Columbia, SC 2015-16 Winners

Scholarships

Award NameAward RecipientstudioName
Clifton's Audition ScholarshipPeyton FenstermakerSouthern Strutt Dance Studio
Clifton's Audition ScholarshipMarissa DavisBeaufort Academy of Dance
Clifton's Audition ScholarshipAnna HerbertThe Dance Company, Inc.
Retter's Audition ScholarshipRyan WilliamsonBritney Boyd Dance Company
Retter's Audition ScholarshipChandler BrownSouthern Strutt Dance Studio
Retter's Audition ScholarshipMeghan CurrinIn Motion Dance Center
Audition Regional ScholarshipChase HudsonSouthern Strutt Dance Studio
Audition Regional ScholarshipNina HowardTapio School of Dance and Gymnastics
Audition Regional ScholarshipAthena FlournoyGretchen Greene School of Dance
Movement Lifestyle ScholarshipCarly ComalanderSouthern Strutt Dance Studio
Movement Lifestyle ScholarshipSamantha WinnTapio School of Dance and Gymnastics
Summer Intensive - HALFJMya BrownSouthern Strutt Dance Studio
Summer Intensive - FULLBenjamin PeraltaBritney Boyd Dance Company
Audition Regional Scholarship - Junior ClassBriley BlomeleyThe Dance Company, Inc.
Audition Regional Scholarship - Junior ClassAuryanna AscueCreative Edge Dance Center
Audition Regional Scholarship - Junior ClassCarolina AndersonSouthern Strut
Audition Regional Scholarship - Teen ClassKameron GuestBritney Boyd Dance Company
Audition Regional Scholarship - Teen ClassAshauana LeveretteMiss Libby's School of Dance
Audition Regional Scholarship - Teen ClassChanelle WilliamsBritney Boyd Dance Company
Tommy's National Junior ScholarshipArianna GavrilasGretchen Greene School of Dance
Tommy's National Teen ScholarshipLaAngel RobertsonSouthern Strutt Dance Studio
Tommy's National Senior ScholarshipChloe KaplanColumbia City Jazz
Keith's National Junior ScholarshipJaina HernandezCoastal Performing Arts Academy
Keith's National Teen ScholarshipJada LockettBritney Boyd Dance Company
Keith's National Senior ScholarshipElena GimenezThe Dance Company, Inc.
Becca's National CDA ScholarshipAlejandra SalasCrown Charlotte Dance Center
Becca's National CDA ScholarshipZyterria BrownSouthern Strutt Dance Studio
Becca's National CDA ScholarshipKaylee SchwambKane & Co. Dance Productions
Matt's National Junior ScholarshipMorgan MitchellMiss Libby's School of Dance
Matt's National Teen ScholarshipEmma Grace CiesielskiThe Dance Dept.
Matt's National Senior ScholarshipJesseca ScottBritney Boyd Dance Company
Kathryn's National Junior ScholarshipReagan CookeSouthern Strutt Dance Studio
Kathryn's National Teen ScholarshipKatie RobertsSouthern Strutt Dance Studio
Kathryn's National Senior ScholarshipTaylor TownsendBritney Boyd Dance Company
Seth's National CDA ScholarshipSamantha McDuffBurns Dance Studio
Seth's National Teen ScholarshipKayla TurnerLow Country Dance Center
Seth's National Senior ScholarshipKaitlyn StricklandGretchen Greene School of Dance
Brooke's National Junior ScholarshipNyema JohnsonThe Vibe
Brooke's National Teen ScholarshipElena KolodjiDanceCarolina
Brooke's National Senior ScholarshipEmme OBrienThe Dance Company, Inc.
Dejan's National Junior ScholarshipDarius GoodsonSouthern Strutt Dance Studio
Dejan's National Teen ScholarshipGabby LawsonCoastal Performing Arts Academy
Dejan's National Senior ScholarshipCody HudsonSouthern Strutt Dance Studio
Robert's National Junior ScholarshipSydney JonesSouthern Strutt Dance Studio
Robert's National Teen ScholarshipAlexia HillaryAugusta West Dance Studio
Robert's National Senior ScholarshipJaimee PounceyAugusta West Dance Studio
Steven Boyd ScholarshipNicole CraftThe Dance Dept.
Steven Boyd ScholarshipSincere PottsCrown Charlotte Dance Center
Steven Boyd ScholarshipIsabel CamilleriCrown Charlotte Dance Center
Social Media ScholarshipKayla Aguilar
The Giving Key ScholarshipTiana RamirezCrown Charlotte Dance Center

Solo Awards

Award NameAward RecipientstudioNameRoutine Name
Miss CDA High ScoreMia ClarkSouthern Strutt Dance StudioRock Star
Miss Junior 4th Runner UpIsabella FerrarioIn Motion Dance CenterDream
Miss Junior 3rd Runner UpNevaeh PlatekBeaufort Academy of DanceConquerer
Miss Junior 2nd Runner UpReagan CookeSouthern Strutt Dance StudioConfident
Miss Junior 1st Runner UpAddy BeckhamSouthern Strutt Dance StudioTurn to Stone
Miss Junior High ScoreEleanor OLearySouthern Strutt Dance StudioHunter
Miss Pre-Teen 4th Runner UpMary Elle MarchantSouthern Strutt Dance StudioHope
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpElla SamellasSouthern Strutt Dance StudioMy Immortal
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpAbby McGeeCoastal Performing Arts AcademyMr. Bojangles
Miss Pre-Teen 1st Runner UpRaygan BrownSouthern Strutt Dance StudioLamentations
Miss Pre-Teen High ScoreLily ThompsonSouthern Strutt Dance StudioThe Scientist
Mr Pre-Teen 2nd Runner UpChase BradhamBeaufort Academy of DanceFather
Mr Pre-Teen 1st Runner UpJoey BrittSouthern Strutt Dance StudioDrowning
Mr Pre-Teen High ScoreWyatt OswaldCoastal Performing Arts AcademyForest Gump
Miss Teen 4th Runner UpSydney LimaSouthern Strutt Dance StudioWoman’s Work
Miss Teen 3rd Runner UpBrianna HollemanSouthern Strutt Dance StudioWaiting Game
Miss Teen 2nd Runner UpAshauana LeveretteMiss Libby's School of DanceStages of Grief
Miss Teen 1st Runner UpKatie Beales-SalovitchSouthern Strutt Dance StudioNe Me Quitte Pas - Don’t Leave Me
Miss Teen High ScoreAvery CampbellNo Limits Dance CenterGoat
Mr Teen 2nd Runner UpChristian NesselrotteThe Dance Company, Inc.Classic Man
Mr Teen 1st Runner UpMike WilesCreative Edge Dance CenterWicked Game
Mr Teen High ScoreBlair SoutherlandGretchen Greene School of DanceSee You Again
Miss Senior 4th Runner UpChloe KaplanColumbia City JazzFor Hinda
Miss Senior 3rd Runner UpNatalia NievesCrown Charlotte Dance CenterSorry
Miss Senior 2nd Runner UpAthena FlournoyGretchen Greene School of DanceSplit Between
Miss Senior 1st Runner UpIsabel CamilleriCrown Charlotte Dance CenterThere Beneath
Miss Senior High ScoreJMya BrownSouthern Strutt Dance StudioAdvice for the Next
Mr Senior 3rd Runner UpRyan WilliamsonBritney Boyd Dance CompanyStranger
Mr Senior 2nd Runner UpJameson BurkeGretchen Greene School of DanceThe Storm
Mr Senior 1st Runner UpBenjamin PeraltaBritney Boyd Dance CompanyNocturnal
Mr Senior High ScoreChase HudsonSouthern Strutt Dance StudioNo One’s Home

CDA Group Awards

Award NamestudioNameRoutine Name
CDA Duo/Trio Judges ChoiceLow Country Dance CenterSea Cruise
CDA Duo/Trio Best of CategoryCrown Charlotte Dance CenterMy Heart Will Go On
CDA Group Judges ChoiceCoastal Performing Arts AcademyBaby Face
CDA Group Best of CategoryBeaufort Academy of DanceItsy Bitsy Spider
CDA Line Best of CategoryBurns Dance StudioGummy Bear
CDA Production Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioBe Careful What You Wish For
CDA High ScoreSouthern Strutt Dance StudioExpress Yourself

Junior Group Awards

Award NamestudioNameRoutine Name
Junior Duo/Trio Judges ChoiceCoastal Performing Arts AcademyTrue Colors
Junior Duo/Trio Judges ChoiceDanceCarolinaBusiness of Love
Junior Duo/Trio Best of CategoryGretchen Greene School of DanceOrphans
Junior Group Judges ChoiceLow Country Dance CenterBlack is the color
Junior Group Judges ChoiceCrown Charlotte Dance CenterSpice Girls
Junior Group Best of CategoryBeaufort Academy of DanceCircle of Life
Junior Line Judges ChoiceThe VibeFashion is my Kryptonite
Junior Line Judges ChoiceIn Motion Dance CenterGhostbusters
Junior Line Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioMy Girls
Junior Production Judges ChoiceIn Motion Dance CenterOoh La La
Junior Production Judges ChoiceSouthern Strutt Dance StudioSparkle Power Training Center
Junior Production Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioAlien Invasion
Junior High ScoreGretchen Greene School of DanceLa Vie En Rose

Pre-Teen Group Awards

Award NamestudioNameRoutine Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceThe VibeCan You Do This?
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceGretchen Greene School of DanceWith A Little Help From My Friends
Pre-Teen Duo/Trio Best of CategoryIn Motion Dance CenterWe Go Together
Pre-Teen Group Judges ChoiceMiss Libby's School of DanceEmergency
Pre-Teen Group Judges ChoiceCoastal Performing Arts AcademyWhip It
Pre-Teen Group Best of CategoryThe VibeToy Soldier
Pre-Teen Line Judges ChoiceDanceCarolinaLittle Me
Pre-Teen Line Judges ChoiceBritney Boyd Dance CompanyAll We Do
Pre-Teen Line Best of CategoryIn Motion Dance CenterYour Mama Dont Dance
Pre-Teen Production Judges ChoiceMiss Libby's School of DanceRio de Janeiro
Pre-Teen Production Judges ChoiceBeaufort Academy of DanceMissy
Pre-Teen Production Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioTweens and Tiaras
Pre-Teen High ScoreSouthern Strutt Dance StudioThe Struggle For Unity

Teen Group Awards

Award NamestudioNameRoutine Name
Teen Duo/Trio Judges ChoiceDanville Academy of DanceThe Cave
Teen Duo/Trio Judges ChoiceCrown Charlotte Dance CenterTurning Pages
Teen Duo/Trio Best of CategoryBritney Boyd Dance CompanyMy Eyes
Teen Group Judges ChoiceDanville Academy of DanceNot My Tempo
Teen Group Judges ChoiceMiss Libby's School of DanceWorld Town
Teen Group Judges ChoiceBeaufort Academy of DanceBurlesque
Teen Group Best of CategoryMiss Libby's School of DanceManipulated
Teen Line Judges ChoiceCrown Charlotte Dance CenterLove Myself
Teen Line Judges ChoiceGretchen Greene School of DanceStep In Time
Teen Line Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioLight That Never Fails
Teen Production Judges ChoiceIn Motion Dance CenterSwim
Teen Production Judges ChoiceBritney Boyd Dance CompanyBlack Mambo
Teen Production Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioSalute
Teen High ScoreGretchen Greene School of DanceGoing Back To New Orleans

Senior Group Awards

Award NamestudioNameRoutine Name
Senior Duo/Trio Judges ChoiceBritney Boyd Dance CompanyTwo for the Taking
Senior Duo/Trio Judges ChoiceThe VibeHeartbeat
Senior Duo/Trio Best of CategoryThe Dance Company, Inc.When You Open Your Eyes
Senior Group Judges ChoiceMiss Libby's School of DanceRed
Senior Group Judges ChoiceDanville Academy of DanceChopin Etude
Senior Group Best of CategoryThe Dance Company, Inc.Warrior
Senior Line Judges ChoiceCrown Charlotte Dance CenterBey and Jay
Senior Line Judges ChoiceIn Motion Dance CenterHologram
Senior Line Best of CategoryGretchen Greene School of DanceDisturbance of Space
Senior Production Judges ChoiceIn Motion Dance CenterVive Le Swing
Senior Production Judges ChoiceThe Dance Company, Inc.Goodbye
Senior Production Best of CategorySouthern Strutt Dance StudioHow It Ends
Senior High ScoreSouthern Strutt Dance Studio5 am

Overall Awards

Award NamestudioNameRoutine Name
Entertainment AwardMiss Libby's School of DanceDirty Rotten Scoundrels
Overall High ScoreSouthern Strutt Dance StudioHere Comes the Boom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *