Myrtle Beach, SC Nationals Winners 2017-18

Scholarships

Award NameDancer’s NameStudio NameAward Description
Tommy’s Trust the Journey Junior ScholarshipAngelina PolitisPure Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Tommy’s Trust the Journey Junior ScholarshipAmya HowellBeaufort Academy of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Tommy’s Trust the Journey Teen ScholarshipCaliAnn DanielDanceology2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Tommy’s Trust the Journey Teen ScholarshipAvery KeatonIn Motion Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Tommy's Trust the Journey Senior ScholarshipAbigail AlfreyStage I Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Tommy's Trust the Journey Senior ScholarshipSydney WinnTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Erica's Trust the Journey Junior ScholarshipJaina HernandezCoastal Performing Arts Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Erica's Trust the Journey Junior ScholarshipStephen TetkowskiInnovation Dance Project2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Erica’s Trust the Journey Teen ScholarshipSydney ReavesAlfonso Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Erica’s Trust the Journey Teen ScholarshipSam HulkaIndy Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Erica’s Trust the Journey Senior ScholarshipFoster ToporStreet of Dreams2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Erica’s Trust the Journey Senior ScholarshipSierra WiggersEVOLVE Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Justin’s Trust the Journey Junior ScholarshipStella MorrisCentre Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Justin’s Trust the Journey Junior ScholarshipNataleigh BlayEVOLVE Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Justin’s Trust the Journey Teen ScholarshipValadie CammackEvolution Dance Complex2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Justin’s Trust the Journey Teen ScholarshipGeorgia ThomasNo Limits Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Justin’s Trust the Journey Senior ScholarshipIsabel ArvanitesPalmetto En Pointe2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Justin’s Trust the Journey Senior ScholarshipGabi ProctorJ’adore Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Keith’s Trust the Journey Junior ScholarshipHarleigh FreitasKane & Co. Dance Productions2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Keith’s Trust the Journey Junior ScholarshipMiyah LaGrantMiss Libby’s School of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Keith’s Trust the Journey Teen ScholarshipAlessandra GonzalezCollective Dance Artistry2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Keith’s Trust the Journey Teen ScholarshipTaylor PeeryMomentum Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Keith’s Trust the Journey Senior ScholarshipMorgan BluntTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Keith’s Trust the Journey Senior ScholarshipEmma OBrienThe Dance Company, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Becca’s Trust the Journey ScholarshipLeila CassamasinaElower-Sicilia Productions2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Becca’s Trust the Journey ScholarshipCeleste ThorneBeyond Dance Project2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Becca’s Trust the Journey ScholarshipJayda ThomasAugusta West Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Becca’s Trust the Journey ScholarshipAvery WaiteDance Mechanics2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Becca’s Trust the Journey ScholarshipPiper HuffstetlerBeyond Dance Project2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Robert's Trust the Journey Junior ScholarshipVictoria AbellKane & Co. Dance Productions2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Robert's Trust the Journey Junior ScholarshipMia LefevreWilliams Center Rhythm Factory2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Robert's Trust the Journey Teen ScholarshipSophia HwangTriple Threat Dance Company2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Robert's Trust the Journey Teen ScholarshipNicole AlvesDancers Corner2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Robert's Trust the Journey Senior ScholarshipLakyn WatersNext Step Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Robert's Trust the Journey Senior ScholarshipIvy AndersonIndependent2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Kathryn’s Trust the Journey Junior ScholarshipElla RobbinsTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Kathryn’s Trust the Journey Junior ScholarshipAnslee Rose DanielsAugusta West Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Kathryn’s Trust the Journey Teen ScholarshipJami GaskinsBurns Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Kathryn’s Trust the Journey Teen ScholarshipAshlyn MetcalfXtreme Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Kathryn’s Trust the Journey Senior ScholarshipJulia MillerCentre Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Kathryn’s Trust the Journey Senior ScholarshipAmanda CohenThe Movement Studios2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth’s Trust the Journey CDA ScholarshipSummer BauerTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth's Trust the Journey Junior ScholarshipWisdom LawtonBurns Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth's Trust the Journey Junior ScholarshipBrooklynn FerreriaTNT Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth's Trust the Journey Teen ScholarshipJenna HugginsTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth's Trust the Journey Teen ScholarshipCeleste RuisingerWilliams Center Rhythm Factory2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth's Trust the Journey Senior ScholarshipVanessa CampbellBurns Dance Studio2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Seth's Trust the Journey Senior ScholarshipEllie HundleyThe Dance Company, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Brooke’s Trust the Journey Junior ScholarshipCenai StewardArt In Motion Dance Academy, LLC2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Brooke’s Trust the Journey Junior ScholarshipKierstyn WildyBeaufort Academy of Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Brooke’s Trust the Journey Teen ScholarshipLydia MorrowThe Centre & Co2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Brooke’s Trust the Journey Teen ScholarshipTessa Miracle8 Count Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Brooke’s Trust the Journey Senior ScholarshipAnna HamlettBroadway South Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Brooke’s Trust the Journey Senior ScholarshipEmily HannerDance Branson2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Dejan’s Trust the Journey Junior ScholarshipRiley KennedyLow Country Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Dejan’s Trust the Journey Junior ScholarshipKyla Carringtonrpm dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Dejan's Trust the Journey Teen ScholarshipReaghan GivenNo Limits Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Dejan's Trust the Journey Teen ScholarshipJailyn ThorntonStreet of Dreams2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Dejan's Trust the Journey Senior ScholarshipAjah McGoughCoastal Performing Arts Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Dejan's Trust the Journey Senior ScholarshipJaiden LyonsPure Dance Academy2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Michelle’s Trust the Journey Junior ScholarshipAna Lucia FerrarioIn Motion Dance Center2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Michelle’s Trust the Journey Junior ScholarshipOlivia LawrenceCentre Dance2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Michelle’s Trust the Journey Teen ScholarshipAllison ArzonicoThe Dance Company, Inc.2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Michelle’s Trust the Journey Teen ScholarshipJocie SleinskiDance Mechanics2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Michelle’s Trust the Journey Senior ScholarshipAliza HoskinsDance Studio 842 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Michelle’s Trust the Journey Senior ScholarshipCarter HolstDynamic Movement School of Performing Arts2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipElle VerucchiRhythm & Shoes Dance Studio1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipOlivia EckerElower-Sicilia Productions1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipAnna ZwingardIn Motion Dance Center1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipElena SmithThe Dance Company, Inc.1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipViolet LadneyBroadway South Dance1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipMia KingThe Centre & Co1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipEmma PretterNo Limits Dance Center1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipGracie GordonTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipLyla ZelenkaElower-Sicilia Productions1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Courage ScholarshipMorgan McCookDanceology1 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Half Tap Labs ScholarshipCurtonia LawrenceBeyond Dance ProjectHalf Off Scholarship to Tap Labs in New York
Half Tap Labs ScholarshipMaria JacobyDaryl Jervis Dance StudiosHalf Off Scholarship to Tap Labs in New York
Giving Key ScholarshipLucy EstepElower-Sicilia ProductionsFull Year Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Social Media ScholarshipClara HudsonIn Motion Dance CenterFull Year Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Movement Lifestyle ScholarshipAshleigh BrackettNo Limits Dance Center10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipKaylee FallinIn Motion Dance Center10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipLauryn BartonBurns Dance Studio10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipEthan RossBroadway South Dance10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Movement Lifestyle ScholarshipBrynna AllenAugusta West Dance Studio10 Free Classes to Movement Lifestyle Anytime
Half Summer Intensive ScholarshipBeatrice HowellIn Motion Dance CenterHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipLeah PrinceKane & Co. Dance ProductionsHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipGenna CunninghamDancers CornerHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipLeah NowellDV8 the CompanyHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipAnna Kate CrottsSullivan Dance CentreHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipAbby McCabeThe VibeHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipEden BrodPremiere Dance StudioHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipShelby Elizabeth FolgerAugusta West Dance StudioHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Half Summer Intensive ScholarshipJaylen AguilarXtreme Dance AcademyHalf Off to DanceMakers Summer Intensive - July 16th-19th, 2018
Pace University Intensive ScholarshipAshauna LeveretteMiss Libby’s School of DanceScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipKeaton KermodeStyle Dance AcademyScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipPiper LindBroadway South DanceScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipErin BarnesXtreme Dance StudioScholarship to Pace University Intensive
Pace University Intensive ScholarshipLucy EstepElower-Sicilia ProductionsScholarship to Pace University Intensive
$75K Pace ScholarshipKristina DoucetteAllegro Performing Arts Academy$75K to University and Accepted in Dance Program

Collective

AwardDancerStudio
Collective JV 2017-18Taryn ThomasTari’s School of Dance
Collective JV 2017-18Brooklyn SimpsonWilliams Center Rhythm Factory
Collective JV 2017-18Alexis ReeseThe Meredith Gravely School of Dance
Collective JV 2017-18Cydney HeardDance Branson
Collective 2017-18Hailey CookeDancers Corner
Collective 2017-18Abbey ViethArt In Motion Dance Studio
Collective 2017-18Maria JacobyDaryl Jervis Dance Studios
Collective 2017-18Molly Jane DunneEVOLVE Dance Company
Collective 2017-18Mia SpilotroThe Dance Factor
Collective 2017-18Maris KrystosekBroadway South Dance
Collective 2017-18Savannah AlterAlisa’s Dance Academy
Collective 2017-18Kristina DoucetteAllegro Performing Arts Academy
Collective 2017-18Alison PresslerThe Dance Zone
Collective 2017-18Alex TroupeThe Dance Company, Inc.
Collective 2017-18Paris WoodWilliams Center Rhythm Factory

Solo Awards

 Name of DancerStudioRoutine NameAward
Miss CDA 10th Runner UpRubee FernandesWilliams Center Rhythm Factory“Tomorrow”
Miss CDA 9th Runner UpBrooklyn HarrisCoastal Performing Arts Academy“When She Loved”
Miss CDA 8th Runner UpMacy Jo BlackCoastal Performing Arts Academy“Sugar Pie”
Miss CDA 7th Runner UpMaria FryElower-Sicilia Productions“My New Philosophy”
Miss CDA 6th Runner UpViolet EatonReady, Set, Dance“Positoovity”
Miss CDA 5th Runner UpAdeline RidenourElower-Sicilia Productions“Fabulous”
Miss CDA 4th Runner UpMelodie AllenLow Country Dance Center“I AM ME”
Miss CDA 3rd Runner UpAmelia GiustinoCoastal Performing Arts Academy“My Boyfriends Back”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss CDA 2nd Runner UpTierney BurnsElower-Sicilia Productions“Boys Will Be Boys”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss CDA 1st Runner UpChloe KendrickCoastal Performing Arts Academy“Lipgloss”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss CDAIsabella Lynn SullivanBroadway South Dance“My Soul”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Miss Junior 9th Runner UpAdina AvendanoBeyond Dance Project“Wings”
Miss Junior 8th Runner UpMarkayla WatsonWilliams Center Rhythm Factory“Queen Bey”
Miss Junior 7th Runner UpCallan WaiteWilliams Center Rhythm Factory“Joy”
Miss Junior 6th Runner UpElla ODonnellPremiere Dance Studio“Breaking Bones”
Miss Junior 5th Runner UpNayoung KwonTriple Threat Dance Company“Mad World”
Miss Junior 4th Runner UpKayleigh MaxwellWilliams Center Rhythm Factory“I Will Survive”
Miss Junior 3rd Runner UpMiyah LaGrantMiss Libby’s School of Dance“Kaleidoscope Heart”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Junior 2nd Runner UpKaydence LittleBroadway South Dance“Hallelujah”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Junior 1st Runner UpBrooklyn SimpsonWilliams Center Rhythm Factory“Habanera”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss JuniorAnnalie BestEVOLVE Dance Company“Bird”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Mr. JuniorWilliam ColinDanceWorks“This Business of Love”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Miss Pre-Teen 9th Runner UpAlessandra GonzalezCollective Dance Artistry“Remembrance”
Miss Pre-Teen 8th Runner UpLauren DurhamEvolution Dance Complex“The Other Side”
Miss Pre-Teen 7th Runner UpLawsen HookerWilliams Center Rhythm Factory“Vogue”
Miss Pre-Teen 6th Runner UpAriana FlanaganNo Limits Dance Center“She”
Miss Pre-Teen 5th Runner UpValadie CammackEvolution Dance Complex“Saturn”
Miss Pre-Teen 4th Runner UpAva Weasevalley dance theatre“Joy”
Miss Pre-Teen 3rd Runner UpLindsey WeaverCentre Dance“The Way You Make Feel”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Pre-Teen 2nd Runner UpAshlyn MetcalfXtreme Dance Studio“When The Light Hits The Water”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Pre-Teen 1st Runner UpOlivia Caroline HarrisThe Dance Centre“In Dreams”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Pre-TeenAlex WoznykTriple Threat Dance Company“My Way”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Mr. Pre-Teen 2nd Runner UpMicah BestEVOLVE Dance Company“Looking Too Closely”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. Pre-Teen 1st Runner UpLogan SpeerAbsolute Dance“Kiss Me”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. Pre-TeenElijah TankEvolution Dance Complex“This Again”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Miss Teen 9th Runner UpBella AndrewsTriple Threat Dance Company“I Will Not Forget”
Miss Teen 8th Runner UpTaylor GordonWilliams Dance Rhythm Factory“Dynamite”
Miss Teen 7th Runner UpMia SpilotroThe Dance Factor“Don’t Leave Me”
Miss Teen 6th Runner UpJanae HolsterThe Movement Studios“I’ll Never Forget You”
Miss Teen 5th Runner UpEden BrodPremiere Dance Studio“Surrender”
Miss Teen 4th Runner UpKailyn HowellMeta Fairburn’s Dance Academy“Painting Grays”
Miss Teen 3rd Runner UpIsabelle ClarkDancers Corners“Fast Car”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Teen 2nd Runner UpAshlyn VaculikDaryl Jervis Dance Studios“Say U Won’t”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Teen 1st Runner UpKate RoggeAlisa’s Dance Academy“Easy”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss TeenMolly Jane DunneEvolve Dance Company“Does She Even Know”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Mr. Teen 5th Runner UpAiden CamilleriCarolina Dance Academy“Drift Tide”
Mr. Teen 4th Runner UpTyson FieldsBroadway South Dance“Like A Funeral”
Mr. Teen 3rd Runner UpTyler LankstonStreet of Dreams“Hold Back the River”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. Teen 2nd Runner UpJack EstepElower-Sicilia Productions“People Are Strange”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. Teen 1st Runner UpCaleb GormanProgressive Movement Arts Centre“Run It”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. TeenGabriel RoushAlbemarle Academy of Dance“Too Close”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Miss Senior 9th Runner UpAnne Elise GarrisonAugusta West Dance Studio“Her Joy Was Complete”
Miss Senior 8th Runner UpSavannah AlterAlisa’s Dance Academy“Soft”
Miss Senior 7th Runner UpCali HollisterSilhouette Dance“The Aching”
Miss Senior 6th Runner UpBella MaisonetInnovation Dance Project“Found”
Miss Senior 5th Runner UpGracie LinderBeyond Dance Project“Fringe On Top”
Miss Senior 4th Runner UpTatum MarshallElevation Studios“Addicted”
Miss Senior 3rd Runner UpAnnie GellesSilhouette Dance“Stolen”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Senior 2nd Runner UpKristina DoucetteAllegro Performing Arts Academy“Love On The Brain”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss Senior 1st Runner UpHannah PinkElevation Studios“Someone Like You”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Miss SeniorAlison PresslerThe Dance Zone“Have Mercy”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket
Mr. Senior 8th Runner UpEthan RossBroadway South Dance“I Won’t Complain”
Mr. Senior 7th Runner UpFoster ToporStreet of Dreams“I Want You Back”
Mr. Senior 6th Runner UpCarter HolstDynamic Movement School of Performing Arts“Hallelujah I Love Her So”
Mr. Senior 5th Runner UpZach FenslerCenter Stage Dance Academy“Just You, Just Me”
Mr. Senior 4th Runner UpChristian NesselrotteThe Dance Company, Inc.“Better Than You”
Mr. Senior 3rd Runner UpAshton OchsnerStreet of Dreams“Til I Collapse”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. Senior 2nd Runner UpAlex TroupeThe Dance Company, Inc.“Heavenly Father”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. Senior 1st Runner UpGeorge BrothersEdmunds Towers School of Dance“Last Train To”2 Regional Convention Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Mr. SeniorWilliam LassiterAlbemarle Academy of Dance“Pink”FULL Scholarship on the Stay the Path 2018-19
Performance
Jacket

Style High Score Awards

Age CategorySize CategoryStyle CategoryStudio NameRoutine Name
Camp Dance AdventureDuo/TrioBallet High ScoreReady, Set, DanceSpring Allegro
Camp Dance AdventureDuo/TrioJazz Runner UpElower-Sicilia ProductionsBig Noise
Camp Dance AdventureDuo/TrioJazz High ScoreCoastal Performing Arts AcademyGreat Balls Of Fire
Camp Dance AdventureDuo/TrioLyrical Runner UpCoastal Performing Arts AcademySend In the Clowns
Camp Dance AdventureDuo/TrioLyrical High ScoreBroadway South DanceLullaby
Camp Dance AdventureDuo/TrioTap Runner UpElower-Sicilia ProductionsTea For Two
Camp Dance AdventureDuo/TrioTap High ScoreBeyond Dance ProjectBe Our Guest
Camp Dance AdventureDuo/TrioHip Hop High ScoreLow Country Dance CenterUNO UNO SEIS
Camp Dance AdventureGroupBallet High ScoreElower-Sicilia ProductionsFlowers
Camp Dance AdventureGroupJazz Runner UpCoastal Performing Arts AcademyCha Cha Heels
Camp Dance AdventureGroupJazz High ScoreAugusta West Dance Studio IHolly Rock
Camp Dance AdventureGroupTap Runner UpBeyond Dance ProjectGreat Balls of Fire
Camp Dance AdventureGroupTap High ScoreAugusta West Dance Studio IRock A Doodle
Camp Dance AdventureGroupVariety High ScoreDance MechanicsBathing Beauties
Camp Dance AdventureLineJazz Runner UpElower-Sicilia ProductionsShake Your Groove Thing
Camp Dance AdventureLineJazz High ScoreCoastal Performing Arts AcademyA Girl Party
Camp Dance AdventureLineLyrical High ScoreCoastal Performing Arts AcademyRaggedy Ann
JuniorDuo/TrioJazz Runner UpThe VibeWerq
JuniorDuo/TrioJazz High ScoreKane & Co. Dance ProductionsPleasantly Blue
JuniorDuo/TrioLyrical High ScoreBroadway South DanceThe Journey
JuniorDuo/TrioTap High ScoreElower-Sicilia ProductionsDo You Love Me
JuniorDuo/TrioHip Hop Runner UpBeaufort Academy of DanceHair Salon
JuniorDuo/TrioHip Hop High ScoreWilliams Center Rhythm FactoryWhy Dont You Love me
JuniorDuo/TrioContemporary Runner UpPremiere Dance StudioLandslide
JuniorDuo/TrioContemporary High ScoreThe VibeEet
JuniorDuo/TrioMusical Theater Runner UpTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Hit Me With a Hot Note
JuniorDuo/TrioMusical Theater High ScoreElower-Sicilia ProductionsOmigod You Guys
JuniorGroupBallet High ScoreDance ConnectionThe Holiday
JuniorGroupJazz Runner UpThe Dance StudioShake The Room
JuniorGroupJazz High ScoreEVOLVE Dance CompanyMay I Have This Dance?
JuniorGroupLyrical Runner UpThe VibeSort Of
JuniorGroupLyrical High ScoreBroadway South DanceDaughters
JuniorGroupTap Runner UpBurns Dance StudioFreeze Frame
JuniorGroupTap High ScoreBeyond Dance ProjectIt Don't Mean A Thing
JuniorGroupHip Hop Runner UpStreet Of DreamsSpice Up Your Life
JuniorGroupHip Hop High ScoreWilliams Center Rhythm FactorySuper Bass
JuniorGroupVariety Runner UpDance MechanicsCircus of Wonders
JuniorGroupVariety High ScoreBroadway South DanceSmash
JuniorGroupContemporary Runner UpThe VibeArrival
JuniorGroupContemporary High ScoreEVOLVE Dance CompanyMachine
JuniorGroupMusical Theater Runner UpStudio SouthShes In Love
JuniorGroupMusical Theater High ScoreEVOLVE Dance CompanyZero to Hero
JuniorLineJazz Runner UpBurns Dance StudioWe Got the Beat
JuniorLineJazz High ScoreAugusta West Dance Studio ITelephone
JuniorLineLyrical High ScoreBeaufort Academy of DanceWind Beneath My Wings
JuniorLineTap Runner UpThe VibeBig Band
JuniorLineTap High ScoreAugusta West Dance Studio ITransylvania Mania
JuniorLineHip Hop High ScoreElower-Sicilia ProductionsPop Goes The Weasel
JuniorLineVariety Runner UpBroadway South DanceLose Control
JuniorLineVariety High ScoreWilliams Center Rhythm FactoryIll Go
JuniorLineContemporary High ScoreAugusta West Dance Studio IHide in the Corner
JuniorProductionTap High ScoreThe VibeFaith
Pre-TeenDuo/TrioBallet High ScoreMomentum Dance CenterPeer Gynt Suite
Pre-TeenDuo/TrioJazz Runner UpDance MechanicsMove
Pre-TeenDuo/TrioJazz High ScoreAbsolute DanceThe Fall
Pre-TeenDuo/TrioLyrical Runner UpTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Lean On Me
Pre-TeenDuo/TrioLyrical High ScoreStreet Of DreamsBeautiful
Pre-TeenDuo/TrioTap Runner UpElower-Sicilia ProductionsPollen
Pre-TeenDuo/TrioTap High ScoreCoastal Performing Arts AcademyDerby Time
Pre-TeenDuo/TrioHip Hop Runner UpArt In Motion Dance Academy, LLCGet Lit
Pre-TeenDuo/TrioHip Hop High Scorerpm danceDum Dum
Pre-TeenDuo/TrioVariety Runner UpSullivan Dance CentrePirates Duel
Pre-TeenDuo/TrioVariety High ScoreTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Change
Pre-TeenDuo/TrioContemporary Runner UpBroadway South DanceLet It All Go
Pre-TeenDuo/TrioContemporary High ScoreNo Limits Dance CenterBoat Song
Pre-TeenDuo/TrioMusical Theater Runner UpElower-Sicilia ProductionsFriendship
Pre-TeenDuo/TrioMusical Theater High ScoreDancers CornerGreatest Star
Pre-TeenGroupJazz Runner UpDance MechanicsCold Hearted Snake
Pre-TeenGroupJazz High ScoreNo Limits Dance CenterBody Language
Pre-TeenGroupLyrical Runner UpDance MechanicsGravity
Pre-TeenGroupLyrical High ScoreNo Limits Dance CenterParade On
Pre-TeenGroupTap Runner UpCoastal Performing Arts AcademyDippidy Dop
Pre-TeenGroupTap High ScoreBeyond Dance ProjectHe Loves Me, He Loves Me Not
Pre-TeenGroupHip Hop Runner UpReady, Set, DanceSalute
Pre-TeenGroupHip Hop High ScoreThe Movement StudiosMoney
Pre-TeenGroupVariety Runner UpWilliams Center Rhythm FactoryPon de Replay
Pre-TeenGroupVariety High ScoreBroadway South DanceTape 2 Tape
Pre-TeenGroupContemporary Runner UpEVOLVE Dance CompanyAll The Things We Forgot
Pre-TeenGroupContemporary High ScoreThe VibeHanging High
Pre-TeenGroupMusical Theater Runner UpStudio K DanceYou can't stop the beat
Pre-TeenGroupMusical Theater High ScoreEVOLVE Dance CompanySarah Cynthia Sylvia Stout
Pre-TeenLineJazz Runner UpIn Motion Dance CenterSunny Side Up
Pre-TeenLineJazz High ScoreBroadway South DanceWork
Pre-TeenLineLyrical Runner UpIn Motion Dance CenterBetter Place
Pre-TeenLineLyrical High ScoreIn Motion Dance CenterAmazing Grace
Pre-TeenLineTap Runner UpAugusta West Dance Studio IBanana Boat
Pre-TeenLineTap High ScoreElower-Sicilia ProductionsJitterbug
Pre-TeenLineHip Hop Runner UpThe Dance Company, Inc.Lip Gloss
Pre-TeenLineHip Hop High ScoreDancers CornerPay My Rent
Pre-TeenLineContemporary Runner UpWilliams Center Rhythm FactoryThe Chain
Pre-TeenLineContemporary High ScoreIn Motion Dance CenterTorn
Pre-TeenLineMusical Theater High ScorePalmetto En PointeOne Jump Ahead
Pre-TeenProductionJazz Runner UpBurns Dance StudioThat's Amore
Pre-TeenProductionJazz High ScoreBeyond Dance ProjectYou Should Be Dancing
Pre-TeenProductionTap Runner UpStreet Of DreamsBrand New
Pre-TeenProductionTap High ScoreBeyond Dance ProjectMotown
Pre-TeenProductionHip Hop Runner UpBurns Dance StudioSimbas Pridedom
Pre-TeenProductionHip Hop High ScoreStreet Of DreamsHard Knock Life
Pre-TeenProductionVariety Runner UpThe VibeRevolution
Pre-TeenProductionVariety High ScoreBroadway South DanceLook At Me
Pre-TeenProductionContemporary High ScoreEVOLVE Dance CompanyOn My Side
Pre-TeenProductionMusical Theater Runner Uprpm danceMoana
Pre-TeenProductionMusical Theater High ScoreAugusta West Dance Studio IMake a Move
TeenDuo/TrioJazz Runner UpElower-Sicilia ProductionsLets Dance
TeenDuo/TrioJazz High ScoreIn Motion Dance CenterGive Me One Reason
TeenDuo/TrioLyrical Runner UpThe Dance Company, Inc.The Home
TeenDuo/TrioLyrical High ScoreDancers CornerStand By Me
TeenDuo/TrioTap Runner UpBurns Dance StudioCoffee
TeenDuo/TrioTap High ScoreElower-Sicilia ProductionsOh, Pretty Woman
TeenDuo/TrioHip Hop High ScoreReady, Set, DanceBang
TeenDuo/TrioVariety High ScoreIn Motion Dance CenterTrinity
TeenDuo/TrioContemporary Runner UpThe Dance Company, Inc.Don't Let Me Down
TeenDuo/TrioContemporary High ScoreTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Love Is Alive
TeenDuo/TrioMusical Theater High ScoreDance BransonBest Friend
TeenGroupBallet High ScoreElower-Sicilia ProductionsTainted Orchestra
TeenGroupJazz Runner UpWilliams Center Rhythm FactoryDaddy Lessons
TeenGroupJazz High ScoreNo Limits Dance CenterDiana
TeenGroupLyrical Runner UpNo Limits Dance CenterFeel Again
TeenGroupLyrical High ScoreElower-Sicilia ProductionsYesterday
TeenGroupTap Runner UpElower-Sicilia ProductionsFaith
TeenGroupTap High ScoreBeyond Dance ProjectSpeaking in Rhythm
TeenGroupHip Hop Runner UpStreet Of DreamsNo Problem
TeenGroupHip Hop High ScoreStreet Of DreamsLit Right Now
TeenGroupVariety Runner UpBroadway South DanceToo Bad So Sad
TeenGroupVariety High ScoreElower-Sicilia Productions500 Miles
TeenGroupContemporary Runner UpBroadway South DanceWhat I Do
TeenGroupContemporary High ScoreElower-Sicilia ProductionsTonight I Fall
TeenGroupMusical Theater High ScoreStreet Of DreamsAll I Care About
TeenLineJazz Runner UpStreet Of DreamsWhat You Need
TeenLineJazz High ScoreCoastal Performing Arts AcademyGooey
TeenLineLyrical Runner UpAbsolute DanceLet The River Run
TeenLineLyrical High ScoreStreet Of DreamsDidn't Know My Own Strength
TeenLineTap Runner UpCoastal Performing Arts AcademyRenegade
TeenLineTap High ScoreElower-Sicilia ProductionsSlingshot
TeenLineHip Hop Runner UpCoastal Performing Arts AcademyTic Tic Boom
TeenLineHip Hop High ScoreElower-Sicilia ProductionsNever Been Regular
TeenLineVariety Runner UpBroadway South Dance54
TeenLineVariety High ScoreBroadway South DanceLet it go
TeenLineContemporary Runner UpThe VibeTethered
TeenLineContemporary High ScoreNo Limits Dance CenterIf You Went Away
TeenLineMusical Theater High ScoreDancers CornerDon't Rain On My Parade
TeenProductionJazz Runner UpThe VibeGame of Survival
TeenProductionJazz High ScoreDancers CornerAin't Nothin' Wrong With That
TeenProductionLyrical High ScoreLinda Watkins School of DanceChasing Cars
TeenProductionTap High ScoreDancers CornerLife On Mars
TeenProductionHip Hop Runner UpDancers CornerGreedy
TeenProductionHip Hop High ScoreStreet Of DreamsWe The People
TeenProductionVariety High ScoreStreet Of DreamsRockstar
TeenProductionContemporary Runner UpStreet Of DreamsDivine Intervention
TeenProductionContemporary High ScoreThe Dance Company, Inc.What About Us
TeenExtended ProductionMusical Theater Runner UpSullivan Dance CentreMatilda
TeenProductionMusical Theater High ScoreTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.Newsies
SeniorDuo/TrioJazz Runner UpThe VibeGo Off
SeniorDuo/TrioJazz High ScoreDancers CornerCrazy Over Here
SeniorDuo/TrioLyrical Runner UpElower-Sicilia ProductionsJust Breathe
SeniorDuo/TrioLyrical High ScoreThe Dallas ConservatoryWaving Through A Window
SeniorDuo/TrioTap Runner UpDaryl Jervis Dance StudiosImprovisational Suite
SeniorDuo/TrioTap High ScoreBeyond Dance ProjectÂmes Jumelles
SeniorDuo/TrioHip Hop Runner UpStage Presence for DancersAre U There?
SeniorDuo/TrioHip Hop High ScoreStreet Of DreamsGlorious
SeniorDuo/TrioVariety High ScoreBroadway South DanceWhen The Light Hits The Water
SeniorDuo/TrioContemporary Runner UpDancers CornerHurt
SeniorDuo/TrioContemporary High ScoreSilhouette DanceEmerged In A Configuration
SeniorDuo/TrioMusical Theater Runner UpThe Movement StudiosMe and My Shadow
SeniorDuo/TrioMusical Theater High ScoreSullivan Dance CentreMoses Supposes
SeniorGroupJazz Runner UpBurns Dance StudioWildfire
SeniorGroupJazz High ScoreEVOLVE Dance CompanyNostalgia
SeniorGroupLyrical Runner UpIn Motion Dance CenterAs It Seems
SeniorGroupLyrical High ScoreEVOLVE Dance CompanyAvant Gardener
SeniorGroupTap Runner UpThe Dance StudioBad Man
SeniorGroupTap High ScoreBeyond Dance ProjectLover of the Light
SeniorGroupHip Hop High ScoreEVOLVE Dance CompanyNuggets & Cola
SeniorGroupVariety Runner UpStage Presence for DancersA-YO
SeniorGroupVariety High ScoreEVOLVE Dance CompanyMe Without You
SeniorGroupContemporary Runner UpEVOLVE Dance CompanyYou Know Me Well
SeniorGroupContemporary High ScoreAugusta West Dance Studio IComrade
SeniorGroupMusical Theater Runner UpDanceologyJet Set
SeniorGroupMusical Theater High ScoreEVOLVE Dance CompanyMovin Out
SeniorLineJazz Runner UpAugusta West Dance Studio IDesperado
SeniorLineJazz High ScoreAugusta West Dance Studio IRiver
SeniorLineTap Runner UpAugusta West Dance Studio IStand By Me
SeniorLineTap High ScoreThe VibeTrudy
SeniorLineHip Hop Runner UpThe Dance Company, Inc.Swish Swish
SeniorLineHip Hop High ScoreBurns Dance StudioShanghai
SeniorLineContemporary Runner UpAugusta West Dance Studio IHome
SeniorLineContemporary High ScoreDancers CornerPraying
SeniorLineMusical Theater Runner UpThe Dance Company, Inc.Singing In The Rain
SeniorLineMusical Theater High ScoreDancers CornerSomeone In The Crowd
SeniorProductionJazz Runner UpThe Dance Company, Inc.Boy Meets Girl
SeniorProductionJazz High ScoreDancers CornerAin't Your Mama
SeniorProductionHip Hop High ScoreDancers CornerSay You Love Me
SeniorExtended ProductionVariety High ScoreAugusta West Dance Studio IAmerican Made
SeniorProductionContemporary High ScoreDancers CornerGame Of Survival
SeniorProductionMusical Theater Runner UpAugusta West Dance Studio ISomething Rotten
SeniorProductionMusical Theater High ScoreThe Dance Company, Inc.Bohemian Rhapsody

Group Awards

AwardStudioRoutine NameAward Description
Camp Dance Duo/Trio Judges PickCoastal Performing Arts Academy“Send In the Clowns”
Camp Dance Duo/Trio Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.“Bad Girls”
Camp Dance Duo/Trio Judges PickDance Mechanics“Whip My Hair”
Camp Dance Duo/Trio 5thElower-Sicilia Productions“Big Noise”
Camp Dance Duo/Trio 4thCoastal Performing Arts Academy“Great Balls Of Fire”
Camp Dance Duo/Trio 3rdLow Country Dance Center“UNO UNO SEIS”
Camp Dance Duo/Trio 2ndElower-Sicilia Productions“Tea For Two”
Camp Dance Duo/Trio High ScoreBeyond Dance Project“Be Our Guest”$500.00
Camp Dance Group Judges PickReady, Set, Dance“Everybody Eats”
Camp Dance Group Judges PickTeresa’s School of Dance“Soul Man”
Camp Dance Group Judges PickCoastal Performing Arts Academy“Cha Cha Heels”
Camp Dance Group 5thElower-Sicilia Productions“Flowers”
Camp Dance Group 4thDance Mechanics“Bathing Beauties”
Camp Dance Group 3rdBeyond Dance Project“Great Balls of Fire”
Camp Dance Group 2ndAugusta West Dance Studio“Holly Rock”
Camp Dance Group High ScoreAugusta West Dance Studio“Rock A Doodle”$500.00
Camp Dance Line 4thCoastal Performing Arts Academy“Raggedy Ann”
Camp Dance Line 3rdDance Mechanics“Boot Scootin Baby”
Camp Dance Line 2ndElower-Sicilia Productions“Shake Your Groove Thing”
Camp Dance Line High ScoreCoastal Performing Arts Academy“A Girl Party”$500.00
Camp Dance High ScoreBroadway South Dance“Lullaby”$1000.00
Junior Duo/Trio Judges PickBeyond Dance Project“What if Love”
Junior Duo/Trio Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.“Hit Me With a Hot Note”
Junior Duo/Trio Judges PickBroadway South Dance“The Journey”
Junior Duo/Trio 5thElower-Sicilia Productions“Omigod You Guys”
Junior Duo/Trio 4thPremiere Dance Studio“Landslide”
Junior Duo/Trio 3rdKane & Co. Dance Productions“Pleasantly Blue”
Junior Duo/Trio 2ndThe Vibe“Eet”
Junior Duo/Trio High ScoreWilliams Center Rhythm Factory“Why Don't You Love me”$500.00
Junior Group Judges PickStreet of Dreams“Spice Up Your Life”
Junior Group Judges PickA Leap Above“Wishing Well”
Junior Group Judges PickThe Vibe“Arrival”
Junior Group 5thBroadway South Dance“Smash”
Junior Group 4thEVOLVE Dance Company“Machine”
Junior Group 3rdBroadway South Dance“Daughters”
Junior Group 2ndWilliams Center Rhythm Factory“Super Bass”
Junior Group High ScoreEVOLVE Dance Company“May I Have This Dance?”$500.00
Junior Line Judges PickBeaufort Academy of Dance“Wind Beneath My Wings”
Junior Line Judges PickThe Vibe“Good Life”
Junior Line Judges PickThe Vibe“Big Band”
Junior Line 5thBurns Dance Studio“We Got the Beat”
Junior Line 4thAugusta West Dance Studio“Transylvania Mania”
Junior Line 3rdAugusta West Dance Studio“Hide in the Corner”
Junior Line 2ndAugusta West Dance Studio“Telephone”
Junior Line High ScoreBroadway South Dance“Lose Control”$500.00
Junior Production High ScoreThe Vibe“Faith”$500.00
Junior High ScoreWilliams Center Rhythm Factory“Ill Go”$1000.00
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickDance Connection“Hey Baby”
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickSullivan Dance Centre“Pirates Duel”
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickStreet of Dreams“Beautiful”
Pre-Teen Duo/Trio Judges PickCoastal Performing Arts Academy“Derby Time”
Pre-Teen Duo/Trio 5thEVOLVE Dance Company“Clear Language”
Pre-Teen Duo/Trio 4thBroadway South Dance“Let It All Go”
Pre-Teen Duo/Trio 3rdDancers Corner“Greatest Star”
Pre-Teen Duo/Trio 2ndNo Limits Dance Center“Boat Song”
Pre-Teen Duo/Trio High ScoreAbsolute Dance“The Fall”$500.00
Pre-Teen Group Judges PickElower-Sicilia Productions“Plain Girl”
Pre-Teen Group Judges PickThe Movement Studios“Eyes Wide Open”
Pre-Teen Group Judges PickDancers Corner“Light the Sky”
Pre-Teen Group Judges PickWilliams Center Rhythm Factory“Pon de Replay”
Pre-Teen Group 5thEVOLVE Dance Company“All The Things We Forgot”
Pre-Teen Group 4thStudio K Dance“The Train”
Pre-Teen Group 3rdThe Vibe“Hanging High”
Pre-Teen Group 2ndNo Limits Dance Center“Parade On”
Pre-Teen Group High ScoreEVOLVE Dance Company“Sarah Cynthia Sylvia Stout”$500.00
Pre-Teen Line Judges PickTeresa’s School of Dance“Missy Mix”
Pre-Teen Line Judges PickBurns Dance Studio“Bandidas”
Pre-Teen Line Judges PickStreet of Dreams“Hit the Road Jack”
Pre-Teen Line Judges PickMomentum Dance Center“Diamonds”
Pre-Teen Line 5thEVOLVE Dance Company“Can We Work It Out?”
Pre-Teen Line 4thBroadway South Dance“Work”
Pre-Teen Line 3rdIn Motion Dance Center“Amazing Grace”
Pre-Teen Line 2ndWilliams Center Rhythm Factory“The Chain”
Pre-Teen Line High ScoreIn Motion Dance Center“Torn”$500.00
Pre-Teen Production Judges PickCoastal Performing Arts Academy“Bollywood”
Pre-Teen Production Judges Pickrpm dance“Moana”
Pre-Teen Production Judges PickIn Motion Dance Center“Little Monsters”
Pre-Teen Production Judges PickBurns Dance Studio“Simbas Pridedom”
Pre-Teen Production 5thAugusta West Dance Studio“Make a Move”
Pre-Teen Production 4thStreet of Dreams“Hard Knock Life”
Pre-Teen Production 3rdThe Vibe“Revolution”
Pre-Teen Production 2ndBeyond Dance Project“Motown”
Pre-Teen Production High ScoreBroadway South Dance“Look At Me”$500.00
Pre-Teen High ScoreBeyond Dance Project“He Loves Me, He Loves Me Not”$1000.00
Teen Duo/Trio Judges PickThe Dance Company, Inc.“The Home”
Teen Duo/Trio Judges PickTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.“Love Is Alive”
Teen Duo/Trio Judges PickBurns Dance Studio“Coffee”
Teen Duo/Trio Judges Pickrpm dance“All I Ever Wanted”
Teen Duo/Trio 5thDancers Corner“Stand By Me”
Teen Duo/Trio 4thDance Branson“Best Friend”
Teen Duo/Trio 3rdIn Motion Dance Center“Give Me One Reason”
Teen Duo/Trio 2ndElower-Sicilia Productions“Oh, Pretty Woman”
Teen Duo/Trio High ScoreIn Motion Dance Center“Trinity”$500.00
Teen Group Judges PickPalmetto En Pointe“Losing Control”
Teen Group Judges PickProgressive Movement Arts Centre“Helium”
Teen Group Judges PickReady, Set, Dance“Can Can”
Teen Group Judges PickBeaufort Academy of Dance“Freaks”
Teen Group 5thBroadway South Dance“What I Do”
Teen Group 4thElower-Sicilia Productions“Tonight I Fall”
Teen Group 3rdWilliams Center Rhythm Factory“Daddy Lessons”
Teen Group 2ndNo Limits Dance Center“Diana”
Teen Group High ScoreStreet of Dreams“Lit Right Now”$500.00
Teen Line Judges PickTeresa’s School of Dance“When Love Takes Over”
Teen Line Judges PickCoastal Performing Arts Academy“Renegade”
Teen Line Judges PickAbsolute Dance“Let the River Run”
Teen Line Judges PickElower-Sicilia Productions“Never Been Regular”
Teen Line 5thThe Vibe“Tethered"
Teen Line 4thBroadway South Dance“54"
Teen Line 3rdNo Limits Dance Center“If You Went Away”
Teen Line 2ndBroadway South Dance“Let It Go”
Teen Line High ScoreDancers Corner“Don’t Rain on My Parade”$500.00
Teen Production Judges PickSullivan Dance Centre“Matilda”
Teen Production Judges PickLinda Watkins School of Dance“Chasing Cars”
Teen Production Judges PickThe Vibe“Game of Survival”
Teen Production 5thDancers Corner“Greedy”
Teen Production 4thDancers Corner“Life On Mars”
Teen Production 3rdStreet of Dreams“We the People”
Teen Production 2ndThe Dance Company, Inc.“What About Us”
Teen Production High ScoreTapio School of Dance and Gymnastics, Inc.“Newsies”$500.00
Teen High ScoreStreet of Dreams“Rockstar”$1000.00
Senior Duo/Trio Judges PickStreet of Dreams“Glorious”
Senior Duo/Trio Judges PickArt In Motion Dance Academy, LLC“Peter Piper”
Senior Duo/Trio Judges PickCentre Dance“Waves”
Senior Duo/Trio Judges PickLinda Watkins School of Dance“All of Your Glory”
Senior Duo/Trio 5thNo Limits Dance Center“Love Lost”
Senior Duo/Trio 4thDancers Corner“Hurt”
Senior Duo/Trio 3rdDaryl Jervis Dance Studios“Improvisational Suite”
Senior Duo/Trio 2ndBeyond Dance Project“Ames Jumelles”
Senior Duo/Trio High ScoreSilhouette Dance“Emerged In a Configuration”$500.00
Senior Group Judges PickStreet of Dreams“Fly”
Senior Group Judges PickBurns Dance Studio“Wildfire”
Senior Group Judges PickLinda Watkins School of Dance“If It’s the Beaches”
Senior Group Judges PickTNT Dance Studio“How It Ends”
Senior Group 5thEVOLVE Dance Company“Movin Out”
Senior Group 4thAugusta West Dance Studio“She”
Senior Group 3rdIn Motion Dance Center“Metamorphosis”
Senior Group 2ndBroadway South Dance“Mysterious Ways”
Senior Group High ScoreEVOLVE Dance Company“You Know Me Well”$500.00
Senior Line Judges PickThe Vibe“Truth Is”
Senior Line Judges PickThe Vibe“Trudy”
Senior Line Judges PickBurns Dance Studio“Mommy Complex”
Senior Line Judges PickLinda Watkins School of Dance“Flickers”
Senior Line 5thAugusta West Dance Studio“Home”
Senior Line 4thBurns Dance Studio“Shanghai”
Senior Line 3rdAugusta West Dance Studio“Desperado”
Senior Line 2ndDancers Corner“Praying”
Senior Line High ScoreAugusta West Dance Studio“River”$500.00
Senior Production Judges PickDancers Corner“Game of Survival”
Senior Production 5thAugusta West Dance Studio“Something Rotten”
Senior Production 4thThe Dance Company, Inc.“Boy Meets Girl”
Senior Production 3rdDancers Corner“Ain’t Your Momma”
Senior Production 2ndDancers Corner“Say You Love Me”
Senior Production High ScoreThe Dance Company, Inc.“Bohemian Rhapsody”$500.00
Senior High ScoreAugusta West Dance Studio“Comrade”$1000.00
Performance of the YearBeyond Dance Project“Speaking in Rhythm”$2000.00

Studio Awards

AwardStudioAward Description
Shaffer StudioStreet of Dreams$500.00
BreakThrough StudioWilliams Center Rhythm Factory$500.00
Most Technical StudioIn Motion Dance Center$500.00
Best Studio ChoreographyEVOLVE Dance Company$500.00
StandOut StudioThe Dance Company, Inc.$500.00
Studio of the YearBroadway South Dance$1000.00