Daytona Beach, FL 2015-16 Winners

Scholarships

Award NameAward RecipientStudio Name
Marjorie PerryBrie ValentiMia Bella Academy Of Dance
Clifton's Audition ScholarshipDanielle HandelSouth Beach Dance
Clifton's Audition ScholarshipEloise FreinAtlantic Coast Dance Studio
Clifton's Audition ScholarshipZeotavia BrownBarbara Thompson School of Dance
Retter's Audition ScholarshipGabryelle GullionCharlene's School of Dance
Retter's Audition ScholarshipAutumn NygaardStudio Dance
Retter's Audition ScholarshipAmber BattVibe Dance Center
Broadway ScholarshipViolet SantiagoBarbara Thompson School of Dance
Broadway ScholarshipPayton AtkinsAtlantic Coast Dance Studio
Broadway ScholarshipKatelyn McClainBarbara Thompson School of Dance
Broadway ScholarshipKalista CurbeloStars dance studio
Summer Intensive - HALFJanae BillingsBarbara Thompson School of Dance
Summer Intensive - FULLHope JonesBarbara Thompson School of Dance
Regional Scholarship - Junior ClassSophia CurbeloStars dance studio
Regional Scholarship - Junior ClassAlexis ElliottXtreme Dance Academy
Regional Scholarship - Junior ClassAiya ForbesDynamics Dance
Regional Scholarship - Teen ClassIsla CalvinThe Dance Company
Regional Scholarship - Teen ClassAmelia DoleXtreme Dance Studio
Regional Scholarship - Teen ClassAngeline SantosMia Bella Academy Of Dance
Tommy's National Junior ScholarshipAurielle McCoyBarbara Thompson School of Dance
Tommy's National Teen ScholarshipDarryl BillingsBarbara Thompson School of Dance
Tommy's National Senior ScholarshipPerri TrusterBarbara Thompson School of Dance
Matt's National Junior ScholarshipEmma SpurlingDance Branson
Matt's National Teen ScholarshipSalee BreeseSouthern Strut Dance Center
Matt's National Senior ScholarshipJazmyne ValentiMia Bella Academy Of Dance
Becca's National CDA ScholarshipLana JakovijevicDanceMania
Becca's National CDA ScholarshipTaylor GrahamDynamics Dance
Becca's National CDA ScholarshipPayton BlackburnMia Bella Academy Of Dance
Seth's National Junior ScholarshipElla Jane NapolitanoNancyDance Studio
Seth’s National CDA ScholarshipLeighton JohnstonBarbara Thompson School of Dance
Seth's National Teen ScholarshipMarissa UhlerBarbara Thompson School of Dance
Seth's National Senior ScholarshipJessica UrbastaviciusMia Bella Academy Of Dance
Brooke's National Junior ScholarshipMacy MacPhersonWehner's School of the Arts
Brooke's National Teen ScholarshipSophia PapadakosMia Bella Academy Of Dance
Brooke's National Senior ScholarshipKasandra MyersMia Bella Academy Of Dance
Dejan's National Junior ScholarshipAlaina LeslieBarbara Thompson School of Dance
Dejan's National Teen ScholarshipAlexis MusikarMia Bella Academy Of Dance
Dejan's National Senior ScholarshipHaley SiskBarbara Thompson School of Dance
Lindsay's National Junior ScholarshipMorgan BerenguerVibe Dance Center
Lindsay's National Teen ScholarshipTalon SpoonerMia Bella Academy Of Dance
Keith's National Junior ScholarshipAdara GastonBarbara Thompson School of Dance
Keith's National Teen ScholarshipLayney CunninghamAtlantic Coast Dance Studio
Keith's National Senior ScholarshipRyan WilliamsonBritney Boyd Dance Company
Kathryn's National Junior ScholarshipSophia CurbeloStars dance studio
Kathryn's National Teen ScholarshipAleks CornforthSouth Beach Dance
Kathryn's National Senior ScholarshipJessica FisherIndependent
Steven BoydIndya KellyMia Bella Academy Of Dance
Steven BoydAllie WeprinCreative Dance Academy
Steven BoydKatie KerrDynamics Dance
Social Media Scholarship@dancingwithdancerella
The Giving Key ScholarshipSavannah SyfertMia Bella Academy Of Dance

Solo Awards

Award NameAward RecipientStudio Name
Miss CDA First Runner UpAryanna SmithCheryl Brett Dance Studio
Miss CDA High ScorePayton BlackburnMia Bella Academy Of Dance
Miss Junior 4th Runner UpMariella TrottaMia Bella Academy Of Dance
Miss Junior 3rd Runner UpMaren RonkMia Bella Academy Of Dance
Miss Junior 2nd Runner UpKylie SyfertMia Bella Academy Of Dance
Miss Junior 1st Runner UpSophia CurbeloStars dance studio
Miss Junior High ScoreBrooke FutchMia Bella Academy Of Dance
Miss Pre-Teen 4th Runner UpSophia PapadakosMia Bella Academy Of Dance
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpAriel StarlingSouth Beach Dance
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpElla DangeloCharlene's School of Dance
Miss Pre-Teen 1st Runner UpAlexis ElliottXtreme Dance Studio
Miss Pre-Teen High ScoreDelaney DavidsonAtlantic Coast Dance Studio
Mr Pre-Teen High ScoreAleks CornforthSouth Beach Dance
Miss Teen 4th Runner UpChloe RennerReady, Set, Dance
Miss Teen 3rd Runner UpFaith GardnerThe Dance Company
Miss Teen 2nd Runner UpJadah CarreraCharlene's School of Dance
Miss Teen 1st Runner UpIsla CalvinThe Dance Company
Miss Teen High ScoreHope JonesBarbara Thompson School of Dance
Miss Senior 4th Runner UpMeghan CoatesXtreme Dance Studio
Miss Senior 3rd Runner UpAshley CalielBarbara Thompson School of Dance
Miss Senior 2nd Runner UpGabryelle GullionCharlene's School of Dance
Miss Senior 1st Runner UpLauren DiazReady, Set, Dance
Miss Senior High ScoreKalista CurbeloStars dance studio
Mr Senior 1st Runner UpCaleb AndersonVibe Dance Center
Mr Senior High ScoreZeotavia BrownBarbara Thompson School of Dance

CDA & Junior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
CDA High ScoreDanceMania207 Its A Hard Knock Life
Junior Duo/Trio Judges ChoiceReady, Set, Dance160 Safe and Sound
Junior Duo/Trio Best of CategoryDance Factory of New Smyrna Beach, Inc165 Rockin Robin
Junior Group Judges ChoiceVibe Dance Center210 Lip Gloss
Junior Group Best of CategoryMia Bella Academy Of Dance205 Every Heart
Junior Line Best of CategoryMia Bella Academy Of Dance211 Girl Party
Junior Production Judges ChoiceMia Bella Academy Of Dance218 Eyes
Junior Production Best of CategoryBarbara Thompson School of Dance214 Surfs Up
Junior High ScoreThe Dance Company229 Burning House

Pre-Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceReady, Set, Dance178 One Rock and Roll
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceAtlantic Coast Dance Studio173 Banji
Pre-Teen Duo/Trio Best of CategoryBarbara Thompson School of Dance169 Jamming the Capitol
Pre-Teen Group Judges ChoiceThe Dance Company220 In His Honor
Pre-Teen Group Judges ChoiceBarbara Thompson School of Dance230 Hair
Pre-Teen Group Best of CategoryXtreme Dance Studio225 Don’t Wanna Dance
Pre-Teen Line Judges ChoiceNancyDance Studio216 Remember When It Rained
Pre-Teen Line Judges ChoiceDynamics Dance241 September
Pre-Teen Line Best of CategoryNancyDance Studio235 Tell Me
Pre-Teen Production Judges ChoiceNancyDance Studio244 I’m From CHIC
Pre-Teen Production Judges ChoiceMia Bella Academy Of Dance239 M-BAD
Pre-Teen Production Best of CategoryMia Bella Academy Of Dance245 The Fairest of Them All
Pre-Teen High ScoreThe Dance Company242 Welcome to New York

Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Teen Duo/Trio Judges ChoiceAtlantic Coast Dance Studio197 Pop Drop and Roll
Teen Duo/Trio Best of CategoryReady, Set, Dance183 Jailbreak
Teen Duo/Trio Judges ChoiceCharlene's School of Dance180 Gravity
Teen Group Judges ChoiceFlagler School of Dance258 Fosse
Teen Group Judges ChoiceDance Central263 Jukebox Sweethearts
Teen Group Best of CategoryBarbara Thompson School of Dance246 The Journey
Teen Line Judges ChoiceFootworks259 I Lived
Teen Line Judges ChoiceBarbara Thompson School of Dance254 Coffins
Teen Line Best of CategoryMia Bella Academy Of Dance249 Above The Clouds
Teen Production Judges ChoiceDynamics Dance285 Ugga Wugg
Teen Production Best of CategoryAtlantic Coast Dance Studio284 Applause
Teen High ScoreMia Bella Academy Of Dance287 Insides

Senior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Senior Duo/Trio Judges ChoiceDance Factory of New Smyrna Beach, Inc200 Stitches
Senior Duo/Trio Judges ChoiceCharlene's School of Dance182 Elastic Heart
Senior Duo/Trio Best of CategoryVibe Dance Center204 Happy
Senior Group Judges ChoiceStudio South281 Trolls
Senior Group Judges ChoiceVibe Dance Center283 Coffee Break
Senior Group Best of CategoryMia Bella Academy Of Dance272 Lost It To Trying
Senior Line Judges ChoiceDynamics Dance275 Life Without Color
Senior Line Judges ChoiceBarbara Thompson School of Dance286 Whine It Up
Senior Line Best of CategoryThe Dance Company267 Broken Youth
Senior Production Judges ChoiceNancyDance Studio288 I’m a Woman
Senior Production Best of CategoryNancyDance Studio266 Music Box
Senior High ScoreXtreme Dance Studio271 Depth Over Distance

Overall Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Entertainment AwardNancyDance Studio277 WEPA
Overall High ScoreBarbara Thompson School of Dance262 True Worship

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *