Nashville, TN 2015-16 Winners

Scholarships

Award NameAward RecipientStudio Name
Clifton's Audition ScholarshipAutumn NygaardStudio Dance
Clifton's Audition ScholarshipAnna HerbertThe Dance Company, Inc.
Clifton's Audition ScholarshipLucy BarnesAnn Carroll School of Dance
Retter's Audition ScholarshipJenna TuckerAcademy of Ballet & Jazz
Retter's Audition ScholarshipGabrielle HundleyJ'adore DANCE
Retter's Audition ScholarshipMcKenna HamiltonAugusta West Dance Studio
Regional ScholarshipSophie Pittmanstudio 413
Regional ScholarshipSydney MossStudio 413
Regional ScholarshipClaire KendrickJackie O Neal School of Dance
Regional ScholarshipPerri TrusterBarbara Thompson School of Dance
Regional ScholarshipNeje Chounramany8 Count Dance
Summer Intensive - HALFTia NewbySpotLite Dance Studio
Summer Intensive - FULLAnna Elise GarrisonAugusta West Dance Studio
Regional Scholarship - Junior ClassNevaeh Chounramany8 Count Dance
Regional Scholarship - Junior ClassOlivia Caroline HarrisThe Dance Centre
Regional Scholarship - Junior ClassWyatt OswaldCoastal Performing Arts Academy
Regional Scholarship - Teen ClassLily PainterAnn Carroll School of Dance
Regional Scholarship - Teen ClassAnnie GowanTippy Toes School of Dance
Regional Scholarship - Teen ClassBrenna VitalThe Dance Company, Inc.
Tommy's National Junior ScholarshipJael MasloskiKrupinski Academy of Dance
Tommy's National Teen ScholarshipJansyn FreeThe Dance Company, Inc.
Tommy's National Senior ScholarshipOlivia SmithTippy Toes School of Dance
Keith's National Junior ScholarshipBriley BlomeleyThe Dance Company, Inc.
Keith's National Teen ScholarshipAnna WratherThe Dance Academy
Keith's National Senior ScholarshipJoel BreedenKrupinski Academy of Dance
Becca's National CDA ScholarshipHeidi HavlikHeather’s Dance Academy
Becca's National CDA ScholarshipHanna YatesNatalie's Dance Network
Becca's National CDA ScholarshipTessa LittrellJustDance Entertainment
Matt's National Junior ScholarshipDaphne EskewELIZABETH WILLIAMS SCHOOL OF DANCE
Matt's National Teen ScholarshipLarissa WareCentral Arkansas Dance Directives
Matt's National Senior ScholarshipSydney MossStudio 413
Kathryn's National Junior ScholarshipWyatt OswaldCoastal Performing Arts Academy
Kathryn's National Teen ScholarshipMollie Carnealonce upon a dream
Kathryn's National Senior ScholarshipAnna Elise GarrisonAugusta West Dance Studio
Seth's National CDA ScholarshipMaddie NaborsDKDA
Seth's National Teen ScholarshipAva BakerThe Dance Company, Inc.
Seth's National Senior ScholarshipElla SharpeColumbia Dance Academy
Brooke's National Junior ScholarshipEmma SpurlingDance Branson
Brooke's National Teen ScholarshipAbby McGeeCoastal Performing Arts Academy
Brooke's National Senior ScholarshipAutumn NygaardStudio Dance
Dejan's National Junior ScholarshipAva SimasNancy Pattison's Dance World Inc
Dejan's National Teen ScholarshipChristian NesselrotteThe Dance Company, Inc.
Dejan's National Senior ScholarshipCanyon CarrollDance.tech Performing Arts Studio
Robert's National Junior ScholarshipWyatt OswaldCoastal Performing Arts Academy
Robert's National Teen ScholarshipJulissa GarciaTammie Locklar's Dance Studio
Robert's National Senior ScholarshipLauren HortanBarfield School of Dance
Steven BoydGinny GoodAnn Carroll School of Dance
Steven BoydMariah MathisThe Dance Company, Inc.
Steven BoydElena GimenezThe Dance Company, Inc.
Social Media ScholarshipAlly Sargeant@allysargeant
The Giving Key ScholarshipIsabelle RoigDance Branson

Solo Awards

Award NameStudio NameRoutine NameAward Recipient
Miss CDA 4th Runner UpHeather’s Dance AcademyMr. PostmanLyric Inman
Miss CDA 3rd Runner UpDKDABaby I’m a StarMaddie Nabors
Miss CDA 2nd Runner UpAnn Carroll School of DanceLittle RedAlly Reuter
Miss CDA First Runner UpHeather’s Dance AcademyLil Miss MuffetAnna Claire Kelley
Miss CDA High ScoreHeather’s Dance AcademySassy GirlLillibeth Bates
Miss Junior 4th Runner UpStage I Dance AcademyRock Around the ClockLilly Besner
Miss Junior 3rd Runner UpPremiere Dance StudioWhen She Loved MeSophia Fields
Miss Junior 2nd Runner UpAnn Carroll School of DanceMorning SongCaroline Hampton
Miss Junior 1st Runner UpELIZABETH WILLIAMS SCHOOL OF DANCEShadeDaphne Eskew
Miss Junior High ScorePremiere Dance StudioPersonalityAddison McPherson
Miss Pre-Teen 4th Runner UpPremiere Dance StudioTake You ThereMarley Venner
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpCentral Arkansas Dance DirectivesBird GerhlLarissa Ware
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpNVS DanceNever Let Me GoAnna Kate Henson
Miss Pre-Teen 1st Runner UpThe Dance CentreAshesOlivia Caroline Harris
Miss Pre-Teen High ScoreCoastal Performing Arts AcademyMr. BojanglesAbby McGee
Mr Pre-Teen High ScoreCoastal Performing Arts AcademyFalling in LoveWyatt Oswald
Miss Teen 4th Runner UpTippy Toes School of DanceAll the PlacesJana Tuttle
Miss Teen 3rd Runner UpThe Dance AcademyI See FireKatelyn Brown
Miss Teen 2nd Runner UpNVS DanceWoundedCaroline Henson
Miss Teen 1st Runner UpAcademy of Ballet & JazzKilling Me SoftlyKatherine Stanley
Miss Teen High ScoreDance Dynamics-MemphisHummingbirdSydney Hall
Mr Teen High ScoreThe Dance Company, Inc.Classic ManChristian Nesselrotte
Miss Senior 4th Runner UpBarbara Thompson School of DanceFall of RomePerri Truster
Miss Senior 3rd Runner UpAcademy of Ballet & JazzSmothered AgainstJenna Tucker
Miss Senior 2nd Runner UpThe Dance Company, Inc.Mad WorldElena Gimenez
Miss Senior 1st Runner UpThe Dance Company, Inc.Lean OnAnna Hebert
Miss Senior High ScoreJackie O Neal School of DanceFoundClaire Kendrick
Senior 1st Runner UpThe Dance Company, Inc.If I CouldAlex Troupe
Mr Senior High ScoreDance.tech Performing Arts StudioBlack FliesCanyon Carroll

CDA Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
CDA Duo/Trio Judges ChoiceHeather’s Dance AcademyRaining Men
CDA Duo/Trio Best of CategoryDKDACooties
CDA Group Best of CategoryHeather’s Dance AcademyBeach Babiez
CDA Line Judges ChoiceJustDance EntertainmentToy Soldier
CDA Line Best of CategoryJustDance EntertainmentGrace
CDA High ScoreJustDance EntertainmentHip-Hop Annie

Junior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Junior Duo/Trio Judges ChoiceDKDALollipop
Junior Duo/Trio Best of CategoryAnn Carroll School of DanceRoyals
Junior Group Judges ChoicePremiere Dance StudioYoull Be in my Heart
Junior Group Judges ChoiceJustDance EntertainmentRun Run Rudolph
Junior Group Best of CategoryPremiere Dance StudioKung Fu
Junior Line Judges ChoiceThe Dance AcademyCandy Girl
Junior Line Best of CategoryHeather’s Dance AcademySea Cruze
Junior Production Best of CategoryHeather’s Dance AcademyProud Mary
Junior High ScorePremiere Dance StudioWork

Pre-Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceJustDance EntertainmentWoman
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceThe Dance Company, Inc.Take My Head
Pre-Teen Duo/Trio Best of CategoryCoastal Performing Arts AcademyDon’t Stop Believing
Pre-Teen Group Judges ChoiceHeather’s Dance AcademyBad Girlz of Country
Pre-Teen Group Judges ChoiceThe Dance Company, Inc.Monsters
Pre-Teen Group Best of CategoryAnn Carroll School of DanceTrue Colors
Pre-Teen Line Judges ChoicePremiere Dance StudioNo Americano
Pre-Teen Line Judges ChoiceBarfield School of DanceUptown Girl
Pre-Teen Line Best of CategoryDKDADream
Pre-Teen High ScoreCoastal Performing Arts AcademyAnna Belle and Chuckie

Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Teen Duo/Trio Judges ChoiceELIZABETH WILLIAMS SCHOOL OF DANCEBlack & Yellow
Teen Duo/Trio Best of CategoryThe Dance Company, Inc.Kick
Teen Group Judges ChoiceAnn Carroll School of DanceStand Down
Teen Group Judges ChoicePremiere Dance StudioSlip
Teen Group Best of CategoryThe Dance AcademyTrue Colors
Teen Line Judges ChoiceJustDance EntertainmentTeen Beach
Teen Line Judges ChoiceBarfield School of DanceLets Get Loud
Teen Line Best of CategoryAnn Carroll School of DanceWhy Dont You
Teen Production Best of CategoryKrupinski Academy of DanceDen Haag
Teen High ScoreCentral Arkansas Dance DirectivesOne Simple Idea

Senior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Senior Duo/Trio Judges ChoiceBarfield School of DanceSlip
Senior Duo/Trio Best of CategoryThe Dance Company, Inc.Just Give Me a Reason
Senior Group Judges ChoiceBarfield School of DanceFeeling Good
Senior Group Best of CategoryAnn Carroll School of DanceThe Trek
Senior Line Judges ChoiceKrupinski Academy of DanceBlue Skies
Senior Line Best of CategoryJustDance EntertainmentBeyonce
Senior High ScoreDance.tech Performing Arts StudioNext To You

Overall Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Entertainment AwardKrupinski Academy of DanceHard Knock Life
Overall High ScoreThe Dance Company, Inc.When You Open Your Eyes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *