me realize that I can make a difference in someone else’s life just simply by being who I am, even if I don’t mean to. Its something I never really realized before. It brought on a new awareness of confidence for me. It made me aware that people are watching, even if I don’t know they are. It has taught me to always stay aware, and yet dance like no one is watching. 

Q: What is it about DanceMakers that is different to you than other companies?

A: DanceMakers is much more personal than any other company. Its not about being the best, or getting every combination, or winning a trophy. Its about feeling something. Its about dancing, and what that means to you. DanceMakers makes you feel like you are special and important, and that is HUGE. Especially to people who don’t have the confidence. It makes you feel like an individual. It’s not about the spotlight. It’s about you being you, and me being me, and being inspired, so you can inspire others. 

Q: If you could tell this year’s Collective one thing what would it be?

A: Work Hard. I would tell them to work hard because this is a once in a lifetime opportunity and you wont realize how much it changes you until its over. And if you work hard and put everything in, you will get everything out and it will change your life forever. 

Q: What’s your next step?

A: I change my mind every day!! Right now, I am going back to school. It will be my sophmore year in college. I’m excited about the next year – theres lots of cool stuff happening. Alvin Alley is coming to my school to perform and I get to perform with them so I’m really looking forward to that experience and what I can learn from them. I grew a lot last year and I’m just excited to continue growing. As long as I continue to grow I know I will be happy. A big part of me wants to move to LA and make it in the dance industry, but also a big part of me doesn’t. I feel like when the time is right I will know, and I will listen to my heart – and let it lead me in the right direction.
I mean, I really would love to work for DanceMakers someday. That would be amazing!! There are lots of options. I am just keeping mine open and focusing on one thing at a time for now and how I can be the best version of myself.

By: Kelly Moogan

Nationals Myrtle Beach, SC 2014

Winner-Blog-Picture

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 9th Runner Up Naomi Ortiz “Itty Bitty Pretty One” KW Dance Center
Miss CDA 8th Runner Up Iris Jones “Miss Minnie” The Beat Dance Company
Miss CDA 7th Runner Up Ella Fairchild “Dancing on Minnie St” Patty Beery’s School of Dance
Miss CDA 6th Runner Up Aylen Willis “I See the Light” KW Dance Center
Miss CDA 5th Runner Up Laurabeth Battles “Call Me A Princess” JustDance Entertainment
Miss CDA 4th Runner Up Sara Sulesky “Go” Valley Dance Theatre
Miss CDA 3rd Runner Up Emily Rich “Hip Hop Hopscotch” Stage 1 Dance Academy
Miss CDA 2nd Runner Up Addison Sulya “I Love to Walk in the Rain” Stage 1 Dance Academy
Miss CDA 1st Runner Up Tara Hastings “Funkey Monkey” The Beat Dance Co.
Miss CDA High Score Ava Wease “Find Yourself” Valley Dance Theatre
Mr CDA High Score Gavin Offenberger “I Just Can’t Wait to be King” Maridith’s Dance Co.

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 9th Runner Up Layla Giardina “Live it Up” Artistry Dance Center
Miss Junior 8th Runner Up Lauren Vaughn “Angel On Fire” J’Adore Dance
Miss Junior 7th Runner Up Maggie Unti “This Business of Love” KW Dance Center
Miss Junior 6th Runner Up Raelin Anderson “What I Like About You” KW Dance Center
Miss Junior 5th Runner Up Samantha VanHook “Respect” Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc
Miss Junior 4th Runner Up Tatum Sandlin “Im Available” Starz Artistic Performing Co.
Miss Junior 3rd Runner Up Blake Jiunnies “Applause” Augusta West Dance Studio
Miss Junior 2nd Runner Up Audrey Barclay “Whip It” Stage Door Dance Academy
Miss Junior 1st Runner Up Liv Klingler “Imagine” J’Adore Dance
Miss Junior High Score Camille Pepper “Control” Starz Artistic Performing Co.
Mr Junior 1st Runner Up Austin Willis “Submarines” KW Dance Center
Mr Junior High Score Chase Bradham “Anonymous Theme” Beaufort Academy of Dance

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 9th Runner Up Frances Clendenon “The Starfish” J’Adore Dance
Miss Pre-Teen 8th Runner Up Riley Scheier “Isn’t She Lovely” The Beat Dance Co.
Miss Pre-Teen 7th Runner Up Hope Jones “Let Your Light Shine” Barbara Thompson School of Dance
Miss Pre-Teen 6th Runner Up Kameron Guest “Home” Mia Bella Academy of Dance
Miss Pre-Teen 5th Runner Up Jenna Sickler “Hands Up” The Beat Dance Co.
Miss Pre-Teen 4th Runner Up Hannah Powell “Dat Chick” Julie Rogers Studio of Dance
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Katherine Stanley “Dream” Academy of Ballet & Jazz
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Ana Bernhardt “Miss Kiss” Dance Branson
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Emily Mitchener “Safe and Sound” Elower-Sicillia Productions
Miss Pre-Teen High Score Cecilia Johnson “Wake me UP” Stage Door Dance Academy
Mr Pre-Teen 1st Runner Up Alex Casiple “Flight” Barbara Thompson School of Dance
Mr Pre-Teen High Score Roger Dolembo “Another One Bites the Dust” Barbara Thompson School of Dance

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 9th Runner Up Olivia Pelham “Requiem” Elizabeth Williams School of Dance
Miss Teen 8th Runner Up Cassidy Bastieansen “Breathe” Premiere Dance Studio
Miss Teen 7th Runner Up Morgan Davis “O Come O Come Emmanuel” J’Adore Dance
Miss Teen 6th Runner Up Brooke Brancamp “Second Chances” Robin Adams Performing Arts Center
Miss Teen 5th Runner Up Kaylene Pietryzak “Fire and Rain” Daryl Jervis Dance Studios
Miss Teen 4th Runner Up Jace Combs “Just Jace” Augusta West Dance Studio
Miss Teen 3rd Runner Up Jazmyne Valenti “Becoming” Mia Bella Academy of Dance
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Anne Elise Garrison “Clair De Lune” Augusta West Dance Studio
Miss Teen 1st Runner Up Delaney Esper “Wanna Be Startin Somethin” The Beat Dancing Co.
Miss Teen High Score Megan Turnquist “Falling” Dancers Corner
Mr Teen 1st Runner Up Caleb Anderson “Grenade” KW Dance Center
Mr Teen High Score Stephen Myers “Beautiful” J’Adore Dance

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 9th Runner Up Alley Kerr “Silence” Retter’s Academy of Dance
Miss Senior 8th Runner Up Savannah Smith “Trees” Tippy Toes School of Dance
Miss Senior 7th Runner Up Tawnya Clarke “Queen of Hearts” Nancy Pattison’s Dance World Inc.
Miss Senior 6th Runner Up Kendal Beacham “Chaos” Dancers Corner
Miss Senior 5th Runner Up Rachel Bailey “Goes On and On” EMpressions
Miss Senior 4th Runner Up Kathy Gale “I’m Still Here” Dancers Corner
Miss Senior 3rd Runner Up Brandi Baker “Angels” The Dance Barre
Miss Senior 2nd Runner Up Montserrat Roberts “Air” Barbara Thompson School of Dance
Miss Senior 1st Runner Up Maggie Miller “Good Morning Heartache” Stage Door Dance Academy
Miss Senior High Score Kayla Sameski “Gale Song” The Dance Spot
Mr Senior 4th Runner Up Jordan Reid “Express Yourself” Brooksville Dance Academy
Mr Senior 3rd Runner Up Gunner Sandifer “Broken Arrows” Beaufort Academy of Dance
Mr Senior 2nd Runner Up Jesse Berry “It’s Your Thing” Moschettas Performing Arts Center
Mr Senior 1st Runner Up Alexander Pasker “That Girl” Daryl Jervis Dance Studios
Mr Senior High Score Tyler Anderson “Oblivion” KW Dance Center

Camp Dance Adventure Group High Scores

tr>

tr>

Place Studio Routine
CDA Best of Category Duo/Trio Judges Choice “Rock Star” Julie Rogers Studio of Dance
CDA Best of Category Duo/Trio Third Place “Bumble Bees” KW Dance Center
CDA Best of Category Duo/Trio Second Place “Spice Up Your Life” Melinda Leigh Performing Arts Center
CDA Best of Category Duo/Trio High Score “Girls Just Want to Have Fun” Augusta West Dance Studio
CDA Best of Category Group Judges Choice “Funkey Monkey” JustDance Entertainment
CDA Best of Category Group Third Place “Sassy” Julie Rogers Studio of Dance
CDA Best of Category Group Second Place “Splish Splash” Unlimited Talent Dance Studio
CDA Best of Category Group High Score “Kryptonite” Low Country Dance Center
CDA Best of Category Line Judges Choice “Yankee Doodle Dandy” Julie Rogers Studio of Dance
CDA Best of Category Line Third Place “Totally Minnie” Augusta West Dance Studio
CDA Best of Category Second Place “Minion Mambo” Augusta West Dance Studio
CDA Best of Category Line High Score “Lil Girlz Swag JustDance Entertainment
CDA Overall High Score “Gift of a Friend” Valley Dance Theatre

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Judges Choice “Yellow Polka Dot Bikini” DanceWorks
Junior Duo/Trio Best of Category Third Place “Dolls” Valley Dance Theatre
Junior Duo/Trio Best of Category Second Place “Bad Romance” Progressive Movement Arts Centre
Junior Duo/Trio Best of Category High Score “Bang Bang” Beaufort Academy of Dance
Junior Group Best of Category Judges Choice “Cooties” Teresa’s School of Dance
Junior Group Best of Category Third Place “A Little Party” Stage Door Dance Academy
Junior Group Best of Category Second Place “Forget About the Boy” KW Dance Center
Junior Group Best of Category High Score “The Jackson Five” Daryl Jervis Dance Studios
Junior Line Best of Category Judges Choice “Think” Bums Dance Studio
Junior Line Best of Category Third Place “Forget About the Boy” Julie Rogers Dance Studio
Junior Line Best of Category Second Place “First Crush” Augusta West Dance Studio
Junior Line Best of Category High Score “Don’t Stop the Party” Valley Dance Theatre
Junior Production Best of Category Judges Choice “Take Me to Heaven” Melinda Leigh Performing Ars Center
Junior Production Best of Category Third Place “School Crush” J’Adore Dance
Junior Production Best of Category Second Place “Concerto in B Funk” Retter’s Dance Academy
Junior Production Best of Category High Score “Cruisin for a Bruisin” Stage Door Dance Academy
Junior Overall High Score “Yellow” J’Adore Dance

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Judges Choice “Watch Me” The Beat Dance Company
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Third Place “Coletter, Fifi, Camille” Bums Dance Studio
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Second Place “Dance Apocalyptic” Augusta West Dance Studio
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category High Score “Instinct” Barbara Thompson School of Dance
Pre-Teen Group Best of Category Judges Choice “Make a Noise” Academy of the Arts
Pre-Teen Group Best of Category Third Place “Acapella Tap” Premiere Dance Studio
Pre-Teen Group Best of Category Second Place “Blinding” Dancers Corner
Pre-Teen Group Best of Category High Score “Roll Out” Augusta West Dance Studio
Pre-Teen Line Best of Category Judges Choice “Rhapsody of Music” Robin’s Dance Studio
Pre-Teen Line Best of Category Third Place “Oh Yeah” Stage 1 Dance Academy
Pre-Teen Line Best of Category Second Place “Labels or Love” The Beat Dance Company
Pre-Teen Line Best of Category High Score “Feel this Moment” KW Dance Center
Pre-Teen Production Best of Category Judges Choice “A Night to Remember” Augusta West Dance Studio
Pre-Teen Production Best of Category Third Place “Motown Magic” Retter’s Academy of Dance
Pre-Teen Production Best of Category Second Place “Hot Stuff” Beaufort Academy of Dance
Pre-Teen Production Best of Category High Score “Revolting Children” Stage Door Dance Academy
Pre-Teen Overall High Score “Hot Kiss Goodnight” Julie Rogers Studio of Dance

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Judges Choice “Poppity Pop” Daryl Jervis Dance Studio
Teen Duo/Trio Best of Category Third Place “Roar” Valley Dance Theatre
Teen Duo/Trio Best of Category Second Place “Beneath Your Beautiful” KW Dance Studio
Teen Duo/Trio Best of Category High Score “How Will I Know” The Beat Dance Company
Teen Group Best of Category Judges Choice “Jet Set” Robin’s Dance Studio
Teen Group Best of Category Third Place “The Leaving Song” Bums Dance Studio
Teen Group Best of Category Second Place “True Colors” KW Dance Center
Teen Group Best of Category High Score “Goddesses” Beaufort Academy of Dance
Teen Line Best of Category Judges Choice “Have a Little Trust” Augusta West Dance Studio
Teen Line Best of Category Third Place “Love Me or Leave Me” Beaufort Academy of Dance
Teen Line Best of Category Second Place “And the World Was Gone” J’Adore Dance
Teen Line Best of Category High Score “What Have You Done for Me Lately” The Beat Dance Company
Teen Production Best of Category Judges Choice “When She Went Away” Retter’s Academy of Dance
Teen Production Best of Category Third Place “When I”m Gone” Melinda Leigh Performing Arts
Teen Production Best of Category Second Place “Party” Julie Rogers Studio of Dance
Teen Production Best of Category High Score “Let It Be” J’Adore Dance
Teen Overall High Score “Say Something” Mia Bella Academy of Dance

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Judges Choice “Old Pine” Dancers Corner
Senior Duo/Trio Best of Category Third Place “Misunderstood” Kansas Dance Academy
Senior Duo/Trio Best of Category Second Place “Sibling Rivalry” KW Dance Studio
Senior Duo/Trio Best of Category High Score “Les Trios” Augusta West Dance Studio
Senior Group Best of Category Judges Choice “The Hunt” Premiere Dance Studio
Senior Group Best of Category Third Place “Take One” Garlynda’s Fancy Feet
Senior Group Best of Category Second Place “Bom Bom” Daryl Jervis Dance Studios
Senior Group Best of Category High Score “Skin” Dancers Corner
Senior Line Best of Category Judges Choice “Fembots” Bums Dance Studio
Senior Line Best of Category Third Place “The Space Between” Retter’s Academy of Dance
Senior Line Best of Category Second Place “Bang Bang” Augusta West Dance Studio
Senior Line Best of Category High Score “Legit” Stage Door Dance Academy
Senior Best of Category Production High Score “Technologic” Stage Door Dance Academy
Senior Overall High Score “Unsquare Dance” Augusta West Dance Academy

Overall High Score

Place Studio Routine
Performance of the Year “Revenge” Dancers Corner

New Orleans, LA Winners 2014

70foreveryoung7

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Joleen’s Starz of the South Im On A Roll Alexzandra West
Miss Junior 2nd Runner Up Meta Fairburns Dance Academy A Mothers Prayer Mallory Michel
Miss Junior 1st Runner Up Maureen Bersuder Academy of Dance Arts My Way Madyson Mitchell
Miss Junior High Score A Touch of Class Performing Arts Take Back Your Mink Annabella Mack

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Meta Fairburn’s Dance Academy Bird Girl Bella Keenum
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Mia Bella Academy of Dance Crazy Chick Kameron Guest
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Meta Fairburn’s Dance Academy No Place Like Home Amelia Green
Miss Pre-Teen High Score A Touch of Class Performing Arts Wonderful World Isabella Rayborn

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Maureen Bersuder Academy of Dance Arts A Daughters Journey Bailee Mitchell
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

A Touch of Class Performing Arts Losing You Aubree Lavergne
Miss Teen 1st Runner Up Northshore Academy of Dance Let Me Go Grace Guzan
Miss Teen High Score Meta Fairburn’s Dance Academy The Journey Kylie Fairburn
Mr Teen High Score Dance Images LLC Shadow Man Jayde Blanchard

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Kelly’s Studio of Dance I Was Here Hope McCarley
Miss Senior 2nd Runner Up Melinda Leigh Performing Arts Forever Young Olivia Vardaman
Miss Senior 1st Runner Up Body Expressions Torn Nadia Bordelon
Miss Senior High Score Barbara Thompson School of Dance Air Montserrat Roberts
Mr Senior 1st Runner Up Cangelosi Dance Project Introspective Aaron Ryn
Mr Senior High Score KW Dance Center Oblivion Tyler Anderson

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Judges Choice Meta Fairburn’s Dance Academy Itty Bitty Pretty One
CDA High Score Meta Fairburn’s Dance Academy Golden Slumber

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Group Best of Category Joleen’s Starz of the South My Reflection
Junior Line Best of Category Sugar ‘n Spice King Creole
Junior Judges Choice Joleen’s Starz of the South Egyptian Style
Junior High Score Sugar ‘n’ Spice Kickin It Old School

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Meta Fairburn’s Dance Academy Near To You
Pre-Teen Group Best of Category Meta Fairburn’s Dance Academy Far from Here
Pre-Teen Line Best of Category Meta Fairburn’s Dance Academy Money
Pre-Teen Judges Choice Sugar ‘n’ Spice Lovlier Than You
Pre-Teen High Score A Touch of Class Performing Arts Elements

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Joleen’s Starz of the South Young Girl
Teen Group Best of Category Meta Fairburn’s Dance Academy Alice
Teen Line Best of Category Meta Fairburn’s Dance Academy Time
Teen Judges Choice Joleen’s Starz of the South L.O.V.E.
Teen High Score Meta Fairburn’s Dance Academy Manchester

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Judges Choice Joleen’s Starz of the South Performing Arts Applause
Senior High Score Sugar ‘n’ Spice Show Off

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Joleen’s Starz of the South Performing Arts Music of the Night
Overall High Score Meta Fairburn’s Dance Academy By the Shore

Baton Rouge, LA Winners 2014

209bottomoftheriver23

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 1st Runner Up Expressions LLC. Polka Dots, Checks and Stripes Lexus Whetzel
Miss CDA Tip Tap Toes Dance Studio Strut Angelita Lind

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up KW Dance Center What I Like About You Raelin Anderson
Miss Junior 2nd Runner Up Melinda Leigh Performing Arts World Town Samyria Mason
Miss Junior 1st Runner Up De Frances Academy of Dance Cruella De Vil Ashlyn Lee
Miss Junior High Score DanceSouth Lost Carsyn Caillet

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Revolution Dance Company To Be Free Londyn Wederstrandt
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Revolution Dance Company Make It Up Aldyn Gremillion
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Robin Adams Performing Arts Center No Place Like Home Amelia Green
Miss Pre-Teen High Score Revolution Dance Company Dear Old Friend Makki Stafford
Mr Pre-Teen High Score Cathy Kurth Dance Academy Pusher Love Girl Cash LeLeux

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up KW Dance Center Time After Time Enjoli Butterbaugh
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Revolution Dance Company O Come Emanual Catherine King
Miss Teen 1st Runner Up Xpress Dance Company Contagious Mary Beth Dyess
Miss Teen High Score Robin Adams Performing Arts Kill Me Brooke Brancamp
Mr Teen High Score KW Dance Center Geekin Caleb Anderson

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Shreveport Dance Academy Female Boss Sofie Payne
Miss Senior 2nd Runner Up Debra Franco School of Dance Esemeralda Erin Fordice
Miss Senior 1st Runner Up Xpress Dance Company Working Marneicha Wilson
Miss Senior High Score Revolution Dance Company Love by Grace Cassidy Fulmer
Mr Senior 1st Runner Up Cangelosi Dance Project Introspective Aaron Ryn
Mr Senior High Score KW Dance Center Oblivion Tyler Anderson

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Duo/Trio St. Martin Academy of Fine Arts Teamwork
CDA Best of Category Line St. Martin Academy of Fine Arts Splish Splash
CDA Judges Choice Melinda Leigh Performing Arts Let Them Be Little
CDA High Score St. Martin Academy of Fine Arts Rich Girl

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category St. Martin Academy of Fine Arts Whose in Charge of the Girls
Junior Group Best of Category To THe Pointe Academy of Dance Bootz
Junior Production Best of Category Melinda Leigh Performing Arts Center Slumber Party
Junior Judges Choice The Next Step Performing Arts Center A Bushel and a Peck
Junior Judges Choice To The Pointe Academy of Dance Scream On
Junior High Score DanceSouth Fame

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category St. Martin Academy of Fine Arts Move Together
Pre-Teen Group Best of Category Shreveport Dance Academy On Top of the World
Pre-Teen Line Best of Category Cathy Kurth Dance Academy Safe and Sound
Pre-Teen Production Best of Category St. Martin Academy of Fine Arts Angel
Pre-Teen Judges Choice Melinda Leigh Performing Arts Miracle
Pre-Teen Judges Choice To The Pointe Academy of Dance Minaj
Pre-Teen High Score Robin Adams Performing Arts Tonight

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Xpress Dance Company Silence all these years
Teen Group Best of Category Robin Adams Performing Arts Center Madeon
Teen Line Best of Category Melinda Leigh Performing Arts Love Contract
Teen Judges Choice Pointe Coupee Dance Academy Get Low
Teen Judges Choice Shreveport Dance Academy World I Need You
Teen High Score Robin Adams Performing Arts Center Forgiveness

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Xpress Dance Company All these years
Senior Group Best of Category Robin Adams Performing Arts Center Colors
Senior Line Best of Category Cathy Kurth Dance Academy Bashar
Senior Best of Category Production Melinda Leigh Performing Arts Center Play
Senior Judges Choice KW Dance Center Silbling Rivalry
Senior Judges Choice Cangelosi Dance Project Classical Connection
Senior High Score Xpress Dance Company Our Bones

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Melinda Leigh Performing Arts Center When I’m Gone
Overall High Score Shreveport Dance Academy Bottom of the River

Washington, DC Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 1st Runner Up Expressions LLC. Polka Dots, Checks and Stripes Lexus Whetzel
Miss CDA Tip Tap Toes Dance Studio Strut Angelita Lind

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Julie Rogers Studio of Dance Bad Bad Girl Jewel Horsmon
Miss Junior 2nd Runner Up Floyd Ward School of Dance Naughty Kelli Reed
Miss Junior 1st Runner Up Floyd Ward School of Dance Suddenly Remi FiGart
Miss Junior High Score Mia Bella Academy of Dance Anchor Talon Spooner

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Julie Rogers Studio of Dance Fed Up Tori Howard
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Fredericksburg Ballet Centre Ave Maria Alyssa Alford
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Buffa’s Dance Studio Somewhere Over the Rainbow Gaby Mabalay
Miss Pre-Teen High Score Julie Rogers Studio of Dance Medicine Hannah Powell
Mr Pre-Teen High Score Buffa’s Dance Studio Man In The Mirror Michael Cherry

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Buffa’s Dance Studio The Sighting Aileen Carroll
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Ashburn Academy of Dance La Fille Breanna Newton
Miss Teen 1st Runner Up Mia Bella Academy of Dance Becoming Jazmyne Valenti
Miss Teen High Score Buffa’s Dance Studio Wide Awake Cali Hollister

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Buffa’s Dance Studio Angel Laura Gelles
Miss Senior 2nd Runner Up Tami Gee’s Studio of Dance, Inc. Your Song Maddie Staley
Miss Senior 1st Runner Up Buffa’s Dance Studio Remark Jordan Shortnacy
Miss Senior High Score Buffa’s Dance Studio Near Light Emma Presing
Miss Senior High Score Buffa’s Dance Studio Without A Word Melissa Lester
Mr Senior High Score Tami Gee’s Studio of Dance, Inc. Higher Love Ryan Bailey

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Duo/Trio Jill Rogers Studio of Dance Rock Star
CDA Best of Category Group Augusta West Dance Studio Minion Mambo
CDA Best of Category Group Julie Rogers School of Dance Honey Bun
CDA Best of Category Line Julie Rogers Studio of Dance Yankee Doodle Dandy
CDA Judges Choice Garlynda’s Fancy Feet Whats New At the Zoo
CDA Judges Choice TipTapToes Dance Studio Sea Cruise
CDA High Score Julie Rogers Studio of Dance Sassy

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Runner Up Julie Rogers Studio of Dance Cupid’s Gotta Shotgun
Junior Group Best of Category Julie Rogers Studio of Dance Boyz
Junior Line Best of Category Juie Rogers Studio of Dance Heads Will Roll
Junior Production Best of Category Runner Up Dancers Corner I Wanna Dance
Junior Judges Choice TipTapToes Dance Studio Pose
Junior Judges Choice Garlynda’s Fancy Feet Genies World
Junior High Score Julie Rogers Studio of Dance Super Dope

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Julie Rogers Studio of Dance Labels of Love
Pre-Teen Group Best of Category Julie Rogers Studio of Dance Tied Up
Pre-Teen Line Best of Category Julie Rogers Studio of Dance A Thousand Years
Pre-Teen Production Best of Category Buffa’s Dance Studio Will You Be There
Pre-Teen Judges Choice Dance Kraze Aint Going Down
Pre-Teen Judges Choice Fredericksburg Ballet Centre State Faire
Pre-Teen High Score Ashburn Academy of Dance Below My Feet

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Ashburn Academy of Dance By the Water
Teen Group Best of Category Buffa’s Dance Studio The Hunt
Teen Line Best of Category Runner Up Dancers Corner Im Dat Chick
Teen Line Best of Category Buffa’s Dance Studio Toccata
Teen Production Best of Category Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Toxic
Teen Production Best of Category Buffa’s Dane Studio Power
Teen Judges Choice Jane Baron’s Academy of Dance A Little Party Never Killed Nobody
Teen High Score Buffa’s Dance Studio Freight Train

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Buffa’s Dance Studio Say My Name
Senior Group Best of Category Buffa’s Dance Studio Shades of Grey
Senior Line Best of Category Buffa’s Dance Studio Explosions
Senior Best of Category Production Buffa’s Dance Studio Stradivarius
Senior Judges Choice Julie Rogers Studio of Dance Cyclone
Senior Judges Choice Tami Gee’s Studio of Dance For The First Time
Senior High Score Buffa’s Dance Studio Abduction

Overall High Scores

Place Studio Routine
Performance Award Buffa’s Dance Studio Stradivarius
Entertainment Award Julie Rogers Studio of Dance Hot Kiss Night
Overall High Score Buffa’s Dance Studio In The Ocean

Charlotte Thank You

“Thanks so much for your time. This was our first time at DanceMakers and we loved it! Our studio usually goes to a different convention and our director wanted to try a different one so just a few girls came this last weekend to try it out. Hands down, it was everyone’s fave. You guy run a top notch program and the teachers are excellent. They taught more to the kids than just choreography. Every staff member we came into contact with was so approachable and friendly. Kudos to you all. I just thought you might like to know a newbie’s opinion.”

Thanks again,
Holli Chastain

Charlotte, NC Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA High Score Progressive Movement Arts Centre Stupid Cupid Keyley Gorman
Mr CDA High Score Melanie Paschal’s Dance Creations Kung Fu Fighting Nathaniel Wiles

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Elements Anna Brown
Miss Junior 2nd Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Hung Up Jenna Tinajero
Miss Junior 1st Runner Up Greensboro Dance Theatre Light of Mine Molly Kraska
Miss Junior High Score Arts Academy of the Carolinas Fragile Ava Batson
Mr Junior High Score Greensboro Dance Theatre Over the Rainbow Noah Nagle

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Elizabth Williams School of Dance Lilac Fairy Caroline Bean
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Arts Academy of the Carolinas When I’m Gone McKenna Greene
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Dancers Corner Stream Heat Madison Lynch
Miss Pre-Teen High Score Greensboro Dance Theatre Crippled Bird Grace Bethune

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Dancers Corner Numb Cailey Campbell
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Premiere Dance Studio Word Up Cassidy Bastieansen
Miss Teen 1st Runner Up Arts Academy of the Carolinas Via Dolorosa Camille Eastin
Miss Teen High Score Elizabeth Williams School of Dance Gisele Variation Olivia Pelham
Mr Teen High Score Academy of Dance Pinstripe Suit Jacob Baker

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Leyenda Kristen Clark
Miss Senior 2nd Runner Up Dancers Corner Come Fly With Me Kayla Elledge
Miss Senior 1st Runner Up The Dance Spot Gale Song Kayla Sameski
Miss Senior High Score Dancers Corner I’m Still Here Kathy Gale
Mr Senior High Score Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Memories Daniel Baldwin

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Line Runner Up Augusta West Dance Studio Minion Mambo
CDA Best of Category Group Unlimited Talent Dance Studio Spanish Splash
CDA Best of Category Line Augusta West Dance Studio Totally Minnie
CDA Judges Choice Elite Dance of Durham Shake It Up
CDA High Score Augusta West Dance Studio Girls Just Want to Have Fun

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Runner Up Miss Marion’s School of Dance Dancin In The Streets
Junior Duo/Trio Best of Category Elizabeth Williams School of Dance Jump Up
Junior Group Best of Category Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Mr. Vain
Junior Group Best of Category Melanie Paschal’s Dance Creations Candy Girl
Junior Line Best of Category Runner Up Arts Academy of the Carolinas Rhythem in Rio
Junior Line Best of Category Augusta West Dance Studio Bah Bah Black Sheep
Junior Production Best of Category Runner Up Dancers Corner I Wanna Dance
Junior Production Best of Category Greensboro Dance Theatre Kissing Booth
Junior Judges Choice Augusta West Dance Studio First Crush
Junior High Score Greensboro Dance Theatre Bathing Beauties

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Runner Up Dancers Corner Where Have You Been
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Augusta West Dance Studio Dance Apocalyptic
Pre-Teen Group Best of Category Runner Up Greensboro Dance Theatre Have No Fear
Pre-Teen Group Best of Category Augusta West Dance Studio Wepa
Pre-Teen Line Best of Category Runner Up Greensboro Dance Studio I Like That
Pre-Teen Line Best of Category Augusta West Dance Studio King and Lion Heart
Pre-Teen Production Best of Category Runner Up Dancers Corner Space Cowboy
Pre-Teen Production Best of Category Augusta West Dance Studio A Night To Remember
Pre-Teen Judges Choice Arts Academy of the Carolinas Have a Seat
Pre-Teen High Score Elizabeth Williams School of Dance Can Can Can

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Runner Up Greensboro Dance Theatre Turning Page
Teen Duo/Trio Best of Category Elizabeth Williams School of Dance Fuego
Teen Group Best of Category Runner Up World of Dance 400 Sail
Teen Group Best of Category Augusta West Dance Studio Riot
Teen Line Best of Category Runner Up Dancers Corner Im Dat Chick
Teen Line Best of Category Greensboro Dance Theatre I Am Lost
Teen Production Best of Category Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Toxic
Teen Production Best of Category Augusta West Dance Studio Nothin’ But the Water
Teen Judges Choice Dancers Corner Dreamer
Teen High Score Augusta West Dance Studio Legendary Lovers

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Runner Up Dancers Corner If You Don’t Love Me
Senior Duo/Trio Best of Category Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. All I Want
Senior Group Best of Category Runner Up Dancers Corner Skin
Senior Group Best of Category Dancers Corner If I Had a Boat
Senior Line Best of Category Runner Up Augusta West Dance Studio TKO
Senior Line Best of Category Dancers Corner Free Your Mind
Senior Best of Category Production Extensions Performing Arts Academy Gatsby
Senior Judges Choice Arts Academy of the Carolinas Down by the Fireside
Senior High Score Augusta West Dance Studio C’est La Mort

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Greensboro Dance Theatre Snow White
Overall High Score Augusta West Dance Studio Bang Bang
Overall High Score Dancers Corner Revenge

Branson, MO Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 2nd Runner Up Ozark Dance Academy Pennies From Heaven Mary Orr
Miss CDA 1st Runner Up Karen’s Dance Studio A, You’re Adorable Tailour Atchley
Miss CDA High Score The Dance Pitt Play It Again Kenna Miles
Mr CDA High Score Dance Branson Walk Like A Man AJ Turner

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Anns Performing Arts Centre Candyman Jenna Belcher
Miss Junior 2nd Runner Up Dance Branson Let Me Entertain You Emma Spurling
Miss Junior 1st Runner Up Releve’ Dance Academy I’ve Been Loving You Marah Surdyke
Miss Junior High Score Next Step Dance Studio Look Pretty Kenslee Roberson

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Next Step Dance Studio Fame Isabel McNutt
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Dance Branson Beam Me Up Brooke Cox
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Dance Branson Miss Kiss Anna Bernhardi
Miss Pre-Teen High Score Anns Performing Arts Centre Picking Up the Pieces Crosby Mills
Mr Pre-Teen High Score Stephanie’s School of Dance Sweet Pea Tristan Hanston

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Ozark Dance Academy Remain Nameless Jessica Curran
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Red Door Dance Company Falling In Love Emily Downie
Miss Teen 1st Runner Up Dance Branson To This Day Heleena Haberer
Miss Teen High Score Anns Performing Arts Centre Lylo Annastyn Henderson
Mr Teen High Score Stephanie’s School of Dance Under Water Jeremy Hanson

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Kansas Dance Academy Rivers and Roads Ali Rickert
Miss Senior 2nd Runner Up Dance Branson Sweet Dreams Lezlie Young
Miss Senior 1st Runner Up Kansas Dance Academy Gravity Sophi Frangenberg
Miss Senior High Score Kansas Dance Academy 8 Blues Stevie Mack

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Group Dance Branson Candy Man
CDA Best of Category Line Runner Up JustDance Entertainment Rocky Top
CDA Best of Category Line JustDance Entertainment Lil’ Girlz Swag
CDA Judges Choice Dance Branson Blues Brothers
CDA High Score JustDance Entertainment Funky Monkey

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Runner Up Dance Branson Boots Are Made for Walking
Junior Duo/Trio Best of Category Dance Branson Triplets
Junior Group Best of Category Runner Up The Dance Pitt Hard Knock Life
Junior Group Best of Category Releve’ Dance Academy Welcome to Wonderland
Junior Line Best of Category Runner Up The Dance Pitt Storyteller
Junior Line Best of Category Karen’s Dance Studio King of New York
Junior Production Best of Category Dance Branson REvolting Children
Junior Production Best of Category Runner Up Kansas Dance Academy Sassy Pants
Junior Judges Choice The Dance Pitt Boyfriend
Junior High Score Rhythm & Shoes Dance Studio Old Man of the Mountain

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Runner UP Dance Branson Beautiful People
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Releve’ Dance Academy Not With Haste
Pre-Teen Group Best of Category Runner Up Dance Branson When Darkness Comes
Pre-Teen Group Best of Category Dance Branson You Can’t Stop Me
Pre-Teen Line Best of Category Runner Up DANCE est Joie, Inc Breathe Into Me
Pre-Teen Line Best of Category Rhythm & Shoes Dance Studio Wind It Up
Pre-Teen Production Best of Category Runner Up Dance Branson Believe
Pre-Teen Production Best of Category Dance Branson Rocking On the Top of the World
Pre-Teen Judges Choice Stephanie’s School of Dance Breathe
Pre-Teen High Score Releve’ Dance Academy Now

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Runner Up Kansas Dance Academy I Had a Dream
Teen Duo/Trio Best of Category Dance Branson Always There For You
Teen Group Best of Category Runner Up Dance Branson Lucky Strike
Teen Group Best of Category Dance Branson Me and My Gang
Teen Line Best of Category Runner Up Dance Branson Over the Love
Teen Line Best of Category Dance Branson Bang Bang
Teen Production Best of Category Runner Up Ms. Jordan’s School of Dance Ding Ding Ding
Teen Production Best of Category Kansas Dance Academy Obsession
Teen Judges Choice Red Door Dance Company Clarity
Teen High Score Ozark Dance Academy Devil’s Backbone

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Runner Up Dance Branson Crazy Right Now
Senior Duo/Trio Best of Category Kansas Dance Academy Misunderstood
Senior Group Best of Category Runner Up Red Door Dance Company Hanging On
Senior Group Best of Category Releve’ Dance Academy Go
Senior Line Best of Category Runner Up Red Door Dance Academy Landslide
Senior Line Best of Category Rhythm & Shoes Dance Studio Diga Doo
Senior Best of Category Production Runner Up Kansas Dance Academy Through the Looking Glass
Senior Best of Category Production Kansas Dance Academy Crystallized
Senior Judges Choice Anns Performing Arts Centre Runaway
Senior High Score Kansas Dance Academy From the Eyes of Madness

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Kansas Dance Academy Step In Time
Overall High Score Releve’ Dance Academy

Oklahoma City, OK Winners 2014


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up The Dance Pitt Skyscraper Izzy Hubler
Miss Junior 2nd Runner Up Dance Etiquette Straight to Memphis Tara Hoefler
Miss Junior 1st Runner Up Dance Etiquette Rockin Robin Dace Koehn
Miss Junior High Score Sherry’s Dance Center Youre Beautiful Regan Pittman

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Teresa Byrd Dance Henriette Raymonda Act I Dahlia Winders
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up The Dance Department Hot Like Wow Halle Perkins
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Tammie Locklar’s Dance Studio MJ Medley Paityn Talbott
Miss Pre-Teen High Score Studio One Tightrope Emily Kate Pickett
Mr Pre-Teen High Score Dance Etiquette Off My Mind Sheldon Buchanan

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Teresa Byrd Dance Kitri Don Quixote Act III McKenna Winders
Miss Teen 2nd Runner Up The Dance Pitt Americano Maddie Baden
Miss Teen 1st Runner Up Tammie Locklar’s Dance Studio Cacoon Cassidy Ramage
Miss Teen High Score Shannon Crites School of Dance Interlaced Deryn Hobbs

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up The Dance Department Daylight Abbigail Baird
Miss Senior 2nd Runner Up The Dance Pitt When I Was Your Man Aubrey Colvin
Miss Senior 1st Runner Up Shannon Crites School of Dance Winter Rilee Hanan
Miss Senior High Score The Dance Department Tomorrows Song Lacy Altstatt

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA High Score The Dance Pitt Stop Sign

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category The Dance Pitt Mean
Junior Group Best of Category Studio One I Don’t Dance
Junior Line Best of Category Sherry’s Dance Center Choo Choo Cha Boogie
Junior Judges Choice The Dance Pitt Donkey Pot Pie
Junior High Score Studio One Beautiful

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Studio One B.E.A.T.
Pre-Teen Group Best of Category The Dance Department Dancing Fool
Pre-Teen Line Best of Category Studio One Katys Krew
Pre-Teen Production Best of Category Dance Etiquette Dolls
Pre-Teen Judges Choice Dance Etiquette You Can’t Stop the Beat
Pre-Teen High Score Tammie Locklar’s Dance Studio We Share Everything

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Teresa Byrd Dance Acapella Tap
Teen Group Best of Category Studio One Money
Teen Line Best of Category The Dance Department Take Me to the King
Teen Judges Choice The Dance Department Turning Page
Teen High Score Shannon Crites School of Dance On This Day

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category The Dance Pitt Landslide
Senior Group Best of Category Range of Motion My Love
Senior Line Best of Category Range of Motion Indestructable
Senior Judges Choice The Dance Department Youth
Senior High Score Kara’s Kicks Nothing But the Water

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Sherry’s Dance Center Church Ladies
Overall High Score Range of Motion Kindred Spirits

Dearborn, MI Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 3rdd Runner Up Noretta Dunworth School of Dance Glamourous Life Allyson Tidwell
Miss CDA 2nd Runner Up The Beat Dance Company Miss Minnie Iris Jones
Miss CDA 1st Runner Up Noretta Dunworth School of Dance Ou Est Ma Tete Sophia Testani
Miss CDA High Score The Beat Dance Company Funky Monkey Tara Hastings
Mr CDA High Score Noretta Dunworth School of Dance Gonna Be My Girl Cole Tardif

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Noretta Dunworth School of Dance Little Bird Francesca Pomponio
Miss Junior 2nd Runner Up Stars Unlimited Dance & Baton Studio I Can Do Better Victoria Lauharn
Miss Junior 1st Runner Up Noretta Dunworth School of Dance ShutUpandLetMeGo Reese Chabot
Miss Junior High Score Noretta Dunworth School of Dance Single Ladies Jillian Nourie

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up The Dance Barre Imagine Olivia Yetman
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Noretta Dunworth School of Dance Somewhere Over the Rainbow Anissa Zreik
Miss Pre-Teen 1st Runner Up The Dance Barre Winter Song Lily Whitehead
Miss Pre-Teen High Score Noretta Dunworth School of Dance Don’t Touch Lauren Yakima

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up The Beat Dance Company Wanna Be Startin Something Delaney Esper
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Pure Dance Academy This Gift Gracie Hodgson
Miss Teen 1st Runner Up The Dance Barre Corner of my Heart Darby McManus
Miss Teen High Score Noretta Dunworth School of Dance Esprit Sauvage Olivia Liberati
Mr Teen High Score Noretta Dunworth School of Dance Fool For You Slade Segerson

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Noretta Dunworth School of Dance Man’s World Emma Yakima
Miss Senior 2nd Runner Up The Dance Barre Elephants Adele Shaw
Miss Senior 1st Runner Up Noretta Dunworth School of Dance Enticed Andrea Bess
Miss Senior High Score The Dance Barre Angels Brandi Baker
Mr Senior 1st Runner Up Dance Avenue Say Something Kaleb Ortega
Mr Senior High Score Pure Dance Academy Weapon Micah Enzlin

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Production Noretta Dunworth School of Dance Little Zombies
CDA Best of Category Line Stars Unlimited Dance & Baton Studio Double Dutch Bus
CDA Judges Choice The Dance Barre Im Cute
CDA High Score Noretta Dunworth School of Dance Bad Mood

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Studio A Show Off
Junior Group Best of Category Noretta Dunworth School of Dance Gingerbread Man
Junior Line Best of Category Pure Dance Academy Whats Up Duloc
Junior Production Best of Category The Dance Barre They Don’t Really Care
Junior Judges Choices Rhythm-N-Jump Dance Academy Make Some Noise
Junior Judges Choices The Catz Meow Dance Centre Music Box Ballet
Junior High Score Noretta Dunworth School of Dance Grow Up

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Noretta Dunworth School of Dance Big Finish
Pre-Teen Group Best of Category The Dance Barre Florida
Pre-Teen Line Best of Category Edmunds Towers School of Dance The Heart
Pre-Teen Production Best of Category Edmunds Towers School of Dance The Jacksons
Pre-Teen Judges Choices Studio A The Dark Carnival
Pre-Teen Judges Choices Rhythm-N-Jump Dance Academy What is That
Pre-Teen High Score Edmunds Towers School of Dance Mimes

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Nancy Pattison’s Dance World Inc All I Want
Teen Group Best of Category Noretta Dunworth School of Dance Power of the Dream
Teen Line Best of Category The Beat Dance Company What Have You Done for Me Lately
Teen Production Best of Category The Dance Center Just the Way You Are
Teen Judges Choices Noretta Dunworth School of Dance No Strings
Teen Judges Choices Nancy Pattison’s Dance World Inc Gone, Gone, Gone
Teen High Score The Dance Barre Faith

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Pure Dance Academy Sinking Friendships
Senior Group Best of Category The Dance Barre My Discarded Men
Senior Line Best of Category Noretta Dunworth School of Dance A Woman Undone
Senior Best of Category Production The Dance Barre Young and Beautiful
Senior Judges Choices Nancy Pattison’s Dance World Inc Come Into My Head
Senior Judges Choices The Dance Place Ltd Hearts a Mess
Senior High Score The Dance Barre Carmen

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award The Dance Barre Hearts A Mess
Overall High Score Noretta Dunworth School of Dance Waves

Columbia, SC Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 3rdd Runner Up Ann Catherine Cross School of Dance Born to Entertain Logan Hughes
Miss CDA 2nd Runner Up Ann Catherine Cross School of Dance I See the Light Kylee Smith
Miss CDA 1st Runner Up Valley Dance Theatre Go Sara Sulesky
Miss CDA High Score Valley Dance Theatre Find Yourself Ava Wease

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up KW Dance Center You’re the Reason Raelin Anderson
Miss Junior 2nd Runner Up Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Respect Samantha VanHook
Miss Junior 1st Runner Up Starz Artistic Performing Company Calm Under the Waves Saleya James
Miss Junior High Score Starz Artistic Performing Company Control Camille Pepper
Miss Junior High Score Starz Artistic Performing Company Im Available Tatum Sandlin
Mr Junior High Score Beaufort Academy of Dance Anonymous Theme Chase Bradhamn

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up DanceCarolina Thousand Years Brianna Campbell
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Sugar Sugar Katie Everman
Miss Pre-Teen 1st Runner Up DanceCarolina Born This Way Lena Matthews
Miss Pre-Teen High Score Miss Libby’s School of Dance Heart Cry Ashauana Leverette

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Hanging On Grayson Hasty
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Augusta West Dance Studio I Just Jace Jace Combs
Miss Teen 1st Runner Up Starz Artistic Performing Company Rule the World Ali Edmond
Miss Teen High Score Starz Artistic Performing Company Landfill Bella Powell

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Carolina Dance Academy This Bitter Earth Isabel Camilleri
Miss Senior 2nd Runner Up Burns Dance Studio I Will Always Love You McKenna Scott
Miss Senior 1st Runner Up Starz Artistic Performing Company Youre the One That I Want Caitlin Drummond
Miss Senior High Score EMpressions Goes On and On Rachel Bailey
Mr Senior 2nd Runner Up Starz Artistic Performing Company Home Sick Landon Monroe
Mr Senior 1st Runner Up Beaufort Academy of Dance Broken Arrows Gunner Sandifer
Mr Senior High Score Starz Artistic Performing Company Michigan Kelby McCoy

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Duo/Trio Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Animal Cracker
CDA Best of Category Group Runner Up Starz Artistic Performing Company Accessories
CDA Best of Category Group Low Country Dance Center Kryptonite
CDA Best of Category Line Runner Up Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Sugar Pie Honey Bunch
CDA Best of Category Line Tilley’s Dance Academy Ooh La La
CDA Judges Choice Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. You’re Adorable
CDA High Score Starz Artistic Performing Company VIP

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Runner Up Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Whos the Chick
Junior Duo/Trio Best of Category Starz Artistic Performing Company Let It Go
Junior Group Best of Category Runner Up In Motion Dance Center Everyone Wants to be a Cat
Junior Group Best of Category Starz Artistic Performing Company Dancing
Junior Line Best of Category Runner Up Burns Dance Studio Think
Junior Line Best of Category Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Down to the River
Junior Production Best of Category Carolina Dance Academy Alphabet Soup
Junior Judges Choice Carolina Dance Academy Imma Bee
Junior High Score Starz Artistic Performing Company River Deep

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Runner UP Miss Libby’s School of Dance Get It
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Premiere Dance Studio Insides
Pre-Teen Group Best of Category Runner Up Premiere Dance Studio Acapella Tap
Pre-Teen Group Best of Category Tapio School of Dance Gymnastics, Inc. Im a Woman
Pre-Teen Line Best of Category Runner Up Tapio School of Dance Gymnastics, Inc. My Mama Told Me
Pre-Teen Line Best of Category Tapio School of Dance Gymnastics, Inc. Angels
Pre-Teen Production Best of Category Runner Up Burns Dance Studio The Chocolate Factory
Pre-Teen Production Best of Category Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Cinderella
Pre-Teen Judges Choice Burns Dance Studio Get Low
Pre-Teen High Score Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Wanna Be On Top

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Side Effects of You
Teen Duo/Trio Best of Category Starz Artistic Performing Company In the Embers
Teen Group Best of Category Runner Up Starz Artistic Performing Company Blood on the Leaves
Teen Group Best of Category Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Freaking Out
Teen Line Best of Category Runner Up Beaufort Academy of Dance Love Me or Leave Me
Teen Line Best of Category Starz Artistic Performing Company Money
Teen Production Best of Category Runner Up Danville Academy of Dance Turn It Up
Teen Production Best of Category Starz Artistic Performing Company Around Us
Teen Judges Choice Miss Libby’s School of Dance Beyond This Moment
Teen High Score Starz Artistic Performing Company Heyonce

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Runner Up Starz Artistic Performing Company Crimes
Senior Duo/Trio Best of Category Starz Artistic Performing Company Never Think
Senior Group Best of Category Runner Up Miss Libby’s School of Dance The Faltering
Senior Group Best of Category Starz Artistic Performing Company Never Say Goodbye
Senior Line Best of Category Runner Up In Motion Dance Center We Found Love
Senior Line Best of Category Starz Artistic Performing Company Babys Romance
Senior Best of Category Production Runner Up In Motion Dance Center I Need Your Love
Senior Best of Category Production Starz Artistic Performing Company Son of A Gun
Senior Judges Choice Miss Libby’s School of Danc I Am Blessed
Senior High Score Starz Artistic Performing Company Medicine

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Starz Artistic Performing Company Broken Crown
Overall High Score Tapio School of Dance and Gymnastics, Inc. Stay

Richmond, VA Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 3rdd Runner Up Ann Catherine Cross School of Dance Born to Entertain Logan Hughes
Miss CDA 2nd Runner Up Ann Catherine Cross School of Dance I See the Light Kylee Smith
Miss CDA 1st Runner Up Valley Dance Theatre Go Sara Sulesky
Miss CDA High Score Valley Dance Theatre Find Yourself Ava Wease

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Artistry Dance Center Live It Up Layla Giardina
Miss Junior 2nd Runner Up The Dance Company Glam Josabella Morton
Miss Junior 1st Runner Up J’adore DANCE Angel on Fire Lauren Vaughn
Miss Junior High Score J’adore DANCE Skeletons Liv Klingler
Mr Junior High Score Elower-Sicilia Productions Buzzin’ Michael Wilson

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Elower-Sicilia Productions Safe and Sound Emily Mitchener
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Valley Dance Theatre Funk Sophie Sulesky
Miss Pre-Teen 1st Runner Up J’adore DANCE The Starfish Frances Clendenon
Miss Pre-Teen High Score Elower-Sicilia Productions Wherever You Can Lucy Estep
Mr Pre-Teen High Score Elower-Sicilia Productions Lion’s Roar Jack Estep

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Danceland II School of Dance Dream Out Loud Alicia Marcondes
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

J’adore DANCE OComeOCome Morgan Davis
Miss Teen 1st Runner Up Danceland II School of Dance Dreamer Emily Bischof
Miss Teen High Score Danceland II School of Dance When Its All In Pieces Angela Shipley
Mr Teen 2nd Runner Up/td>

Fierce Dance Academy Go To Work Nikolas Mulrine
Mr Teen 1st Runner Up Divine Dance Center What Weighs Me Down Canyon Carroll
Mr Teen High Score J’adore DANCE Beautiful Stephen Myers

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Danceland II School of Dance Tragedy Jackie Sanchez
Miss Senior 2nd Runner Up J’adore DANCE Island Laurie Beth Baker
Miss Senior 1st Runner Up J’adore DANCE Light Gabrielle Hundley
Miss Senior High Score Ann Catherine Cross School of Dance Near Light Megan Siepka
Mr Senior High Score Divine Dance Center How It Ends Joey d’Alelio

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Group For A Dancer, Inc. Supermodel
CDA Judges Choice Ann Catherine Cross School of Dance Happiness
CDA High Score Valley Dance Theatre Gift of a Friend

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Elower-Sicilia Productions Can’t Buy Me Love
Junior Group Best of Category Artistry Dance Center Play It Again
Junior Line Best of Category Valley Dance Theatre Don’t Stop the Party
Junior Production Best of Category “Feet of Fire!” Dance Academy Baila
Junior Judges Choice Valley Dance Theatre Bridge of Light
Junior High Score J’adore DANCE Its Time to Cha-Cha

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Danceland II School of Dance Remember Me This Way
Pre-Teen Group Best of Category Valley Dance Theatre Just Dance
Pre-Teen Line Best of Category Elower-Sicilia Productions throwback
Pre-Teen Production Best of Category Valley Dance Theatre Joyful Noise
Pre-Teen Judges Choice Genia Johnson Dance Company Dance For Me In Heaven, Rusty
Pre-Teen High Score “Feet of Fire!” Dance Academy Rockin Robin

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Elower-Sicilia Productions Come Together
Teen Group Best of Category Elower-Sicilia Productions Shuck
Teen Line Best of Category J’adore DANCE Diamonds
Teen Production Best of Category Divine Dance Center Work Me Down
Teen Judges Choice J’adore DANCE Stadily Backwards
Teen High Score Elower-Sicilia Productions Neverland

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Marianne Kelley’s School of Dance Holy Grail
Senior Group Best of Category Divine Dance Center To Build a Home
Senior Line Best of Category Divine Dance Center People Help the People
Senior Judges Choice School of Dance Arts A Long Way Down
Senior High Score Valley Dance Theatre Society

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Danceland II School of Dance I Wanna Dance With Somebody
Overall High Score J’adore DANCE School Crush

Pittsburgh, PA Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 1st Runner Up Centre Dance He’s Got It Bad Alyssa Montler
Miss CDA High Score April School of Dance Woohoo Riley Frank
Mr CDA High Score Maridith’s Dance Company I Just Can’t Wait to be King Gavin Offenberger

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Dance Expressions by Erica Cute as a Cub Catey Helm
Miss Junior 2nd Runner Up Moschettas Performing Arts Center If My Friends Could See
Me
Macey Whipkey
Miss Junior 1st Runner Up Dance Expressions by Erica No Animal Paige Westbrook
Miss Junior High Score Dance Expressions by Erica Hallelujah Kaylee McLaughlin

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Dancer’s Studio I Like It Like That Kaylee Baumcratz
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Centre Dance Crazy Dreams Rachel Ahn
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Dance Expressions by Erica Glamorous Life Jordan Westbrook
Miss Pre-Teen High Score Centre Dance I Wanna Be A Rockette Julia Miller
Mr Pre-Teen 1st Runner Up Moschettas Performing Arts Center Com By Me Tomas Balk
Mr Pre-Teen High Score April School of Dance Feel Again Jayden Gustafson

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Moschettas Performing Arts Center Express Yourself Victoria Rieger
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Centre Dance Sweet and Low Casey Kauffman
Miss Teen 1st Runner Up Centre Dance Won’t Be Long Cassandra Greenland
Miss Teen High Score Centre Dance I’m Through Emily Dale

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Dance Expressions by Erica All Shook Up Maddie Brown
Miss Senior 2nd Runner Up Dancer’s Studio How Do I Live Without
You
Shannon Peterson
Miss Senior 1st Runner Up Studio West PAC I Can’t Make You Love
Me
Cheyenne Krieger
Miss Senior High Score Centre Dance I Dreamed a Dream Lyndy Adamonis
Mr Senior 1st Runner Up Centre Dance Give Me Love Jimmy Bonilla
Mr Senior High Score Moschettas Performing Arts Center Its Your Thing Jesse Berry

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA High Score Miss Dicey’s School of Dance Rocking Robin

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Dance Expressions by Erica Popular
Junior Group Best of Category Miss Kristin’s Dance Studio Walk Like An Egyptian
Junior Judges Choice Miss Kristin’s Dance Studio Mama I’m a Big Girl Now
Junior High Score Dance Expressions by Erica Mirror Mirror

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Dancer’s Studio Im Gonna Love You
Through It
Pre-Teen Group Best of Category April School of Dance Dinosaur
Pre-Teen Line Best of Category Centre Dance Goodbye
Pre-Teen Judges Choice Dance Expressions by Erica Cups
Pre-Teen High Score Centre Dance Growing Up

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Centre Dance Dancing
Teen Group Best of Category Miss Kristin’s Dance Studio Rhythm Nation
Teen Line Best of Category Miss Kristin’s Dance Studio I Was Just a Card
Teen Production Best of Category Dancer’s Studio Willy Wonka
Teen Judges Choice April School of Dance Lemonade
Teen High Score Miss Kristin’s Dance Studio Once Upon Another
Time

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Centre Dance I Will Wait
Senior Group Best of Category April School of Dance Stay
Senior Line Best of Category Miss Kristin’s Dance Studio Break the Chain
Senior Production Best of Category Centre Dance Last Dance
Senior Judges Choice Moschettas Performing Arts Center Puttin on the Ritz
Senior High Score Centre Dance The Imparted

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Centre Dance Matilda
Overall High Score Dance Expressions by Erica Addiction

Indianapolis, IN Winners 2014


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 3rdd Runner Up Stage 1 Dance Academy Beauty and the Beast Delaney Howell
Miss CDA 2nd Runner Up Stage 1 Dance Academy Hip Hop Hopscotch Emily Rich
Miss CDA 1st Runner Up Tippy Toes School of Dance Will Go Sailing No More Erin Herwehe
Miss CDA High Score Stage 1 Dance Academy I Love to Walk in the Rain Addison Sulya

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Dazzle Dance Cross My Heart Lauryn Williams
Miss Junior 2nd Runner Up Dazzle Dance Miss Difficult Paige Taylor
Miss Junior 1st Runner Up Dazzle Dance Her Royal Majesty Kamryn Williams
Miss Junior High Score Dance Connection Unravel Gara Childers

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Tippy Toes School of Dance Where the Sunbeams Play Amanda Goins
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Performers Edge Juliet Kendall Grenne
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Tippy Toes School of Dance Dream Annie Gowan
Miss Pre-Teen High Score Tippy Toes School of Dance Lollypop Song Madeline Wilson

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Tippy Toes School of Dance Dead Sea Dayna Feller
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Dazzle Dance Cups Emma Schneider
Miss Teen 1st Runner Up Tippy Toes School of Dance Gotta Get Through This Olivia Smith
Miss Teen High Score Performers Edge Teacher Variation Lacey Marsh

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Stage 1 Dance Academy Meant Morgan Johnson
Miss Senior 2nd Runner Up Stars Unlimited Dance & Baton
Studio
Rock The Mic Nicole McDonald
Miss Senior 1st Runner Up LeRose Dance Academy Trapped Vanessa Wahl
Miss Senior High Score Tippy Toes School of Dance Trees Savannah Smith
Mr Senior High Score LeRose Dance Academy Dancing in the Dark Kyle Hawk

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Best of Category Duo/Trio Tippy Toes School of Dance Shortcake Swing
CDA Best of Category Group The Pink Slipper Dance Studio Rock Around the Clock
CDA Best of Category Line DanceWorks Ain’t Nobody Here But
Us Chickens
CDA Judges Choice Stage 1 Dance Academy Mary Poppins
CDA High Score Stage 1 Dance Academy Wreck-It Ralph

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Dance Connection Caddy
Junior Group Best of Category Dixie’s Dance Studio Name Game
Junior Line Best of Category Tippy Toes School of Dance Broadway Baby
Junior Production Best of Category Stage 1 Dance Academy Step In Time
Junior Judges Choice DanceWorks Here I Am
Junior High Score Dazzle Dance Side by Side

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Dance Connection Me and My Shadow
Pre-Teen Group Best of Category Dixie’s Dance Studio Shoeless Joe
Pre-Teen Line Best of Category Stage I Dance Academy When Can I See You
Again
Pre-Teen Production Best of Category Tippy Toes School of Dance Where the Wild Things
Are
Pre-Teen Judges Choice Performers Edge Waking Up
Pre-Teen High Score Tippy Toes School of Dance Jardin Anime

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Tippy Toes School of Dance Explosion
Teen Group Best of Category DanceWorks My Own Step
Teen Line Best of Category Tippy Toes School of Dance Love You Like A Love
Song
Teen Production Best of Category Tippy Toes School of Dance Sort Of
Teen Judges Choice DanceWorks Can’t Hold Us
Teen High Score Tippy Toes School of Dance Beyond the Sea

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Stage I Dance Academy My Heart with You
Senior Group Best of Category Tippy Toes School of Dance Top of the World
Senior Line Best of Category Stage I Dance Academy A-Flat
Senior Production Best of Category Stage I Dance Academy Circuits
Senior Judges Choice LeRose Dance Academy Let It Be
Senior High Score Tippy Toes School of Dancee If I Could Turn Back
Time

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Stage I Dance Academy Cabaret
Overall High Score Dance Connection These Boots Were
Made for Walkin’

Daytona Beach, Fl 2013 Winners


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 2nd Runner Up Mia Bella Academy of Dance Maddie’s Lullaby Madeline Rezendez
Miss CDA 1st Runner Up KW Dance Center These Boots are Made for Walking Aylen Willis
Miss CDA High Score KW Dance Center Little Bitty Pretty One Naomi Ortiz

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up KW Dance Center This Business of Love Maggie Unit
Miss Junior 2nd Runner Up Brooksville Dance Academy Broadway Baby Sarah Reid
Miss Junior 1st Runner Up Mia Bella Academy of Dance On My Own Shayna Mayes
Miss Junior High Score First Dance Project Yellow Jasmine Jade
Mr. Junior 1st Runner Up Ready, Set, Dance Yankee Doodle Zakary Landit
Mr. Junior High Score KW Dance Center Submarines Austin Willis

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Barbara Thompson School of Dance Let Your Light Shine Hope Jones
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Premiere Dance Studio The Red Violin Abigail Mckinney
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Mia Bella Academy of Dance That Man Caroline Rizzo
Miss Pre-Teen High Score Mia Bella Academy of Dance Home Kameron Guest
Mr. Pre-Teen 2nd Runner Up Barbara Thompson School of Dance Flight Alex Casiple
Mr. Pre-Teen 1st Runner Up Barbara Thompson School of Dance Another One Bites the Dust Roger Dolembo
Mr. Pre-Teen High Score Barbara Thompson School of Dance Doctor Jazz Darryl Bilings

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Barbara Thompson School of Dance Not the Same Girl McKinley Roberts
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Barbara Thompson School of Dance Carnival Hannah Daughtry
Miss Teen 1st Runner Up Xtreme Dance Studio Disclosure Leah Dirienzo
Miss Teen High Score Mia Bella Academy of Dance I Had a Pearl Jazmyne Valenti
Mr. Teen High School KW Dance Center Grenade Caleb Anderson

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Mia Bella Academy of Dance Thrift Shop Kasandra Myers
Miss Senior 2nd Runner Up KW Dance Center I Will Love You Erika Gilmore
Miss Senior 1st Runner Up Ready, Set, Dance Forever Lauren Diaz
Miss Senior High Score Barbara Thompson School of Dance Concerto Kristin Byrd
Mr. Senior 2nd Runner Up Brooksville Academy of Dance Express Yourself Jordan Reid
Mr. Senior 1st Runner Up Studio South Keep It Loose Hunter Solomon
Mr Senior High Score KW Dance Center Bronze Idol Tyler Anderson

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA High Score KW Dance Center Bumble Bees

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Ready, Set, Dance Butterfly
Junior Group Best of Category Dance Central Take Off With Us
Junior Judges Choice Read, Set, Dance Bop to the Top
Junior High Score KW Dance Center Real Wild Child

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Mia Bella Academy of Dance Here I Go
Pre-Teen Group Best of Category Ready, Set, Dance You Shine
Pre-Teen Line Best of Category KW Dance Center Feel this Moment
Pre-Teen Production Best of Category Ready, Set, Dance Wonderland
Pre-Teen Judges Choice Barbara Thompson School of Dance Instinct
Pre-Teen High Score Mia Bella Academy of Dance Kill of the Night

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Barbara Thompson School of Dance Danza
Teen Group Best of Category KW Dance Center Amazing Grace
Teen Production Best of Category Studio South Baby I’m a Star
Teen Judges Choice Studio South Torn
Teen High Score Barbara Thompson School of Dance All I Ask

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category KW Dance Center Heaven
Senior Group Best of Category Barbara Thompson School of Dance I’ll Be Seeing You
Senior Line Best of Category The Dance Studio Breezin
Senior Judges Choice Studio South Black Flies
Senior High Score Barbara Thompson School of Dance She Does not Brave the War

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Maxine Patterson School of Dance Party in Paris
Overall High Score Mia Bella Academy of Dance Say Something

Mobile, Al 2013 Winners


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 2nd Runner Up Sunni’s Elite Dance Academy Rio Sara Esslinger
Miss CDA 1st Runner Up Sunni’s Elite Dance Academy Fragile Harley Holder
Miss CDA High Score Becky’s Dance Steps Studio Red Red Robin Layla Peavey

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Mary Dee’s Dance Studio I’m Cute McKenzie Shaffer
Miss Junior 2nd Runner Up Robin Adams Performing Arts Center Mayzie In Palm Beach Kennedy Williams
Miss Junior 1st Runner Up Creative Movement Do It Like Me Kimiko De Leon
Miss Junior High Score Kelly School of Dance I Fly Laney Parks

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Robin Adams Performing Arts Center Bad Girl Bella Keenum
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up Academy of Ballet & Jazz Dream Katherine Stanley
Miss Pre-Teen 1st Runner Up Robin Adams Performing Arts Center No Place Like Home Amelia Green
Miss Pre-Teen High Score Kelly School of Dance Hit Me With a Hot Note Hailey Rose Walsh
Mr. Pre-Teen High Score Kelli’s Steps School of Dance The Right Stuff Jacob Knapp

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Kelly School of Dance Song Bird Catherine Saunders
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Academy of Ballet & Jazz Keep Breathing Lauren Herrin
Miss Teen 1st Runner Up Kelly School of Dance Swing With Me Baby Raeleigh Swann
Miss Teen High Score Robin Adams Performing Arts Second Chances Brooke Brancamp

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Creative Movement Marina Gasolina Aleysia Santiago
Miss Senior 2nd Runner Up Broadway Lights Dance Center Just a Game Caitlin Hare
Miss Senior 1st Runner Up Elizabeth Williams School of Dance Shelter Lindsye Greene
Miss Senior High Score Leisha’s Dance School Shelter Rehan Al-Jabi
Mr Senior High Score Mary Dee’s Dance Studio Beautiful Girls Brian Crosby

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Duo/Trio Best of Category Sunni’s Elite Dance Academy Single Ladies
CDA Group Best of Category Sunni’s Elite Dance Academy Sassy
Judges Choice Becky’s Dance Steps Studio Deep in the Heart of Texas
CDA High Score Melinda Leigh Performing Arts Center Spice Up Your Life

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category Robins Dance Studio Join the Circus
Junior Group Best of Category Kelli’s Steps School of Dance Dream
Junior Line Best of Category Kelli’s Steps School of Dance Barstool Boogie
Junior Judges Choice Kelli’s Steps School of Dance Sharp Dressed Man
Junior High Score Melinda Leigh Performing Arts Party Like an Animal

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Robins Dance Studio On the Town
Pre-Teen Group Best of Category Joleen’s Starz of the South Performing Arts Unforgettables
Pre-Teen Line Best of Category Sunni’s Elite Dance Academy Cover Girls
Pre-Teen Production Best of Category Danceology Vacation
Pre-Teen Judges Choice Robin’s Dance Studio Rhapsody of Music
Pre-Teen High Score Melinda Leigh Performing Arts This Little Light of Mine

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Kelli’s Steps School of Dance Bottom of the River
Teen Group Best of Category Robin’s Dance Studio Jet Set
Teen Line Best of Category The Studio of Classique Vibe Take My Breathe Away
Teen Production Best of Category Danceology Siamsa
Teen Judges Choice Joleen’s Starz of the South Performing Arts All that Jazz
Teen High Score The Studio of Classique Vibe The Walking

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category Creative Movement I’ll Be Your Dance Doctor
Senior Group Best of Category Leisha’s Dance School Don’t Listen to a Word
Senior Line Best of Category Kelli’s Steps School of Dance Clarity
Senior Judges Choice K.B.Danz Set Me on Fire
Senior High Score Melinda Leigh Performing Arts Center Leave the Light On

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award Leisha’s Dance School He Lives in You
Overall High Score Melinda Leigh Performing Arts Center Villians

Nashville TN Winners 2013-14


[span12]

Camp Dance Adventure Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss CDA 2nd Runner Up DKDA Stupid Cupid Alleigh Kirkland
Miss CDA 1st Runner Up Heather’s Dance Academy Surfs Up Eva Adams
Miss CDA High Score JustDance Entertainment Call Me A Princess Laurabeth Battles

[/span12]


[span12]

Junior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Junior 3rd Runner Up Academy of Ballet & Jazz Birthday Party Chloe Lois Pickrell
Miss Junior 2nd Runner Up Augusta West Dance Studio I Applause Blake Jiunnies
Miss Junior 1st Runner Up JustDance Entertainment Route 66 EllaGrace Morrow
Miss Junior High Score Academy of Ballet & Jazz Let the Groove Get In Olivia Caroline Harris

[/span12]


[span12]

Pre-Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Pre-Teen 3rd Runner Up Deborah Kaye School of Dance Beautiful Dancer Lilly Hunter
Miss Pre-Teen 2nd Runner Up The Dance Academy Dreams of the Forgotten Child Anna Wrather
Miss Pre-Teen 1st Runner Up valley dance theatre Here We Go Now Sophie Sulesky
Miss Pre-Teen High Score Ann Carroll School of Dance Yellow Lines and Tire Marks Lucy Barnes

[/span12]


[span12]

Teen Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Teen 3rd Runner Up Ann Carroll School of Dance Oh, My Darling Sydney Sledge
Miss Teen 2nd Runner Up/td>

Academy of Ballet & Jazz The Old Chair Jenna Tucker
Miss Teen 1st Runner Up The Dance Company Hero Hadley Cawthorne
Miss Teen High Score The Dance Company Fools Elena Gimenez

[/span12]


[span12]

Senior Solo High Scores

Place Studio Routine Recipient Name
Miss Senior 3rd Runner Up Ann Carroll School of Dance Home Monica Lurty
Miss Senior 2nd Runner Up Dance Arts of Bowling Green Never Tear Us Apart Ashleigh Sewell
Miss Senior 1st Runner Up All That Dance My Story Nikki Vaughn
Miss Senior High Score Deborah Kaye School of Dance Whats Love Got to Do with It Mallory Tucker
Mr Senior High Score That’s the Pointe Into the Ocean Jason Adler

[/span12]


[span12]

Camp Dance Adventure Group High Scores

Place Studio Routine
CDA Duo/Trio Best of Category JustDance Entertainment Doctor Doctor
CDA Group Best of Category Premiere Dance Studio Jungle Book Be Like You
CDA Line Best of Category JustDance Entertainment Cowboy Stomp
Judges Choice JustDance Entertainment Cowboy Stomp
CDA High Score Premiere Dance Studio Queen of Hearts

[/span12]


[span12]

Junior Group High Scores

Place Studio Routine
Junior Duo/Trio Best of Category JustDance Entertainment Dive in the Pool
Junior Group Best of Category All That Dance Respect
Junior Line Best of Category Deborah Kaye School of Dance Hot Stuff
Junior Production Best of Category The Dance Academy Shake Senora
Junior Judges Choice Heather’s Dance Academy Swagger Jagger
Junior High Score JustDance Entertainment Swagger Jagger

[/span12]

Pre-Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Pre-Teen Duo/Trio Best of Category Ann Carroll School of Dance Automatic
Pre-Teen Group Best of Category The Dance Academy No Strings
Pre-Teen Line Best of Category Barfield School of Dance Good Girl
Pre-Teen Production Best of Category All That Dance Hairspray
Pre-Teen Judges Choice Deborah Kaye School of Dance This Moment
Pre-Teen High Score Stephanie’s School of Dance Find Your Way

Teen Group High Scores

Place Studio Routine
Teen Duo/Trio Best of Category Dance Arts of Bowling Green Upside Down
Teen Group Best of Category Deborah Kaye School of Dance Hot Honey Rag
Teen Line Best of Category Ann Carroll School of Dance Are We There Yet?
Teen Production Best of Category Dance Arts of Bowling Green Checkmate
Teen Judges Choice Ann Carroll School of Dance Money Make Her Smile
Teen High Score Deborah Kaye School of Dance Compton

Senior Group High Scores

Place Studio Routine
Senior Duo/Trio Best of Category The Dance Academy Mama Knows Best
Senior Group Best of Category That’s the Pointe Some Nights
Senior Line Best of Category Barfield School of Dance 50 Ways to Say Goodbye
Senior Judges Choice Barfield School of Dance You’ll Come Back
Senior High Score Barfield School of Dance Anything Goes

Overall High Scores

Place Studio Routine
Entertainment Award JustDance Entertainment 2-Step
Overall High Score Dance Arts of Bowling Green Over the Love

Thank You from Pittsburgh

“Thank you so much for an amazing weekend in Pittsburgh!!!! It was run to perfection and I am beyond pleased with that!!! I really enjoyed all of the instructors this year and thought they really made a point to teach so much more than just dance!!! That is a great gift!! We love DMI and can’t thank you enough for the positivity you bring with your competition!!! Best of luck in the remainder of your tour!!!”

-Kristina Albright

Thank You from Nashville

We are still on a high from Nashville’s Convention/Competition. The kind words we hear after an event keep us going and make us want to do even more to make you all happy. We were blessed to receive this touching email from Laura Carroll of Ann Carroll School of Dance. We wanted to share it with you and thank all of you for what you do at your studios. You make it possible for us to be here.
“I wanted to send my thanks for an amazing weekend in Nashville. The energy at the studio was overwhelming this week and I am pretty sure that it was a result of the inspiration the dancers received from the amazing DMI instructors! Every detail of the weekend was wonderful. You provide a stress free environment for teachers and parents alike. All of our needs are taken care of and then you provide coffee on top of that! Your competition is the best run competition out there and the quality of your photos and videos is outstanding and unmatched. My dance parents were thrilled with everything but mostly that their children were taught in a safe and inspiring atmosphere. They left feeling so good about themselves and the other dancers they watched at competition and danced with in class… I rarely find the customer service that you provide and your level of professionalism makes a very positive statement about the whole company. So once again thank you for the beautiful work you all do. We can’t wait until next year!”