Mobile, AL 2015-16 Winners

Scholarships

Award NameAward RecipientStudio Name
Marjorie PerryBrent OplotnikRage Dance Center
Clifton's Audition ScholarshipKenya LardBroadway South Dance
Clifton's Audition ScholarshipSydney LentzElite Dance
Clifton's Audition ScholarshipClaire KendrickJackie O Neal School of Dance
Retter's Audition ScholarshipBrooke HimmelMeta Fairburn's Dance Academy
Retter's Audition ScholarshipJazmine DavisRobin Adams Performing Arts Center
Retter's Audition ScholarshipBrooke BrancampRobin Adams Performing Arts Center
Broadway ScholarshipNatalie HamiltonDance Tech Performing Arts Studio
Broadway ScholarshipTeddi RaybornA Touch of Class Performing Arts
Broadway ScholarshipLindsey RobertsElite Dance
Summer Intensive - HALFChloe TournelleElite Dance
Summer Intensive - FULLTia NewbySpotLite Dance Studio
Regional Scholarship - Junior ClassMackenzie McDowellBroadway South Dance
Regional Scholarship - Junior ClassCourtney FlorczykSouth Baldwin
Regional Scholarship - Junior ClassAnnabelle MackA Touch of Class Performing Arts
Regional Scholarship - Teen ClassBella KeenumMeta Fairburn's Dance Academy
Regional Scholarship - Teen ClassViolet HillMeta Fairburn's Dance Academy
Regional Scholarship - Teen ClassKyndall RansomMelinda Leigh Performing Arts Center
Tommy's National Junior ScholarshipEva WittmannArabesque School of Dance
Tommy's National Teen ScholarshipAbby MicklerDanceology
Tommy's National Senior ScholarshipBrynn Al-JabiLeisha's Dance School
Keith's Natioal Junior ScholarshipMackenzie McDowellBroadway South Dance
Keith's Natioal Teen ScholarshipIsabella RaybornA Touch of Class Performing Arts
Becca's National CDA ScholarshipLaila SuberCreative Movement
Becca's National CDA ScholarshipElizabeth EstradeElite Dance
Becca's National CDA ScholarshipJamison DaughteryK.B.Danz
Matt's National Junior ScholarshipAnnabelle MackA Touch of Class Performing Arts
Matt's National Teen ScholarshipMadeline RichardsonBroadway South Dance
Matt's National Senior ScholarshipTia NewbySpotLite Dance Studio
Seth's National Junior ScholarshipKaila SeymourArabesque School of Dance
Seth's National Teen ScholarshipGrace ReidanauerElite Dance
Seth's National Senior ScholarshipAlice WilliamsRage Dance Center
Brooke's National Junior ScholarshipVictoria SaewartJoleen's Starz of the South Performing Arts
Brooke's National Teen ScholarshipDrew MillerEastern Shore Dance Academy
Brooke's National Senior ScholarshipKylie FairburnMeta Fairburn's Dance Academy
Dejan's National Junior ScholarshipCailey FlemingLeisha's Dance School
Dejan's National Teen ScholarshipAmelia GreenMeta Fairburn's Dance Academy
Dejan's National Senior ScholarshipKaitlin EasleyBroadway South Dance
Robert's National Junior ScholarshipEva CucciaLaurie Maffei's Danceworks
Robert's National Teen ScholarshipLuna RodriguezDanceology
Robert's National Senior ScholarshipDeanna BrownK.B.Danz
Steven BoydCambre CrumptonSignature Studio of Dance
Steven BoydCamille DaigleMeta Fairburn's Dance Academy
Steven BoydMiche SmithRobin Adams Performing Arts Center
Social Media ScholarshipKatelynn Goar
The Giving Key ScholarshipLaure Marie LangBroadway South Dance

Solo Awards

Award NameAward RecipientStudio Name
Miss CDA 3rd Runner UpHailey EmeottBroadway Light Dance Center
Miss CDA 2nd Runner UpLaila SuberCreative Movement
Miss CDA 1st Runner UpAlly PuissegurA Touch of Class Performing Arts
Miss CDA High ScoreAvery LeSaicherreA Touch of Class Performing Arts
Miss Junior 4th Runner UpMallory MichelMeta Fairburn's Dance Academy
Miss Junior 3rd Runner UpZoe DieringerA Touch of Class Performing Arts
Miss Junior 2nd Runner UpAllie LloydA Touch of Class Performing Arts
Miss Junior 1st Runner UpElla SanfordBroadway South Dance
Miss Junior High ScoreAva WelchA Touch of Class Performing Arts
Miss Pre-Teen 4th Runner UpEllie ArnoldElite Dance
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpKailyn HowellMeta Fairburn's Dance Academy
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpAmelia GreenMeta Fairburn's Dance Academy
Miss Pre-Teen 1st Runner UpAnnabelle MackA Touch of Class Performing Arts
Miss Pre-Teen High ScoreMadeline RichardsonBroadway South Dance
Miss Teen 4th Runner UpGrace ReidenauerElite Dance
Miss Teen 3rd Runner UpChloe TourelleElite Dance
Miss Teen 2nd Runner UpBella KeenumMeta Fairburn's Dance Academy
Miss Teen 1st Runner UpIsabella RaybornA Touch of Class Performing Arts
Miss Teen High ScoreMaria MoxeyRage Dance Center
Miss Senior 4th Runner UpClaire KendrickJackie O Neal School of Dance
Miss Senior 3rd Runner UpKenya LardBroadway South Dance
Miss Senior 2nd Runner UpMadeline MaynardStudio Sole Dance
Miss Senior 1st Runner UpAbby KoskinasBroadway South Dance
Miss Senior High ScoreKylie FairburnMeta Fairburn's Dance Academy
Mr Senior High ScoreChristion BurnetteSignature Studio of Dance

CDA Group Awards

Award NameStudio Name
CDA Duo/Trio Judges ChoiceThe Studio of Classique Vibe
CDA Duo/Trio Best of CategoryArabesque School of Dance
CDA Group Judges ChoiceCreative Movement
CDA Group Best of CategoryCreative Movement
CDA High ScoreThe Studio of Classique Vibe

Junior Group Awards

Award NameStudio Name
Junior Duo/Trio Judges ChoiceElite Dance
Junior Duo/Trio Best of CategoryBroadway South Dance
Junior Group Judges ChoiceSouth Baldwin
Junior Group Best of CategoryMeta Fairburn's Dance Academy
Junior Line Best of CategorySouth Baldwin
Junior High ScoreA Touch of Class Performing Arts

Pre-Teen Group Awards

Award NameStudio Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceThe Studio of Classique Vibe
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceBroadway Lights Dance Center
Pre-Teen Duo/Trio Best of CategoryBroadway South Dance
Pre-Teen Group Judges ChoiceSouth Baldwin
Pre-Teen Group Judges ChoiceEastern Shore Dance Academy
Pre-Teen Group Best of CategoryMeta Fairburn's Dance Academy
Pre-Teen Line Best of CategoryThe Studio of Classique Vibe
Pre-Teen Production Best of CategoryBroadway Lights Dance Center
Pre-Teen High ScoreElite Dance

Teen Group Awards

Award NameStudio Name
Teen Duo/Trio Judges ChoiceDeborah Kaye School of Dance
Teen Duo/Trio Best of CategoryMeta Fairburn's Dance Academy
Teen Group Judges ChoiceEastern Shore Dance Academy
Teen Group Best of CategoryElite Dance
Teen Line Judges ChoiceElite Dance
Teen Line Best of CategoryMeta Fairburn's Dance Academy
Teen Production Judges ChoiceDanceology
Teen Production Best of CategoryDanceology
Teen High ScoreElite Dance

Senior Group Awards

Award NameStudio Name
Senior Duo/Trio Judges ChoiceDanceology
Senior Duo/Trio Judges ChoiceBroadway Lights Dance Center
Senior Duo/Trio Best of CategoryMeta Fairburn's Dance Academy
Senior Group Judges ChoiceCreative Movement
Senior Group Judges ChoiceThe Studio of Classique Vibe
Senior Group Best of CategoryThe Studio of Classique Vibe
Senior Line Best of CategoryLeisha's Dance School
Senior Production Best of CategoryLeisha’s Dance School
Senior High ScoreRobin Adams Performing Arts Center

Overall Awards

Award NameStudio Name
Entertainment AwardElite Dance
Overall High ScoreMeta Fairburn's Dance Academy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *