Indianapolis, IN 2015-16 Winners

Scholarships

Award NameAward RecipientStudio Name
Clifton's Audition ScholarshipKelsie ClaytonTippy Toes School of Dance
Clifton's Audition ScholarshipDayna FellerTippy Toes School of Dance
Clifton's Audition ScholarshipHaley HamptonDance Connection
Retter's Audition ScholarshipLexi RiceDanceWorks
Retter's Audition ScholarshipAlyssa KoopmanDanceWorks
Retter's Audition ScholarshipMackenzie SmithTippy Toes School of Dance
Audition Regional ScholarshipOlivia SmulevitzPerformers Edge
Audition Regional ScholarshipKevin IvinsIntrigue Dance
Audition Regional ScholarshipAbigail AlfreyStage I Dance Academy
Audition Regional ScholarshipIvy AndersonDance Connection
Movement Lifestyle ScholarshipLucy MendozaStyle Dance Academy
Movement Lifestyle ScholarshipKeaton KermodeStyle Dance Academy
Summer Intensive - HALFLeigha McDanielIndependent
Summer Intensive - FULLOlivia SmithTippy Toes School of Dance
Audition Regional Scholarship - Junior ClassLailah WestIntrigue Dance
Audition Regional Scholarship - Junior ClassTeagan TingleyStage I Dance Academy
Audition Regional Scholarship - Junior ClassLiam AnnesDance Connection
Audition Regional Scholarship - Teen ClassKenzie SmithTippy Toes School of Dance
Audition Regional Scholarship - Teen ClassAnnie GowanTippy Toes School of Dance
Audition Regional Scholarship - Teen ClassMaddie LudwigPerformers Edge
Faculty Scholarships
Tommy's National Junior ScholarshipMathew BertramCenter Stage Dance Academy
Tommy's National Teen ScholarshipSophia PachciarzPerformers Edge
Tommy's National Senior ScholarshipAllison WallaceStage I Dance Academy
Keith's National Junior ScholarshipHope SmithTippy Toes School of Dance
Keith's National Teen ScholarshipMaggie MarxThrive Dance Company
Keith's National Senior ScholarshipErin ConnellTippy Toes School of Dance
Becca's National CDA ScholarshipMadeleine IyerStage I Dance Academy
Becca's National CDA ScholarshipWilliam ColinDanceWorks
Becca's National CDA ScholarshipLauren HastyTippy Toes School of Dance
Matt's National Junior ScholarshipEmmy HarrisonIndependent
Matt's National Teen ScholarshipChristiana ReimerLeRose Dance Academy
Matt's National Senior ScholarshipLeigha McDanielIndependent
Kathryn's National Junior ScholarshipLailah WestIntrigue Dance
Kathryn's National Teen ScholarshipGabby WiernikGGW, LLC
Kathryn's National Senior ScholarshipKyle HawkLeRose Dance Academy
Seth's National Junior ScholarshipSofia NoolTippy Toes School of Dance
Seth's National Teen ScholarshipJillian McCabeStage I Dance Academy
Seth's National Senior ScholarshipKassidy HockertLee Anne Stewart Dance School
Brooke's National Junior ScholarshipKatie AndersonDance Connection
Brooke's National Teen ScholarshipCaroline ModrallA-List Dance Center
Brooke's National Senior ScholarshipSavannah MartinDance Connection
Dejan's National Junior ScholarshipCinamon CraytonThe Pink Slipper Dance Studio
Dejan's National Teen ScholarshipPihelli ZekaloInspire Dance Company
Dejan's National Senior ScholarshipNina VidinlicStudio Dance
Steven Boyd ScholarshipDestinee CookThe Dance Company
Steven Boyd ScholarshipAudrey RinkerThe Pink Slipper Dance Studio
Steven Boyd ScholarshipEmily LongPerformers Edge
Steven Boyd ScholarshipJoelie HedgespethDanceWorks
Social Media Scholarship@morganismighty
The Giving Key ScholarshipDayna FellerTippy Toes School of Dance

Solo Awards

Award NameAward RecipientStudio NameRoutine Name
Miss CDA 2nd Runner UpHeidi WilsonTippy Toes School of Dance2 Everybody Wants to Be a Cat
Miss CDA 1st Runner UpDaisy LakstinsTippy Toes School of Dance1 Dream a Little Dream of Me
Miss CDA High ScoreIris JonesThe Beat Dance Company3 Happy Feet
CDA High ScoreWilliam ColinDanceWorks322 ABC
Miss Junior 4th Runner UpMadison ThomasLeRose Dance Academy20 Getting Ready for Freddy
Miss Junior 3rd Runner UpEmma ColinDanceWorks15 Dear Future Husband
Miss Junior 2nd Runner UpMaelin PitcherDance Connection19 Hold Tight
Miss Junior 1st Runner UpTeagan TingleyStage I Dance Academy7 Stand Out
Miss Junior High ScoreSofia NoolTippy Toes School of Dance11 Everybody
Miss Pre-Teen 4th Runner UpAutumn HornerInspire Dance Company44 Everybody Hurts
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpHannah ColinDanceWorks31 I Wish
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpSavannah VenterTippy Toes School of Dance52 Real Love
Miss Pre-Teen 1st Runner UpMaggie MarxThrive Dance Company34 Amazing Grace
Miss Pre-Teen High ScoreDevon LongDance Connection47 Hush, Little Baby
Mr Pre-Teen High ScoreDylan CoxDance Connection55 Boss
Miss Teen 4th Runner UpIris McQuistenKristi Wright School of Dance84 I’ve Got Rhythm
Miss Teen 3rd Runner UpElizabeth BoasStage I Dance Academy86 They Don’t Want Music
Miss Teen 2nd Runner UpSavannah MartinDance Connection83 Trouble
Miss Teen 1st Runner UpAnnie GowanTippy Toes School of Dance77 Chasing Cars
Miss Teen High ScoreAbigail AlfreyStage I Dance Academy96 Nothing But the Water
Mr Teen High ScoreKevin IvinsIntrigue Dance92 Let It Go
Miss Senior 4th Runner UpErin ConnellTippy Toes School of Dance120 Completely
Miss Senior 3rd Runner UpLexi RiceDanceWorks118 I Stand
Miss Senior 2nd Runner UpIvy AndersonDance Connection119 Say Something
Miss Senior 1st Runner UpHaley HamptonDance Connection124 Saw Her Standing There
Miss Senior High ScoreOlivia SmithTippy Toes School of Dance123 Sweet Nothing
Mr Senior High ScoreKyle HawkLeRose Dance Academy128 Promise

CDA Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
CDA Duo/Trio Judges ChoiceTippy Toes School of Dance146 Its a Good Day
CDA Duo/Trio Best of CategoryDanceWorks147 Vacation
CDA Group Judges ChoiceThe Dance Company237 Happy
CDA Group Best of CategoryThe Dance Company220 Steppin Out With My Baby
CDA Line Judges ChoiceDanceWorks212 Witch Doctor
CDA Line Best of CategoryStage I Dance Academy201 Welcome to Rio
CDA High ScoreDanceWorks145 Twist Your Frown Upside Down

Junior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Junior Duo/Trio Judges ChoiceDance Connection152 Girl Please
Junior Duo/Trio Judges ChoiceLeRose Dance Academy156 Hit the Road Jack
Junior Duo/Trio Best of CategoryTippy Toes School of Dance150 Colors of the Wind
Junior Group Judges ChoiceThe Pink Slipper Dance Studio259 Awesome
Junior Group Judges ChoiceStage I Dance Academy209 Happy Days
Junior Group Best of CategoryDance Fusion by KJ228 Hot Hot Hot
Junior Line Judges ChoiceLee Anne Stewart Dance School217 Colors of the Wind
Junior Line Best of CategoryDance Connection240 The Crew
Junior Production Best of CategoryStage I Dance Academy232 Footworkin
Junior High ScoreTippy Toes School of Dance208 Button Up Your Overcoat

Pre-Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceA-List Dance Center165 Cha Cha Heels
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoicePerformers Edge154 When You Come Back
Pre-Teen Duo/Trio Best of CategoryDanceWorks149 When Your Feet Don’t Touch the Ground
Pre-Teen Group Judges ChoiceLee Anne Stewart Dance School233 My Strongest Suit
Pre-Teen Group Judges ChoiceDance Fusion by KJ258 Like a Prayer
Pre-Teen Group Best of CategoryTippy Toes School of Dance238 Oblivion
Pre-Teen Line Judges ChoiceDance Fusion by KJ266 Do Your Thing
Pre-Teen Line Judges ChoiceKristie Wright School of Dance261 Love
Pre-Teen Line Best of CategoryDanceWorks250 Lets Be Bad
Pre-Teen Production Judges ChoiceStage I Dance Academy249 Emerald Damsha
Pre-Teen Production Judges ChoiceTippy Toes School of Dance254 Divas Through the Decades
Pre-Teen Production Best of CategoryLee Anne Stewart Dance School267 Festival of the Lion King
Pre-Teen High ScoreStage I Dance Academy264 Jet Set

Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Teen Duo/Trio Judges ChoiceLee Anne Stewart Dance School182 You Say
Teen Duo/Trio Best of CategoryPerformers Edge183 Alabaster Box
Teen Group Judges ChoiceDance Connection273 Schindler’s List
Teen Group Judges ChoiceThe Dance Company297 What Do You Mean
Teen Group Best of CategoryDance Connection283 Discarded
Teen Line Judges ChoicePerformers Edge289 Hot Stuff
Teen Line Judges ChoiceLee Anne Stewart Dance School284 King of New York
Teen Line Best of CategoryStage I Dance Academy279 Hit the Road Jack
Teen Production Judges ChoiceStage I Dance Academy280 Cold Turkey
Teen Production Judges ChoicePerformers Edge320 Fosse
Teen Production Best of CategoryTippy Toes School of Dance319 Drown in my Own Tears
Teen High ScoreDance Connection292 Your Song

Senior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Senior Duo/Trio Judges ChoicePerformers Edge200 Don’t Go
Senior Duo/Trio Judges ChoiceA-List Dance Center196 Come on Eileen
Senior Duo/Trio Best of CategoryDance Connection186 Bottom of the River
Senior Group Judges ChoiceThe Dance Company317 Heart of Glass
Senior Group Judges ChoiceKristie Wright School of Dance311 In the Mood
Senior Group Judges ChoiceTippy Toes School of Dance306 Just My Imagination
Senior Group Best of CategoryLeRose Dance Academy315 Money
Senior Line Judges ChoiceStage I Dance Academy288 Bills
Senior Line Judges ChoicePerformers Edge304 Goodbye
Senior Line Best of CategoryPerformers Edge296 Healing
Senior Production Judges ChoiceStage I Dance Academy295 Sugar & Shine
Senior Production Best of CategoryStage I Dance Academy321 Right Now
Senior High ScoreDanceWorks309 Stop in the Name of Love

Overall Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Entertainment AwardDance Connection262 Sugar
Overall High ScoreTippy Toes School of Dance298 Fools in Love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *