Greenville, SC 2015-16 Winners

Scholarships

Award NameAward RecipientStudio Name
Clifton's Audition ScholarshipJoy GayTapio School of Dance and Gymnastics
Clifton's Audition ScholarshipIsabel CamilleriCrown Charlotte Dance Center
Clifton's Audition ScholarshipCassie SimmsXtreme Dance Academy
Retter's Audition ScholarshipClaire KendrickJackie O Neal School of Dance
Retter's Audition ScholarshipHailey CookeDancers Corner
Retter's Audition ScholarshipMegan TurnquistDancers Corner
Audition Regional ScholarshipMcKenna ScottBurns Dance Studio
Audition Regional ScholarshipLeah WadeDancers Corner
Audition Regional ScholarshipVictoria BrionesGreenville Jazz
Movement Lifestyle ScholarshipKarmen IbarraDancers Corner
Movement Lifestyle ScholarshipJack BeauleDancers Corner
Summer Intensive - HALFIvy LedfordDancers Corner
Summer Intensive - FULLLucy RansonDancers Corner
Audition Regional Scholarship - Junior ClassSammie Van HookTapio School of Dance and Gymnastics
Audition Regional Scholarship - Junior ClassCaroline LutonBurns Dance Studio
Audition Regional Scholarship - Junior ClassMiranda SalivaTapio School of Dance and Gymnastics
Audition Regional Scholarship - Teen ClassAnna MedlockTapio School of Dance and Gymnastics
Audition Regional Scholarship - Teen ClassBrooke MelilloNew England Dance Center
Audition Regional Scholarship - Teen ClassAva BatsonDancers Corner
Tommy's National Junior ScholarshipLily Kate AdamsPalmetto En Pointe
Tommy's National Teen ScholarshipIsabelle ClarkDancers Corner
Tommy's National Senior ScholarshipSamantha StowTapio School of Dance and Gymnastics
Keith's National Junior ScholarshipSavanna LoganUpstate Carolina Dance Center
Keith's National Teen ScholarshipNickolas CutilloNorthwestern Studios
Keith's National Senior ScholarshipElizabeth BorgXtreme Dance Company
Becca's National CDA ScholarshipCarson Van HookTapio School of Dance and Gymnastics
Becca's National CDA ScholarshipMacy CummingsTilley's Dance Academy
Becca's National CDA ScholarshipOlivia JacksonUpstate Carolina Dance Center
Matt's National Junior ScholarshipMattison BroomeShock Dance Center
Matt's National Teen ScholarshipSydney WinnTapio School of Dance and Gymnastics
Matt's National Senior ScholarshipOlivia HopkinsDancers Corner
Kathryn's National Junior ScholarshipHailee SullivanSteppin' Out Dance Studio
Kathryn's National Teen ScholarshipAlexis MusikarMia Bella Academy Of Dance
Kathryn's National Senior ScholarshipNina HowardTapio School of Dance and Gymnastics
Seth's National CDA ScholarshipEmma VaughnUpstate Carolina Dance Center
Seth's National Teen ScholarshipLiddy MadelineDancers Corner
Seth's National Senior ScholarshipJulian BurnsedThe Larew Centre
Brooke's National Junior ScholarshipCaroline LutonBurns Dance Studio
Brooke's National Teen ScholarshipEden DivineTilley's Dance Academy
Brooke's National Senior ScholarshipLauren BryantDream Dance Studio, Inc
Dejan's National Junior ScholarshipMolly WilbourneDancers Corner
Dejan's National Teen ScholarshipLayla HunterTilley's Dance Academy
Dejan's National Senior ScholarshipIvy LedfordDancers Corner
Robert's National Junior ScholarshipElease GloverBurns Dance Studio
Robert's National Teen ScholarshipAnna MedlockTapio School of Dance and Gymnastics
Robert's National Senior ScholarshipKarmen IbarraDancers Corner
Steven Boyd ScholarshipTeAsia SmithSteppin' Out Dance Studio
Steven Boyd ScholarshipOMalley McGeeGreenville Jazz
Steven Boyd ScholarshipRachel BierlyDancers Corner
Social Media ScholarshipAva GirardBurns Dance Studio
The Giving Key ScholarshipCailey CampbellDancers Corner

Solo Awards

Award NameAward RecipientStudio NameRoutine Name
Miss CDA 4th Runner UpMeghan CiminoA Leap AboveWhen She Loved Me
Miss CDA 3rd Runner UpCatherine LeeTapio School of Dance and GymnasticsBibbidi Bobbidi Boo
Miss CDA 2nd Runner UpCarson Van HookTapio School of Dance and GymnasticsDimples
Miss CDA First Runner UpCarter LewisStarz Artistic Performing CompanyYellow Polka Dot Bikini
Miss CDA High ScoreEmerson HugginsTapio School of Dance and GymnasticsYellow Polka Dot Bikini
Miss Junior 4th Runner UpMillie Tatum PittsTapio School of Dance and GymnasticsLoud
Miss Junior 3rd Runner UpJenna-Kate TollisonUpstate Carolina Dance CenterI Hate Boys
Miss Junior 2nd Runner UpSophia NapolitanoTapio School of Dance and GymnasticsSecret
Miss Junior 1st Runner UpKathryn AsperPalmetto En PointeLost Boy
Miss Junior High ScoreGracie GordonTapio School of Dance and Gymnastics99 Red Balloons
Miss Pre-Teen 4th Runner UpKenzie RobertsonDancers CornerPYT
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpAlexis McGuireDancers CornerSalute
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpBrooke MelilloNew England Dance CenterHere I Come
Miss Pre-Teen 1st Runner UpCamille PepperStarz Artistic Performing CompanyThe Whisperer
Miss Pre-Teen High ScoreIsabelle ClarkDancers CornerEverywhere I Go
Mr Pre-Teen High ScoreJames NalepaThe Center For DanceTen Feet Tall
Mr Pre-Teen High ScoreIan DownsStarz Artistic Performing CompanyHold Back the River
Miss Teen 4th Runner UpJulissa GarciaTammie Locklar's Dance StudioMagdalena Mi Amor
Miss Teen 3rd Runner UpKayla BiasXtreme Dance CompanyHeal
Miss Teen 2nd Runner UpEllie DonovanStarz Artistic Performing CompanyHurricane
Miss Teen 1st Runner UpMadison LynchDancers CornerSmother
Miss Teen High ScoreMcKenna GreeneDancers CornerTilt Ya Head Back
Miss Senior 4th Runner UpCassie SimmsXtreme Dance CompanyRather Stay
Miss Senior 3rd Runner UpNina HowardTapio School of Dance and GymnasticsForgive
Miss Senior 2nd Runner UpRachel SpitzmillerDancers CornerSay Goodbye
Miss Senior 1st Runner UpMegan TurnquistDancers CornerTake Me Back
Miss Senior High ScoreRachel BierlyDancers CornerRunaway
Mr Senior 3rd Runner UpKimani CarpenterThe Larew CentreParalyzed
Mr Senior 2nd Runner UpDequan HardemanTapio School of Dance and GymnasticsSmile Again
Mr Senior 1st Runner UpJulian BernsedThe Larew CentreRise and Shine
Mr Senior High ScoreJack BeauleDancers CornerSouls Like the Wheels

CDA & Junior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
CDA Group Judges ChoiceA Leap AboveEyes of the Heart
CDA Group Best of CategoryTapio School of Dance and GymnasticsMy Little Playmate
CDA Line Best of CategoryTilley's Dance AcademyDance Me If You Can
CDA High ScoreTapio School of Dance and GymnasticsBy The Sea
Junior Duo/Trio Judges ChoiceGreenville JazzCorner
Junior Duo/Trio Judges ChoiceMiss Marion's School of DanceBoogie Woogie Bugle Boy
Junior Duo/Trio Best of CategoryTapio School of Dance and GymnasticsI Got Your Back
Junior Group Judges ChoiceBurns Dance StudioSoul Man
Junior Group Judges ChoiceGreenville JazzBoogie Woogie Bugle Boy
Junior Group Best of CategoryTapio School of Dance and GymnasticsMy Girls
Junior Line Judges ChoiceSteppin' Out Dance StudioThats How We Do
Junior Line Judges ChoiceTilley's Dance AcademyBoogie Fever Mix
Junior Line Best of CategoryDancers CornerTiki Girls
Junior High ScoreDancers CornerThree Friends

Pre-Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceRhythms Dance LLCSir Duke
Pre-Teen Duo/Trio Judges ChoiceMiss Marion's School of DanceWorking Day and Night
Pre-Teen Duo/Trio Best of CategoryGreenville JazzBest Friend
Pre-Teen Group Judges ChoiceThe Dance CompanyLose Control
Pre-Teen Group Judges ChoiceTapio School of Dance and GymnasticsIndestructable
Pre-Teen Group Best of CategoryDancers CornerStuff Like That There
Pre-Teen Line Judges ChoiceThe Dance CompanyThe Hanging Tree
Pre-Teen Line Judges ChoiceNorthwestern StudiosTV Land
Pre-Teen Line Best of CategoryTilley's Dance AcademyGirl Party
Pre-Teen Production Judges ChoiceTilley's Dance AcademyWerkout
Pre-Teen Production Judges ChoiceBurns Dance StudioThe Orient
Pre-Teen Production Best of CategoryTapio School of Dance and GymnasticsArabian Nights
Pre-Teen High ScoreStarz Artistic Performing CompanyWeight In Gold

Teen Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Teen Duo/Trio Judges ChoiceDream Dance Studio, IncSing
Teen Duo/Trio Judges ChoiceMiss Marion's School of DanceRock-N-Roll Beethoven
Teen Duo/Trio Best of CategoryBurns Dance StudioJoint is Jumpin
Teen Group Judges ChoiceGreenville JazzBack in Town
Teen Group Judges ChoiceBurns Dance StudioFreaks
Teen Group Best of CategoryTapio School of Dance and GymnasticsLight Years Away
Teen Line Judges ChoiceSteppin' Out Dance StudioShine
Teen Line Judges ChoiceThe Larew CentreBig Time
Teen Line Best of CategoryDancers CornerEleanor Rigby
Teen Production Judges ChoiceTapio School of Dance and GymnasticsWorkflow
Teen Production Judges ChoiceDream Dance Studio, IncCircus of Your Mind
Teen Production Best of CategoryDancers CornerSing Sing Sing
Teen High ScoreTapio School of Dance and GymnasticsDum De Dum

Senior Group Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Senior Duo/Trio Judges ChoiceA Leap AboveDestiny
Senior Duo/Trio Judges ChoicePalmetto En PointeFight or Flight
Senior Duo/Trio Judges ChoiceDancers CornerWhen Your Feet Don’t Touch the Ground
Senior Duo/Trio Best of CategoryXtreme Dance CompanyDay Will Come
Senior Group Judges ChoiceThe Larew CentreExplosions
Senior Group Judges ChoiceSteppin' Out Dance StudioThese Four Walls
Senior Group Best of CategoryTapio School of Dance and GymnasticsBloom
Senior Line Judges ChoiceDream Dance Studio, IncRed Balloon
Senior Line Judges ChoiceTilley's Dance AcademyLet It Be
Senior Line Best of CategoryDancers Corner24K
Senior Production Best of CategoryDancers CornerLet It Go
Senior High ScoreDancers CornerNever Met a Wolf

Overall Awards

Award NameStudio NameRoutine Name
Entertainment AwardBurns Dance StudioThe Woman in Black
Overall High ScoreTapio School of Dance and GymnasticsPop It In

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *